K Trumpovým azylovým politikám
Najvyšší súd USA odmietol pravidlo o tom, že žiadatelia o azyl v USA musia požiadať o azyl v krajine mimo USA.
Federálny súd 30. 6. rozhodol, že doterajšia sprísnená azylová politika Trumpovej správy je doteraz nezákonná.
Pravidlo, zavedené už v roku 2019 zakazovalo prisťahovalcom žiadať o azyl v USA, ak sa o to najprv nepokúsili požiadať v krajine, ktorou prešli na americkú hranicu. Nútilo migrantov z Hondurasu, Guatemaly a Salvadoru, hľadajúcich ochranu, aby o azyl žiadali v Mexiku predtým, ako o pomoc požiadajú USA.
https://www.nbcnews.com/news/us-news/judge-overturns-trump-border-rule-requiring-immigrants-first-claim-asylum-n1232629
USA udeľujú azyl len malej menšine z veľkého počtu bezvýznamných žiadostí, ktoré predstavujú mimoriadny tlak na prisťahovateľský systém, podkopávajú humanitárne účely, prehlbujú humanitárnu krízu spojenú s pašovaním ľudí a nepriaznivo ovplyvňujú diplomatické rokovania s inými krajinami.
Pravidlo zmierňuje aj tlak na prisťahovalecký systém v krajine tým, že efektívnejšie identifikuje cudzincov, ktorí zneužívajú azylový systém na vstup a pobyt v Spojených štátoch, a nie legitímne sa usilujú o naliehavú ochranu pred prenasledovaním alebo mučením.
WASHINGTON – 16. júla 2019 Federálne pravidlo (IFR) vydané ministerstvami spravodlivosti a vnútornej bezpečnosti USA:
(1) cudzinec, ktorý preukáže, že požiadal o ochranu pred prenasledovaním alebo mučením aspoň v jednej z krajín, cez ktoré cudzinec prešiel na cestu do Spojených štátov, a cudzinec dostal právoplatný rozsudok, ktorým sa odňala cudzineckej ochrane v takomto prípade krajina;
(2) cudzinec, ktorý preukáže, že spĺňa vymedzenie pojmu „obeť závažnej formy obchodovania s ľuďmi“ uvedené v 8 CFR § 214.11; alebo,
(3) cudzinec, ktorý pricestoval na cestu do Spojených štátov iba cez krajinu alebo krajiny, ktoré neboli stranami dohovoru z roku 1951 o postavení utečencov, protokolu z roku 1967 alebo Dohovoru proti mučeniu ako aj inému krutému, neľudskému zaobchádzaniu.
Azyl predstavuje diskrečnú výhodu, ktorú ponúka vláda Spojených štátov výlučne len osobám, ktoré utekajú pred prenasledovaním z dôvodu rasy, náboženstva, národnosti, členstva v určitej sociálnej skupine alebo politického názoru, čo je v súlade s medzinárodnými prtavidlami pre udeľovanie azylu a dočasnej doplnkovej ochrany, ktorá znamená, že azyl a doplnová ochrana zanikajú po skončení dôvodov pre azyl a doplnkovú ochranu; oba inštitúty nemajú súvis s pravidlami pre získanie štátneho občianstva.
Generálny prokurátor William P. Barr vydal toto vyhlásenie:
„Toto pravidlo je zákonným vykonávaním právomocí, ktoré poskytuje Kongres na obmedzenie oprávnenosti na azyl. Spojené štáty sú veľkorysou krajinou, ale sú úplne ohromené bremenom spojeným so zadržaním a spracovaním stoviek tisícov cudzincov pozdĺž južnej hranice. Pravidlom sa zredukuje nakupovanie fór ekonomickými migrantmi a tými, ktorí sa snažia využiť náš azylový systém na získanie vstupu do Spojených štátov, pričom sa zabezpečí, že zo Spojených štátov nebude vylúčený ten, kto je vo svojej krajine pravdepodobne mučený alebo prenasledovaný.“
Spojené štáty zaznamenali dramatický nárast počtu cudzincov, s ktorými sa stretlo pozdĺž južnej pozemnej hranice s Mexikom alebo v jej blízkosti. Toto zvýšenie zodpovedá prudkému nárastu počtu a percentuálneho podielu cudzincov, ktorí sa obávajú prenasledovania alebo mučenia, keď ich zadržia alebo sa s nimi stretne DHS. Počet prípadov postúpených na konanie pred prisťahovaleckým sudcom sa exponenciálne zvyšuje.
Odkaz na dokument: http://s3.amazonaws.com/public-inspection.federalregister.gov/2019-15246.pdf
Trumpova administratíva ale zaznamenala výhru, keď Najvyšší súd rozhodol takto:
https://www.nbcnews.com/politics/supreme-court/supreme-court-hands-big-win-trump-expelling-immigrants-seeking-asylum-n1232117
WASHINGTON – Najvyšší súd 25. 6. 2020 Trumpovej vláde poskytol víťazstvo rozhodnutím, že niektoré osoby hľadajúce azyl v USA, môžu byť bez ďalšieho súdneho konania vyhostené.
V minulosti mohli byť neregistrovaní migranti deportovaní bez federálnych súdnych pojednávaní, ak boli zadržaní do 14 dní od vstupu a do 100 míľ od hranice. Vláda chce pravidlo uplatniť do dvoch rokov od vstupu do krajiny.
…
Maďarsko na rozsudok Súdneho dvora EÚ odpovedalo tak, že žiadateľov o azyl z tranzitnej pohraničnej zóny obce Röszke, odkázalo na zahraničné ambasády a veľvyslanectvá balkánskej trasy.
Mimochodom, je tu aj dôvodná otázka: Prečo by práve Maďarsko malo zaťažovať svoju prisťahovaleckú a azylovú administratívu, keď žiadatelia o azyl beztak mieria do Nemecka…
Maďarsko od roku 2016 korektne chráni južnú hranicu a EÚ v súlade s Dublinskými dohodami a má problémy s EÚ a mimovládnym „slniečkárskym“ sektorom, EK a politicky motivovanými žalobami a súdmi EÚ…
Mimochodom, maďarská vláda excelentne politicky zvláda korono krízu a liberálnu a „socialistickú“ opozíciu aj s príslušenstvom…
Maďarský ľud o svojej vláde znova rozhodne v slobodných a demokratických voľbách o dva roky.
…
Nemecký súd navyše rozhodol, že osoby, právoplatne určené na vyhostenie, môžu byť do momentu vyhostenia alebo deportácie držané v osobitnej väzbe z ochranných a bezpečnostných dôvodov.
…
Nemecko ako hlavný hýbateľ imigrácie preberá predsedníctvo v Rade EÚ a s ním aj agendu povinnej zdieľanej solidarity a alokácie utečenov v rámci Európskej únie ako „Dublin 4“ (kvóty).
…
Londýn si pripomína islamistický teroristický útok zo 7. júla 2005 na metro a autobus zo 7. júla 2005, bilancia:
50 mŕtvych a 700 zranených. K útoku sa prihlásila Al Káida, útočili domáci moslimovia.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!