Jozef Klányi – väzeň svedomia, dnes v Slovenskej republike.
Nie každý kto sa dostane do väzenia je kriminálnik v negatívnom slova zmysle, alebo si to zaslúži. Človek sa môže dostať (kdekoľvek vo svete) do väzenia aj napr. za deklarovanie svojho presvedčenia, za to že odmieta poslúchnuť nejaké zlo ktoré nejaká autorita predpisuje, za to že súdny proces je zmanipulovaný, alebo nespácha nič nebezpečné pre spoločnosť ale paragrafy trestného zákona sa dajú rôznorodo interpretovať, alebo sa niekto dostane do väzenia napr. bez možnosti advokáta, alebo dostane sa tam za skutok ktorý síce nemal spáchať, ale väzenie alebo vyšetrovacia väzba je zjavne neprimerane vyššia ujma spôsobená tomu človeku než konanie ktorého sa dopustil. A s takouto skupinou ľudí aj ja spolucítim a držím solidaritu. Sú to nespravodlivo perzekuovaní, alebo väzni svedomia. Aj dnes v Slovenskej republike je hocikto kto začne poukazovať na zlo mocných, potencionálnym „kriminálnikom“, lebo sa vystavuje vyššej pravdepodobnosti trestnému stíhaniu napr. za krivé obvinenie (ak na niekoho napr. podá trestné oznámenie), ohováranie, alebo sa môže stať obeťou vykonštruovaného procesu. Alebo keď vyjadrí svoj občiansky postoj napr. nevhodnejšou formou ktorá hraničí s trestným zákonom, perzekuovanie toho človeka (šikanujúce metódy orgánov činných v trestnom konaní) a týranie len počas trestného stíhania môže byť oveľa horšie než je hrozba skutku pre spoločnosť.
Aj dnes 27.1.2015 má Slovenská republika v leopoldovskej väznici jedného takéhoto väzňa, ktorý sa nachádza vo vyšetrovacej väzbe v Leopoldove. Tá osoba sa volá Jozef Klányi a je z Prievidze.
V máji 2014 Jozef Klányi spolu s Jurajom Chlebíkom nasprayovali modrým sprayom na budovu slovenského parlamentu nápis 1%, čím chceli vyjadriť postoj že 1% ľudí ovláda náš štát. Ihneď boli zadržaní políciou. Jozef Klányi sa na jedno pojednávanie nedostavil (lebo musel byť pri chorej matke)a na druhé prišiel s bielou zástavou ako parlamentár ktorý vyjednáva s nepriateľskou mocou a odišiel z pojednávania. Na Jozefa Klányiho bol vydaný zatykač a Jozef Klányi bol bez prítomnosti advokáta vzatý 9.1.2015 vyšetrovacej väzby do Leopoldova. Okolo 20 dní drží hladovku a nemieni v hladovke prestať. Na jednej strane sa naplno stotožňujem s tým že 1% alebo menšina a zlo ovláda tento štát, ale chápem aj to že tu máme zákony ktoré nedovoľujú len tak hocikde si striekať sprayom, ale po morálnej stránke sa zdržím jednak morálneho odsudzovania takéhoto skutku na strane jednej (aby som nemal pred Bohom hriech posudzovania), ale aj schvaľovania alebo vychvaľovania tohto na strane druhej. Niekedy človek zbytočne takýmto konaním nahrá na smeč tým ktorí chcú umlčať a zdiskreditovať nepohodlných. Skôr sa prikláňam k názoru že to nebolo správne striekať a tak isto odchádzať z pojednávania, ale to aká mašinéria sa spustila voči Jozefovi Klányimu je oveľa väčšie zlo a väčšie nebezpečenstvo než nastriekanie 1% na budovu parlamentu, alebo odchod z pojednávania (nakoľko sa Jozef Klányi zdržiaval v mieste svojho trvalého bydliska a preberal poštu, jeho konanie zachytilo video, aj policajti ho pri čine hneď chytili, mohlo kľudne pojednávanie a vynesenie rozsudku prebiehať aj v neprítomnosti Klányiho keď nechcel byť na pojednávaní). Tak isto za väzňa svedomia ho môžeme považovať aj preto že bol vzatý do väzby bez prítomnosti advokáta (!) a preto sa tu stáva obeťou nespravodlivého zaobchádzania, alebo väzňom svedomia, lebo to ako orgány činné v trestnom konaní s ním zaobchádzajú (hoci sa nedá vylúčiť ani to že sa to „sprayerstvo“ môže nakoniec prekvalifikovať na priestupok, je to skôr tak na hrane zákona) je aspoň z morálneho hľadiska a z hľadiska prirodzeného práva oveľa nebezpečnejšie zlo aké vyplýva nebezpečenstvo z jeho konania.
A navyše tá amorálnosť spočíva aj v tom že koľko gaunerov podozrivých z vážnejších zločinov bolo prepustených a to že mnohé podozrenia z rôznej trestnej činnosti vysokostavených už nie raz išli do stratena. Podiel morálnej viny na takomto skutku ktorý sa stal (nastriekanie modrým sprayom 1% na budovu parlamentu) nesú všetci títo zradcovia Slovenska: tí konkrétni politici, sudcovia, prokurátori, členovia tajných služieb a policajti ktorí od roku 1989, alebo minimálne od roku 1993 priložili „ruku k dielu“ že Slovensko má viac prvkov bezprávneho a tyranského štátu a čo sa zaslúžili a zasluhujú o to že naozaj užšia skupina vplyvných ľudí tu má oproti občanom silnejšie páky na bezcharakterné ovládanie spoločnosti a je tu mnohokrát nevymožiteľnosť práva. Prečo napr. viacerí politici ktorí boli v minulosti z niečoho podozriví (napr. v kauze Gorila) neboli tam kde je teraz Jozef Klányi?! Alebo kto je hajzel a má prachy ako to že môže si kúpiť beztrestnosť?!Tento prípad Jozefa Klányiho môže mať závažný precedens aj v tom že hocikto kto bude nabudúce nepohodlný a bude kdesi na hranici trestného zákona že ho bude možné zastrašiť aj napr. krátkodobým umiestnením do vyšetrovacej väzby a napr. aj takým spôsobom že vydajú zatykač a rozhodnú bez prítomnosti advokáta. Čo ak sa to stane v budúcnosti nejakému napr. investigatívnemu žurnalistovi ktorý odkryje neprávosť, alebo podá trestné oznámenie a nastrašia ho trestným stíhaním napr. za ohováranie alebo krivé obvinenie a zastrašia ho aj tým že ho napr. nakrátko zatvoria do vyšetrovacej väzby? Čo ak sa takéto metódy zaužívajú ?
Ľudská spoločnosť by mala mať silnejšie občianske povedomie a páky voči zlu moci aby sa vynechali také formy protestov ako napr. sprayovanie, alebo rozbitie niečoho čo má spojenie s útlakom napr. okna na nejakej inštitúcii lebo niektorí ľudia majú motív robiť také konanie aj preto aby silnejšie upozornili na problém lebo občania spia a nikto si zlo poriadne nevšíma, ale prax ukázala že takéto metódy nie sú správne lebo nahrávajú na smeč tyranskej moci ktorá má zámienky diskreditovať potom aj aktivizmus ako taký(aj taký ktorý nepoužíva tieto metódy). Občania sa nemusia nutne k takýmto formám utiekať.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!