K ústavným právam občanov
Päťdesiatdňové moratórium vníma slovenská sekcia Asociácie európskych novinárov (AEJ) ako útok na ústavné práva občanov. Prezidentku SR Zuzanu Čaputovú preto žiada, aby novelu zákona nepodpísala.
https://www.topky.sk/cl/1003067/1836093/Asociacia-europskych-novinarov-ziada-Caputovu–aby-nepodpisala-predlzene-moratorium
Asociácia kritizuje tiež argument, že zverejňovanie výsledkov prieskumov ovplyvňuje rozhodovanie voličov. „Ak totiž vychádzame z predpokladu, že výsledok výskumu verejnej mienky je taká istá informácia ako reklama v médiách, len má inú formu, potom by bolo nevyhnutné zakázať aj predvolenú kampaň,“ upozorňuje.
Hmotné jadro ústavy zakladá Listina základných práv a slobôd občanov. K nim patria len práva občanov na slobodné demokratické voľby.
Predvolebné prieskumy a ich zverejňovanie je ovplyvňovanie výsledkov slobodných a demokratických volieb. Zasahuje do ústavných práv občanov.
Výroba, úprava a zverejňovanie výsledkov predvolebných prieskumov je forma hybridnej vojny, ktorá v slobodnej a demokratickej spoločnosti nemá v predvolebnom období, vlastne už od dnes, keď sa začala predvolebná kampaň, čo hľadať.
Nik dnes nepochybuje o tom, že prieskumy sú predvolebnou manipuláciou občanov, voličov.
Spochybnenie korektnosti prieskumov a ich miesto v predvolebnej kampani si spôsobili samé prieskumné agentúry.
Čím viac kriku typu zdieľaný článok, tým silnie moje presvedčenie, že predvolebné prieskumy by mali byť zakázané už dňom nástupu predvolebnej kampane.
Zneisťujúcim je len fakt, že taký krok ako moratórium, a zákonom predĺženie moratória na predvolebné prieskumy na Slovensku je v porovnaní so svetom len neobvyklé (nebolo a nie je v centre záujmu a pozornosti).
Je tu ale aj fakt, čo je tiež neobvyklé, že touto témou sa nik, ani žiadny ústavný alebo najvyšší súd, podľa štruktúry ústavného systému, tobôž Európsky súd pre ľudské práva, ako súdny orgán Rady Európy nezaoberal.
Tobôž v zmienených štátoch:
Prejudikácia nálezu ústavného súdu
Slovensko je unikát v tom, že téma moratória je konečne na našom stole. Ústavnosťou moratória verzus ústavné práva občanov sa budú postupne zaoberať aj štáty, ktoré denník SME označil ako nedemokratické…
Toto sa stane, hoc v bliššie neurčenej budúcnosti. Dá sa očakávať podnet na Ústavný súd skupinou poslancov alebo čo len jediným občanom. Ústavný súd bude musieť podnet prijať a vydať nález.
Slovensko a celý „slobodný a demokratický svet“ ho potrebuje ako soľ. Bude to súdny precedens. Zmetie zo stola aj tento argument.
„Slovensko sa totiž touto novou legislatívou zaradilo k svetovým unikátom. Moratórium dlhšie ako týždeň majú totiž v Európe len dve krajiny, a to Taliansko a Čierna Hora. Tridsať a viacdňové moratórium majú len v Bolívii, Hondurase, Kamerune a v Tunisku.“
https://domov.sme.sk/c/22250309/vacsina-ludi-nesuhlasi-so-zavedenim-50-dnoveho-moratoria.html
Smerom k slobodnej a otvorenej občianskej spoločnosti je otázka, čo sú takzvané ústavné práva občanov neobjasnenou a nevysvetlenou čiernou dierou.
