Je Rusko reálnou bezpečnostnou hrozbou?
Úplné jadrové odzbrojenie Ruska je v súčasnosti neprípustné, pretože západná civilizácia by pristúpila ku kolonizácii Ruska a k neutralizácii jeho geopolitického a ekonomického potenciálu.
Cieľom Západu je definitívne vyriešenie „ruskej otázky“ podobne, ako ju chápal ale nedokázal „vyriešiť“ A. Hitler.
Obranou Ruska je dostatočný vojenský rating vrátane jadrovej výzbroje.
Takmer všetky vnútro regionálne a vonkajšie aktivity Ruska sú rétorikou Západu označované ako ruská agresia a rozpínavosť.
Obzvlášť to iskrí tam, kde na seba epizodicky narážajú oba protichodné záujmy.
EÚ na iskrenie vo vzťahu k Rusku nemá žiadny dôvod, do konfliktu je vťahovaná USA. Rusko stále EÚ ponúka partnerskú ruku.
NATO je cudzí prvok na pôde západnej Európy, a už samé o sebe bez Varšavskej zmluvy, nie je zárukou ale bezpečnostnou hrozbou.
USA majú výhodnú geo strategickú polohu a postavenie, ktoré umožňuje viesť vektor vojenského konfliktu na osi USA-RF v prvej fáze na pôde Európy.
Európa by mala mať vlastné ozbrojené sily, zostavené z armád, nezávislých na NATO. Táto myšlienka môže byť napadnutá USA sankciami a vydieraním.
EÚ je aj v časti zahraničná politika a medzinárodný obchod v začiatkoch. Vo vzťahu k obchodným zmluvám a vojnám, vedeným USA, je na slabšej strane a tiež sa len prispôsobuje diktátu USA.
USA sú pre EÚ brzdiaca a jej slobodu obmedzujúca záťaž. Pôjdem ešte ďalej:
USA v budúcnosti môžu byť pre EÚ obchodný ale nemali by byť politický partner.
V procesoch multipolarizácie sveta treba znova definovať pojmy priateľstvo, spojenectvo, partnerstvo.
Úlohou EÚ je viac než budovať zahraničné priateľstvá, spojenectvá a kreovať zahraničné politiky, sústredenie sa na vnútro úniové vzťahy medzi členskými štátmi a „centrom“ o čom bude zrejme obsahová náplň májovej debaty v európskych inštitúciách, predoslaná ako „Budúcnosť Európskej únie„…
Vo februári predsedníčka EK Ursula von der Leyen predstaví ňou osvojenú Seehoferovu nemeckú verziu reformy azylovej politiky a práva, a demokratická debata môže začať…
Praha ako autonómny samosprávny celok vedie vlastnú politiku s Čínou a Taiwanom, ktorá je mimo politiku Česka (uznanie jednej Číny a dvoch systémov). Čína proti Prahe protestuje po druhý raz.
Merkelová vyzýva na jednotu EÚ vo vzťahu k Rusku, ale vyhradzuje si svoje právo na sólo dodávku plynu z Ruska.
Medzinárodné právo a zahraničné politiky sa selektívne drolia raz podľa pars pro toto alebo totum pro parte (časť za celok, celok za časť).
Týmto smerom sú vedené aj všetky druhy sankcií. Proti komu áno, proti komu nie. Ani náhodou. EÚ si tak preukazne podkopáva potenciál šancí a možností pre ekonomickú a obchodnú spoluprácu s Ruskou federáciou. Uviazla na Kryme a v Ukrajine.
…
Odlišnosti USA a EÚ:
1. Dejiny a štátotvorná genéza;
2. Rozdelenie morom.
Podobnosti EÚ a RF:
1. Dejiny a štátotvorná genéza;
2. Spojenie po zemi.
Detail možností obchodnej výmeny tovarov a surovín
1. USA-EÚ: Lodná a letecká preprava;
(USA ponúkaný bridlicový plyn pre EÚ ako náhrada za Nord stream 2 je o 30 percent drahší než ponuka plynu z Ruska)
2. EÚ-RF: Preprava pod zemou, po zemi, morom (plyn) železnica.
Výsledok:
