Je kozmetika neškodná?
Ľudia odnepamäti skrášľovali svoje telo. Dalo by sa povedať, že v niektorých prípadoch ide až o akúsi chorobnú posadnutosť ho vylepšovať, korigovať a vystavovať akoby bol kus nábytku. Tento trend sa týka najmä žien.
Biologickú výbavu spočívajúca v dostatočnej hladine estrogénov, duševnom a fyzickom zdraví, vitalite a energii vidieť na tele žien na prvý pohľad. Prejavuje sa hebkou pokožkou, závideniahodnou postavou, dlhými lesklými vlasmi, peknými zubami, živými okáľmi… . Takáto postava ženy hovorí o celkovom stave organizmu, o jeho životnom štýle, fungovaní životne dôležitých orgánov, ale aj o jeho myšlienkovo zrelej výbave a harmónii emočného, mentálneho, duchovného a fyzického tela. Nedostatok pohybu, uviaznutie vedomia v dennodenných starostiach a nemožnosť sa z nich vyslobodiť, nedostatok spánku, nezvládanie problémov, rozčuľovanie sa nad stavom, v ktorom sa nachádza… , to všetko zanecháva stopy na fyzickom vzhľade nielen žien, ale aj mužov.
V dnešnej dobe sa o svoj fyzicky vzhľad starajú nielen ženy. Aj muži venujú svojmu zovňajšku veľkú pozornosť.
Túžiac po krásnom a atraktívnom vzhľade všetci používajú rozmanité kozmetické výrobky, vo výrobe ktorých sa kozmetické firmy priam predbiehajú a na trh neustále dodávajú širokú paletu výrobkov. Používame ich pri starostlivosti od kojenca cez všetky ďalšie vývojové etapy po dospelého jedinca. Takmer všetky kozmetické prípravky obsahujú veľké množstvo prísad, o pôsobení ktorých na ľudský organizmus sa bežný spotrebiteľ sotva pozastaví. Hlavnú úlohu pre podľahnutie kozmetickému trendu zohráva pôsobivá reklama.
Hlavnou zásadou, ktorú by mali výrobcovia kozmetiky dodržiavať je nepoškodiť a o tú istú zásadu by sa mali spotrebitelia opierať pri kúpe.
Ako môže kozmetika poškodiť?
Je vedecky dokázané, že 60 % toho, čo aplikujeme na svoju pokožku, sa vstrebáva do tela. Do tela, teda do jeho hlbších štruktúr. Kozmetické prípravky môžu poškodiť rôzne orgány ľudského tela a to prísadami, ktoré sa pri ich výrobe použili. Preto pre ich výrobcov platí povinnosť uvádzať ich zloženie formou medzinárodného názvoslovia INCI. V EÚ je v platnosti mnoho vyhlášok týkajúcich sa hygieny, požiadaviek na obsah a zloženie a ich označovania. Zoznam látok, ktoré nesmú byť súčasťou zloženia kozmetických prípravkov obsahuje 1371 položiek a to je myslím si, vysoké číslo.
Viete si predstaviť reakciu?
Viete si predstaviť reakciu kráľovnej krásy, keby jej niekto navrhol, aby si natrela chlieb tým, čím si natiera tvár? Ja si ju viem predstaviť. Ktovie, či by aj po jej ochutnaní, bolo množstvo krášliacich krémov také isté, ako dovtedy?
Nedajte sa odradiť
Nechcem vás, milovníčky krásy z téglikov, negatívne naladiť a tobôž nie odradiť predajcov kozmetiky od svojej obľúbenej činnosti. Nechajte sa viesť trhom svojou intuíciou.
Dobrá rada na záver
Aj kvôli dennému používaniu kozmetických prípravkov je nutné piť čistú vodu, aby vyplavila a odstraňovala z tela vstrebané toxíny. Voda udržiava pokožku v hydratovanom, pružnom stave.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!