Očakávam, že Ústavný súd Slovenskej republiky našim občanom, politikom, zadávateľom podnetu, prieskumným agentúram a Asociácii európskych novinárov a svetu vysvetlí, že:
1. Ústavné práva a slobody občanov sú len základné ľudské, občianske a politické práva, definované Listinou a Ústavou a ostatok sú práva vyplývajúce z ústavy a zo zákona, nie z ústavy, ale v opore o ústavu a v súlade s ústavou;
2. Zákon o politickej a volebnej reklame Slovensko nepozná. Malo by;
3. Zákon o predvolebných prieskumoch Slovensko nepozná. Malo by;
4. Politická a predvolebná reklama a prieskumy nie sú základným ľudským, občianskym, politickým a ústavným právom, ale právom;
5. Zákonom možno umožniť, obmedziť alebo zakázať len to, čo umožňuje, obmedzuje alebo zakazuje Ústava a to len z dôvodov hodných osobitného zreteľa;
6. Zákon o predvolebnom moratóriu na prieskumy si vynútil osobitný zreteľ, ktorým je spoločenská a politická situácia a stav slovenskej spoločnosti;
7. Dňom nástupu predvolebnej kampane sa začal útok na Preambulu Ústavy a charakter štátu;
8. Na svetlo pravdy vychádzajú skutočnosti, že do predvolebnej kampane vstupujú vonkajšie a vnútorné protislovenské sily a živly, v spojení s mimovládnym sektorom, jeho médiami, jeho prieskumnými agentúrami.
9. Som presvedčený, že predĺžením moratória na predvolebné prieskumy neboli porušené základné ľudské, občianske a politické práva a slobody občanov, voličov;
10. Základným ústavným ľudským právom ani právom vyplývajúcim z Listiny základných práv a slobôd, nie sú ani komerčné reklamy a prieskumy trhu.
Judikát ústavného súdu by mal v časti odôvodnenie obsahovať poučenie o odlíšení základných práv a slobôd a práv a slobôd, čo je rozdiel. Práva a slobody možno pridať, ubrať, obmedziť ak to vyžaduje záujem, vyplývajúci z osobitného zreteľa: Nie je možné obmedziť alebo zakázať základné slobody a práva, ak áno, vyžaduje to záujem hodný osobitného zreteľa a úpravu vykoná zákon. Ústavný súd môže preskúmať súlad toho zákona s Ústavou a Listinou základných práv a slobôd. A tak to bude aj v prípade moratória.
Ak by parlament vydal zákon o skrátení „Ježiškovej“ vianočnej kampane, povolením jej začiatku od 10. decembra, došlo by tiež k porušeniu ústavných práv občanov a reklamných a marketingových agentúr na šírenie informácií? Alebo „len“ skráteniu a obmedzeniu toho reklamného, propagačného a manipulačného sajrajtu, zneužívajúceho osobu Ježiša a význam kresťanských Vianoc?
Streda 13,30: Hlava štátu si myslí, že „zákon o predĺžení moratória je v rozpore napríklad s právom na informácie či právom na zhromažďovanie a šírenie informácií.“
Nasleduje viacstranové odôvodnenie výkonu práva veta prezidentky. Ak si ho prečítam (médiá) ho vyhodnotím.
Práve sa začal útok vedený na Preambulu Ústavy SR a charakter štátu. Demeš, liberáli, mimovládky, parlamentné voľby;
Toto je hlas podobný Pavlovi Demešovi (podcast Kuciakových Aktualít):
https://www.aktuality.sk/clanok/736459/do-predvolebnej-kampane-opat-zasiahne-treti-sektor-tvrdi-p-demes-podcast/
https://www.infovojna.sk/article/demes-do-predvolebnej-kampane-opat-zasiahnu-mimovladky-slovensko-je-po-kuciakovej-vrazde-v-stave-ohrozenia
Bezodkladnou reakciou slovenskej vlády by nemalo byť čakanie na veto prezidentky k zákone o moratóriu, ale okamžite zvolať bezpečnostnú radu štátu.
Slovensko je v stave ohrozenia zvonka aj zvnútra.
OČTK a NAKA by mali ihneď konať na podnet aj bez neho. Ex offo. Toto sú priame konzekvencie a následky toho, že Národná rada Slovenska neprijala preventívne opatrenia vo vzťahu k mimovládnemu „neziskovému“ sektoru.
George Soros prehovoril: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/George-Soros-promluvil-Jak-je-pysny-na-prevrat-na-Ukrajine-i-o-tom-jak-platil-Caputovou-601962
Mimovládky preberajú moc v štáte. Tu niet o čom. Alebo ešte je čas? Či?
Do predvolebnej kampane zasiahne tretí sektor.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!