Je volebné právo povinnosť?
Kdesi, v slovenskej politike, som sa stretol aj s pokusmi (návrhmi) na uzákonenie volebného práva ako všeobecnej povinnosti pod hrozbou sankcie. Protagonisti návrhu by ním chceli vyriešiť všeobecne nízku volebnú účasť, hľadaním vinníkov u voličov…
No, nemali by aspoň prvovoliči absolvovať znalostné testy z občianskej náuky a politici (volební kandidáti) psychotesty a, či je správne, aby volený kandidát nemal mať (minimum) stredoškolské vzdelanie…
Tvrdenie, že vzdelaním by boli obmedzené ľudské práva (rovnosť príležitostí…) je lož. Základným ľudským právom je právo na vzdelanie a ústavou garantovaná rovnosť príležitostí na vzdelanie. Každý občan môže a má vedieť, že raz bude možno kandidovať prinajmenej v komunálnych voľbách…
Následne použitou reprezentatívnou vzorkou sú doložené a zdokumentované vyjadrenia verejne činných osôb v Denníku SME (sobota 13.2.2015):
Poznámka k Dušan Čimo: Volebné právo (aktívne: právo voliť a pasívne: byť volený) nie je základné ľudské právo. Ide o akcesorické právo k základným ľudským právam, premietnuté do občianskych práv v možnosti (ústava, zákon).
Toľko aj k gramotnosti sudcov… stretli sme sa s ňou v referendovej antikampani (pseudo právnici a pseudo ústavní právnici, mienkotvorný mediálny mainstream a následne výsledok referenda…). Chcem veriť, že takíto sudcovia nie sú kandidátmi za ústavných sudcov…
Základné ľudské práva sú neodňateľné práva, ako trebárs právo na život od počatia po prirodzenú smrť a pod. Definované a taxatívne v relevantných ľudsko-právnych dokumentoch. Ostatné práva sú nadstavbou k základným ľudským právam, v ich možnosti, dostupnosti a dosiahnuteľnosti ako doplnkové, vedľajšie práva.
Volebné právo (aktívne a pasívne) je doplnkovým právom k základným ľudským právam. Je definované ako občianske právo, nie ako povinnosť občana: v možnosti. Právo nie je povinnosť.
Každé právo je možné využiť alebo odmietnuť (nevyužiť). Rozhoduje slobodná vôľa a voľba subjektu (nositeľa, držiteľa) ľudských práv. Dôvodom pre odmietnutie (vzdanie sa) aktívneho volebného práva môže byť aj
a/ nespokojnosť so systémom
(postavenie politických strán a hnutí, volebný zákon),
b/ výhrada vo svedomí.
Poznámka k Peter Visolajský: Odopieranie práva vyjadrovať sa k stavu spoločnosti (aj k voľbám) nevoličom je odopieranie ich ľudských a občianskych práv a pokus obmedziť ich svojprávnosť. Túžba po totalite a diktatúre. Právo (nie základné!) môže odňať len súd. Nie pomýlený a horlivý občan.
Poznámka k Gabriela Zacharová a Majka Jorgičová: detto.
Ibaže, nežijeme v slobodnej spoločnosti. Dokonca tu nie je ani demokracia. Slobodné voľby si mýlime s demokraciou. Bez inej možnosti.
Ako radový občan som pred voľbami anonymný voličský hlas s hodnotou jedna, po nich nula. Nikto.
Poznámka k Peter Mikuláš: Dobre myslená ale rozvinutá negramotnosť. Sloboda nie je dar ale nadobudnutá demokratická vymoženosť. Tobôž nie povinnosť. Dva aspekty slobody: vonkajšia a vnútorná (osobitná téma, hodná záujmu a pozornosti).
Poznámka k Milan Lasica: Ak by kandidátkou bola jeho manželka M. Vášáryová, mohla by byť tým menším zlom (?)…
Som nevolič. Nevolím aj preto, že toho „menšieho“ zla tu bolo za 26 rokov až-až…
ZLO JE ZLO. Väčšie-menšie, to je jedno. Lož je aj polopravda. Chcem pravdu. Nič, len pravdu.
K marcovým voľbám: CELÉ ZLE. Ani s maximom dobrej vôle a dobrej viery si ani v nich za zmenu nezahlasujete…
Neakceptujem ani vyviňovanie sa opozície argumentmi á la: „My sme takí chudáčkovci, tááák sme chceli, zlý SMER nám ale nedal šancu…“(…) „Dááájte nám, voliči novú šancu…“SÚ chudáčkovci. NEDÁM!
