Kiskova Pohoda uzatvára čas Mečiarových Pasienkov i Ficovho MDŽ.
Bože, koľko je v nás poddanstva !
Z plných pľúc, lebo písala sa Jar roku 1968, uvoľnil stavidlá našej malosti, strachu i zápecníctva Dominik Tatarka.
Dnes, kedy si za pár mesiacov poniektorí spomenieme na štvrťstoročie Novembra, tie jeho povestné uniformy „navliekané na myslenie, na mozog, na mozog detí i dospelých“, dosiahli vrchol neopakovateľnej reinkarnácie slovenského dadaizmu.
V roku 1916 rumunský básnik Tristan Tzary bubnuje, aby zvukom prehlušil desivý obraz hrôzy prvej svetovej vojny. Básnik, ktorého Da da, sa stalo základom pre vznik Dadaizmu. Prostriedku, ako človečenských hradieb voči strachu a zmätku vojnového besnenia, ibaže výsledkom bola anarchia, nezmysel a nerozumnosť.
Minulý týždeň, po takmer sto rokoch, v Nemecku zasadol Bundestag, aby vzdal úctu miliónom obetí prvej svetovej vojny a odkázal, že dnešná nemecká politika má v sebe ideu človeka. Moc na Slovensku sa nerozptyľuje ideálom človečenstva, ako základného obsahu politiky. Na plný výkon občanovi dokazuje, že čas ekonomických represií ešte nedosiahol vrchol. Že doba jej neslýchaného barbarstva nadobúda parametre vojnového konfliktu vedeného voči vlastným občanom.
„Neexistujú žiadne zákony, všetko je nám dovolené, každý prostriedok je nám vhodný“.
V čase radikalizácie verejnej mienky, a tá je dnes neprehliadnuteľná, musia konštruktéri moci zapínať „poistné ventily“.
Pred parlamentnými voľbami 2012 mali podobu „hnutia“ 99%, ktoré za cenu dejinného spláchnutia jeho idei dostali dar v podobe ekonomického podielu v slovenskej energetike. Dobré investované peniaze do predvolebnej kampane.
Prezidentský voľbám 2014 boli vyexpedovaná už dva ventily. Jedným začal proces „vyfučania“ Róberta Fica z politiky v podobe , pre neho, nestráviteľnej porážky.
Podoba druhého sa prvýkrát poodhalila na hudobnom festivale Pohoda. Stačilo pár hodín a pozorný vnímajúci zaregistroval tri PR príbehy. Nie hudobné, ale politické, ktorých dopad na spoločnosť sa už dnes dá rozkódovať.
Povestné uniformy na „mozog babiek“ prvý vytiahol z histórie Vladimír Mečiar na bratislavských Pasienkoch, ktorého známu vetu – „basy sú prázdne a komunistov pozatváram“ – doviedol Róbert Fico do dadaizmu súčasnosti. Stáli sa súčasťou výkonnej a zákonodarnej moci.
Pokračovateľ uniforiem myslenia, Róbert Fico, zmenil manipulačný koncept iba v adresátovi. Už to boli „mozgy otcov a matiek“.
V oboch koncepciách manipulácie verejnou mienkou nedošlo k zásadnému. Vytvoriť symbol vierohodnosti s dlhodobým vplyvom.
V štáte, ktorý nemá ambíciu doviesť koncept demokracie k dokonalosti, v štáte, ktorý má všetky prvky zločinnosti, kde dominujúcim faktorom sú nezdravé peniaze a tak služby verejnej povahy majú podobu vrakoviska, sa dajú predpokladať nové a nové prvky politického dadaizmu.
Do tohto sveta nefunkčného štátu a sociálnych ilúzií vstúpiť s tvrdením, že príchodom Kisku sa stupeň demokracie na Slovensku zvýšil, že spoločnosť potrebuje Radičovú, že Eset-ový Trnka a jeho nadácia boja s korupciou je tým nástrojom zmeny, predpokladá, že verejnej mienke nanovo potrvá nejaký čas na nazretie za oponu iných záujmov.
Dnes sú čitateľné tri. Kiska, ako symbol vierohodnosti, Kiska, ako ten, ktorý dvihne bumerang v podobe Radičovej a vráti ju do politiky a Trnka s jeho politickými ambíciami.
Tretíkrát, za posledných 25 rokov, boli navlečené „uniformy myslenia“. Na hudobnom festivale Pohoda a do hláv poslednej skupiny. Do „mozgov detí“.
Dnes by aj Dominik Tatarka uznal, že jeho veta o množstve poddanstva v nás pomaly začína byť neaktuálna.
Občan má dnes zaostruje svoj pohľad na štát, na spoločnosť a vie, ako vyzerá.
Iba ďalšia garnitúra politikov posúvaná do jej prostredia konštruktérmi moci verí, víkendu na Pohode so sloganom – „Obratne vytvorený“ – že ľud, ako oponent volených zástupcov, rozhodujúcu silu, podobnú Novembru ´89, znova nenadobudne.
Da da, bubnujú aj dnes s rumunským básnikom Tristanom Tzarym mnohí noví, aby prehlušili desivý obraz štátu zločincov.
Da da, je však aj slovo z francúzskeho jazyka a označuje sa ním detský výraz pre „Húpacieho koníka“ !
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!