1. Obchodná výmena medzi USA a EÚ je drahšia než výmena medzi EÚ-RF;
2. Pridaná hodnota vzťahov RF-EÚ: obojstranný ekonomický efekt.
…
Putin začerstva: „Rusko po prvý raz v dejinách nikoho nedoháňa, v oblasti zbrojenia má náskok.“ Uviedol to Putin vo svojom výročnom hodnotení stavu krajiny Ruskej federácie:
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3030029-putin-prednese-poselstvi-o-stavu-zeme-rusove-cekaji-na-tema-boje-s-chudobou
Nechápem, prečo si kontroverzná rusofóbna Petra Procházková z českého klonu slovenského Denníka Nenávisť, ktorá prefackala ruského novinára, myslí, že pripravená zmena ústavy RF je hriech proti demokracii, ktorý sa práve tak, ústavnou cestou, viac demokratizuje:
„Putin odsunul premiéra Medvěděva do ponižující funkce, ruská vláda padla a ústava se bude měnit“ https://denikn.cz/271184/putin-vyhodil-premiera-medvedeva-do-ponizujici-funkce-ruska-vlada-padla-a-ustava-se-bude-menit/?ref=tit1
Postavením Ústavy nad Radu Európy dal Putin nepriamu facku Bruselu a Štrasburgu, čím potvrdil, že Ústava SR je nadradená zákonom a právu EÚ, tobôž, že EÚ nie je štátny útvar.
Ak si „experti“ myslia, že zmenou ústavy si Putin zaisťuje „doživotie“, nech majú pravdu. Iná alternatíva dnes pre Rusko neexistuje. Naopak, Rusko sa aj cez skúseného a kompetentného Putina posúva dopredu demokratickou ústavnou cestou a navyše:
Rusko je bezpečnostnou zárukou mieru na osi USA-RF-EÚ.
Postavením Ústavy nad Radu Európy dal Putin nepriamu facku Bruselu a Štrasburgu, čím potvrdil, že Ústava SR je nadradená zákonom a právu EÚ, tobôž, že EÚ nie je štátny útvar. Lisabonská zmluva nie štátna ústava. Tá bola odmietnutá v roku 2004.
…
Východiskovým rámcom pre formulovanie parametrov medzinárodného a bezpečnostného prostredia a bezpečnostnej stratégie má byť pre ministra vlády Programové vyhlásenie Vlády SR; spomínaný dokument ale nikde neoznačuje žiadnu konkrétnu udalosť, ani správanie sa žiadneho štátu za zdroj destability ohrozujúcej Slovensko.
Nadpráca ministra Lajčáka a zakomponovanie hrozby z východu signalizuje, že SR už nepovažuje za dostatočné svoje zakotvenie v systéme kolektívnej obrany NATO a potrebuje ďalšiu, osobitnú „garanciu bezpečnosti“, ktorou by malo byť budovanie amerických vojenských základní na Slovensku. Tým sa zvyšuje riziko, že Slovensko sa v prípadnom konflikte stane jedným z prvých terčov odvety či útoku. A to predlžuje čas prežitia USA prinajmenej o pár minút či hodín. USA cielene potrebujú „zamestnať“ Rusko a odviesť aspoň na krátky čas pozornosť od samých seba…
Toto bezpečnostné riziko zvyšuje už začiatok budovania amerických základní aj v paranoidnom Poľsku. Ešte raz, rusofóbnom a paranoidnom! Poľsko v konflikte s Ruskom vo veci začiatku II. svetovej vojny zabudlo, že nie je až také „čisté“ vo vzťahu k územným nárokom smerom na juh, počnúc 7-dňovou vojnou po útoku na Těšínsko…
Americké základne v Iraku sú zazmluvnené. Kryté účelom boja s tzv. islamským štátom. Trump: „Stály miliardy dolárov. Ak by sme mali odísť, Irak bude musieť cenu základní zaplatiť.“ Toľko k výzve irackého parlamentu.
Americké jednotky na základni v Bagdade:
Jordánsky kráľ paralelne vyhlásil, že islamský štát nezanikol, znova sa formuje v Iraku a Sýrii.
Ako dlho trval „dočasný pobyt sovietskych vojsk“ v Československu? Čo po sebe zanechal? A čo nás to stojí?
Taká základňa by bola štátom v štáte, územím cudzieho štátu, ako územie cudzej ambasády, v danom prípade v kompletnej jurisdikcii USA.
Slovensko aj preto žiadne cudzie ozbrojené sily na svojom území nepotrebuje a nechce.
Slovensko nie je Irak ani Sýria, či Líbya.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!