Alebo: Podporujem, som proti… so mnou, bezo mňa, kto nie je s nami, je proti nám… Výzva za ľudskosť, Znova ide o veľa…
Nepatrím do žiadneho stáda, som svojprávny jednotlivec, občan so slobodnou vôľou, vlastnou rozumovou výbavou a samostatným, kritickým myslením…
…nemanipulovateľný, nezneužiteľný, nepodplatiteľný.
Keďže znova mám byť pred voľbami a pri volebnej urne len anonymný voličský hlas, s nominálnou hodnotou jedna (1), pred voľbami manipulovaný tiež použitými a zneužitými hercami a nielen nimi, a ako volič mám byť zasa použitý a zneužitý, a po nich ostanem znova nula (0), rozhodol som sa, že:
Odmietam manipuláciu tiež použitými a zneužitými hercami, aktivistami, iniciatívami, prieskumnými agentúrami a kadekým…
Uráža to moje ego, ktorému systém, v ktorom nám jemu poplatní manipulátori klamú, že žijeme v slobodnej, demokratickej spoločnosti, preto:
Mojím slobodným, demokratickým rozhodnutím je: vystúpenie z tohto vlaku a štvorročného circulus vitiosus (bludného kruhu) a nepodieľať sa na podpore a udržiavaní tohto systému…
Som NEVOLIČ
A, či sa kto ku mne pripojí-nepripojí, je vecou každého jednotlivého občana s voličským právom a spoločnosti: jej mentálnej a občianskej zrelosti…
Všetkým „odborníkom“ na ľudské práva a volebné právo odporúčam Občiansku náuku pre 5.-9. ročník ZŠ.
Ojedinelé a stručné info RTVS (8.2.2015): Slovenská vláda pripravuje nové legislatívne opatrenie: Možnosť expresného schválenia zákonov v krajnej núdzi bez pripomienkového konania. Ide o super rýchle konanie, rýchlejšie než tzv. skrátené legislatívne konanie. Opozícia a mimovládky sú vraj zdesené… Podrobnosti mala priniesť tlač. Nepriniesla. Zrejme lebo Matovič-Fico.
Otázka: Je takéto konanie súčasťou mandátu voličov? Alebo, po voľbách vláda môže „fšetko“? Čo na to občianska a voličská verejnosť?
Ešte otázky (aktuálne pred voľbami):
Čítate a hodnotíte volebné programy kandidujúcich politických subjektov pred voľbami, alebo až po nich? Alebo vám stačia ich táraniny v predvolebnej kampani? Ako riešite legislatívnu svojvôľu vlády a parlamentných strán (vláda, vládna koalícia, opozícia) vo volebnom medzi období? Máte ich pod kontrolou? Ako? Voliči! Dožadujete raz ročne odpočtov plnenia volebných programov svojich (vami volených!) zástupcov prinajmenej na komunálnych úrovniach? Alebo – ako vždy? A na tomto sa mám podieľať?
Ísť iba každé štyri roky odhodlane a oduševnene k voľbám hlasovať za „zmenu“ a v medzičase tárať na fejzbúku a kade-tade (médiá), je vééééľmi, véééľmi málo… Garantujem, že táranie a zanietené tliachanie bude na webe a sociálnych sieťach pokračovať hneď ráno, 6. marca 2016…
…až do volieb 2020…
…ak ešte dáke budú…
Len tak mimochodom: Na stole Európskej komisie leží návrh na školskú a kultúrnu autonómiu Slovenska (Pál Csáky, europoslanec, SMK).
Nedávno (november 2015) na južnom Slovensku prebehla petícia skrývajúca sa za posilnenie referenda (Dunajská Streda a tábor pre utečencov): Jeho cieľom je ale aj a najmä (!) posilnenie právomocí obcí (južné S.) aj vo veciach dvojjazyčných názvov obcí a miest…
…za všetkým sa skrývajú len dobré úmysly.
K likvidácii pobočky JOBBIK v Dunajskej Strede nedošlo za cenu „dobrých“ vzťahov s Veľkým Maďarskom? Ibaže, teraz tým „dobrým“?
Ešte apropo: zdravotníctvo a školstvo mali byť prvými balíčkami, vlaky úplne zdarma byť nemuseli…
Stačilo.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!