Karcinogénmi sme si už aj vzduch zasvinili!
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že atmosférický vzduch sa zaradil medzi karcinogény akými sú azbest, ultrafialové svetlo, alebo tabakový dym.
V jej správe sa okrem iného uvádza, že v roku 2010 zomrelo 223 tisíc ľudí na rakovinu pľúc a veľkú zásluhu na tom má aj znečisťovanie ovzdušia.
Nie je to tak dávno, čo som v jednom blogu (Pravda) kritizoval ľudstvo – čiže Homo sapiens, že sme to práve my, kto najviac ničí našu planétu, našu krásnu prírodu, no našlo sa zopár takých ľudí, ktorí mi v debate napísali, že preháňam lebo také isté katastrofy ku ktorým v poslednom obdoby dochádza vďaka nášmu ničeniu životného prostredia, tak také isté sa diali aj v dávnejšej dobe, čiže niekoľko storočí dozadu. WHO však po prvý raz priznáva, že znečistenie vzduchu pochádza najmä z dopravy, elektrární, priemyslu, poľnohospodárstva a vykurovania. No napriek tejto novinke – vedci zastávajú názor, že najväčším zdrojom rakoviny pľúc je fajčenie.
Medzi krajiny, ktorých mesta majú dlhodobo najšpinavšie ovzdušie patria Ázia, Čína, India a Blízky východ. Spomedzi európskych štátov sa medzi znečistenými najviac spomína Rumunsko, Bulharsko a Poľsko, ale ani Slovensko za nimi príliš nezaostáva….
Nastáva doba, že každý človek by sa mal seriózne a vážne zamyslieť nad tým, či svojim konaním ohrozuje životné prostredie, alebo nie?! Niektoré firmy EÚ majú pobočky v Číne a Indii, tam totiž vedia vyrobiť všetko lacnejšie, ale nikto už na nich netlačí, že tým narúšajú ekologický systém. No napriek tomu mnohí z nás tie ich výrobky kupujeme. Dôvodom je skutočnosť, že ich výrobky sú podstatne lacnejšie, ako tie vyrobené u nás, či v Európe – ale málokto sa už pozastavuje nad tým, že tieto firmy už vypustili a ešte aj vypúšťajú hektolitre chémie do riek a morí!!!
Nebolo by od veci, aby sa každý z nás pozrel doma na to, čo má v kúpeľni, či naozaj potrebujeme toľko kozmetiky a všakovakých prípravkov na telo alebo vlasy. A to už nehovoriac o prostriedkoch na udržiavanie „čistoty“ v domácnosti, ktoré spoľahlivo ničia všetky baktérie – lenže toto všetko spoľahlivo ničí aj nás ….. Netreba však zabúdať ani na prepálený olej z našich kuchýň. Dovolím si tvrdiť, že iba málo gazdín je takých, ktoré takýto olej skladujú a potom ho odovzdávajú do niektorých zberných zariadení akými sú napr. niektoré čerpacie zariadenia pohonných hmôt.
Nemalou mierou si ničíme ovzdušie aj na Slovensku a to tým, že naše lesy (čiže najväčší zdroj kyslíka) nám svojou ťažbou postupne likvidujú zahraničné spoločnosti. Bohatší ľudia nakupujú napr. taliansky a nemecký nábytok a výrobky z nášho dreva chodieva chudoba nakupovať do Euročíny – čiže do Poľska.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!