K Lukašenkovej voľbe v Bielorusku
Western má Bielorusko za „neo diktatúru“ podobnú Putinovej. Lukašenkova ďalšia voľba sa uskutoční bez dobrovoľnej účasti pozorovateľov OBSE. Táto organizácia plná demokracie a právneho štátu, vraj oneskorené pozvanie odmietla.
Pohrozil aj zákazom vstupu zahraničným novinárom. Obvinil ich, že pred augustovými prezidentskými voľbami podnecujú proti nemu protesty.
Zrejme je to tak. Západ by rád v Minsku „Majdan“. To je na betón.
Lukašenko vládne „tvrdou rukou“ (Západ) už 26 rokov. A má záujem, chce a bude pokračovať.
Cieľom euro a transatlantického Západu je kolonizácia tamojšieho regiónu a jeho postavenie proti od 4..júla (Ústava) suverénnej a zvrchovanej Ruskej federácii.
Západu stále nedochádza, že veci verejné sú záležitosťou každého štátu, a takzvané európske hodnoty nie sú svetové náboženstvo.
Na druhej strane, zahraničné politiky Lukašenka pripomínajú ukrajinské politiky Janukovyča a Porošenka, lavírujúce medzi Ruskom a Západom, kto dá viac…
Na tretej strane, Lukašenko komunikuje viac s Putinom (téma spojenia oboch štátnych celkov a jednaní o ruskom plyne…).
Lukašenko aj Putin sú skúsené vodcovské typy. Rusko je podobne ako Bielorusko parlamentnou demokraciou s prezidentským systémom, čo je porovnateľné s USA; tam sa ale striedajú len republikáni s demokratmi, na úrovni prezidentských volieb.
V rámci nášho regiónu máme parlamentné systémy na Slovensku, v Poľsku a Maďarsku, s vyrovnaným alebo mierne silnejším predsedom vlády alebo hlavou štátu.
Ak EÚ vo svojich hodnotách hlása rôznosť, tak u musí akceptovať „doma“ aj v zahraničí…
Tej rôznosti, nielen politickej ale aj dúhovej, je u nás len na obtiaž. Sloboda a demokracia má svoje limity a hranice, neabsorbuje a nezvláda všetko…
O tom sú aj „obavy“ o otázky demokracie a právneho štátu zo strany EK a EP.
Na Slovensku je množstvo strán a straničiek, ktoré politickú scénu rozdrobujú, nevedia sa zjednotiť; čo práve vyhovuje „demokratickému“ Bruselu: „Dobre sa rozdeľte, rozdrobte a pohádajte, a my vás ľahšie ovládneme.“
Plus toto: „Povyberáme si svoje hrozienka, a stiahneme ich k sebe do EP a EK ako našich užitočných idiotov.“
A dodatok: „Ovládneme vás prostredníctvom vašich vlastných ľudí. Robíme to úplne legálne a demokraticky.“
Toľko k demokracii a triáde vláda-parlament-hlava štátu. Tým by som mohol skončiť.
Prečo ale Lukašenkovi oponenti utekajú pred ním do Moskvy a nie na Západ
Ak skôr Lukašenkovi oponenti utiekli na Západ, jeho znechutený súper Tsepkalo sa presunul na východ – do Moskvy. Objasnil však, že sa vráti, a to aj pred prezidentskými voľbami, ak sa v Minsku „zohreje“.
Lukašenko už hrozil, že použije armádu na potlačenie „Maidanu“. Nezmení sa Bielorusko na „druhú Ukrajinu“ v noci z 9. na 10 augusta (deň prezidentských volieb)?
Prezident Bieloruska Alexander Lukašenko nevylúčil, že bude musieť zapojiť armádu, aby obnovil poriadok v krajine. Povedal to v piatok na návšteve 5. samostatnej brigády špeciálnych síl v Maryine Gorka pri Minsku:
„Je samozrejme nežiaduce, aby sme sa uchýlili k ozbrojeným silám. Príkladom toho môže byť USA, “uviedla Lukašenko. Pripomenul amerického prezidenta ktorý v niektorých štátoch Únie priviedol do ulíc armádu.
Ale Western bude „vrieskať“: Bielorusko nie sú USA!
Lukašenko poukázal na možnosť destabilizácie situácie v Bielorusku za účasti vonkajších síl:
„Všetky občianske vojny začínajú pouličnými protestmi, demonštráciami, a potom Majdanom.“
Viac sa dočítate tu: https://vz.ru/world/2020/7/26/1051676.html
O živote v Bielorusku prichádzajú na Slovensko len selektívne informácie, filtrované sitom našich „slobodných a nezávislých“ médií…
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!