Je volebné právo povinnosť? (2)
Ako je to s nevoličmi alebo voľbou znehodnoteným volebným lístkom? Na fejzbúku prebieha diskusia, ktorá mimo iné, nevoličom virtuálne odoberá ich občianske práva vyjadrovať sa k systému (preložené do slovenčiny: frfľať, reptať, kritizovať a odmietať ho…).
Tento „občiansky tribunál“ je mediálne riadne zmanipulovaný cyklickou kampaňou o potrebe maximálnej voličskej účasti, lebo…
Poučenia fejzbúku prichádzajú aj pod mojím odporúčaním voličom: „Nepoužité volebné lístky pred ich povinným ponechaním vo volebnej miestnosti znehodnoťte“.
Názor a odpoveď na otázku v nadpise som zverejnil tu:
https://www.blogovisko.sk/je-volebne-pravo-povinnost.html
Navzdory úžasnému hospodárskemu rastu systém chradne, upadá a rozpadáva sa…
Hypoteticky: Ak by bolo po mojom, systém položím do štrnástich dní bez jediného výstrelu a kvapky krvi. Keďže po mojom nie je nebude, pokojne a disciplinovane vyčkám, v súlade s ústavou a zákonmi, pokým sa systém k nohám občana nepoloží sám.
Moju podmienku zmeny systému do marcových parlamentných volieb systém nesplnil. Nedáva mi žiadnu záruku, že ju splní po voľbách…
Ňou bola zásadná zmena postavenia politických strán a hnutí vo vzťahu k štátu a volebný zákon (predvolebné sľuby sa po voľbách nezmenili na skutky). Politické strany, ktoré tieto zmeny deklarujú pred voľbami tieto svoje programy z rozličných pseudo dôvodov nikdy nesplnili. Niet „politickej vôle“…
Lebo by si pod sebou „podpílili“ rodivý (plodný) konár…
Mojou sankciou voči systému je dobrovoľné vzdanie sa aktívneho volebného práva. Voľby, ich výsledky a dianie po voľbách budem sledovať len ako osoba, človek, so svojím ostatným plným občianskym a ľudským rozmerom (práva a povinnosti).
Volič je zaujímavý pred voľbami, po nich je na ďalšej, štvorročnej čakačke…
Pretože: Tak to ide a pokračuje cyklicky každé štyri roky…
Moja hypotéza: Systém nie je možné zmeniť tým istým systémom. Tobôž voľbami, ktoré sú obrazom systému…
Dokazovanie hypotézy začne v nedeľu ráno, po voľbách. Bude pokračovať po dobu ďalších štyroch rokov….
Tzv. „štandardné“ politické subjekty si zmenu systému neprajú. Základ zmeny tvoria dva kľúčové zákony:
1. Zákon o politických stranách a hnutiach a ich postavení voči štátu.
Postavenie politických strán voči štátu je porovnateľné s postavením cirkví. Taktiež porovnateľný so záujmovými občianskymi združeniami. Záujmovými skupinami. Nutná diskusia. Volebný program nestačí.
2. Volebný zákon s posilnením prvkami priamej demokracie (sfunkčnenie a stratifikácia referenda na všetkých úrovniach obcí, miest, regiónov, štátu…).
Marcové voľby vnímam aj ako test mentálnej a občianskej zrelosti občanov Slovenska vo vzťahu k vnútornej politike a politike Bruselu…
Z môjho pohľadu majú tieto parlamentné voľby osobitný význam v kontexte politického vývoja Slovenska a stavu demokracie na Slovensku od „nežnej“ a po nej, aj v kontexte po vstupe Slovenska do euroatlantických štruktúr, členstva a pozície Slovenska v EÚ, Schengenu a eurozóny…
Predvolebné prieskumy a médiá (televízia, rozhlas) nás manipulujú k voľbám tzv. štandardných politických strán a strán so „šancou“ na ich zvolenie.
Väčšina občanov sleduje predvolebnú kampaň ako cirkusové predstavenie. Už spôsob mediálnych diskusií ukazuje to, že vedome usilujú o zostavu prezentujúcich sa politických subjektov tak, aby sa do finále dostali tzv. „zvoliteľné“ strany a hnutia, teda, do akéhosi triumfálneho finále (zrejme v stredu 3.3.), potvrdzujúceho systém.
Tie strany, ktoré nebudete voliť, do čoho vás úspešne manipulujú aj predvolebné prieskumy, chcú mať (majú) médiá „odbité“ hneď po začiatku predvolebnej mediálnej kampane. Na poradie kandidátov v tv diskusiách RTVS dohliada jej generálny riaditeľ.
Veľké mienkotvorné médiá (rozhlas, televízia) sa pripravujú na cirkusové mediálne a bulvárne (najmä TV Markíza) divadlo: súboje politických subjektov, reprezentujúcich to väčšie a menšie zlo, z ktorého si vy, voliči, budete musieť vybrať.
Sú to tie politické strany, ktoré sú vám do hláv vtĺkané ako tzv. štandardné (a preto jediné najlepšie).
Vedzte, že, ako tak počúvam tie „podenkové“ a „neštandardné“ strany, ktoré vy voliť nebudete, zisťujem, že majú viac rozumu, než tie, ktoré vám ďalšie štyri roky budú ďalej vládnuť. Voľbou malých strán a straničiek zasa rozdrobíte svoje hlasy… vaše hlasy budú ale dôkazom, že tie „straničky“ sú značnou časťou voličstva, aj vami, akceptovateľné…
Do predvolebnej kampane sa zapojili so systémom „kolaborujúci“ preferenční „prieskumníci“, politológovia a analytici, ktorí voliča dostanú tam, kde ho systém chce mať…
Systém ich živí. Žijú zo systému. V symbióze s ním.
Moratórium na výsledku volieb nezmení takmer nič.
Predvolebné prieskumy naplnia svoj účel a poslanie.
Aj zmysel svojej existencie.
Akú váhu má jeden voličský hlas? Môže ovplyvniť, či sa strana dostane do parlamentu, alebo či dostane ďalší mandát?
„Teoreticky, samozrejme, áno. Jeden hlas má potenciál ovplyvniť výsledky volieb. Ale ak sa na to pozrieme reálne, v celoštátnych voľbách je to extrémne nepravdepodobné.“
Aký efekt majú hlasovacie lístky, ktoré nespokojní voliči zámerne znehodnotia a vhodia do volebnej urny?
„Volebný systém nedokáže takúto informáciu od voliča zmysluplne využiť. Výsledky volieb nijako neovplyvní, či bude neplatných hlasov desať alebo milión.“
Skôr, než pôjdete k voľbám…
Čítajte viac: http://domov.sme.sk/c/20104136/hlas-volica-moze-strane-pomoct-ale-aj-uskodit.html#ixzz41XTgXUrp
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!