Investičné príležitosti by som v Európe nehľadal
Európska ekonomika je stará dáma, ktorej postupne dochádzajú sily a ťažko sa jej štverá hore kopcom počas nekonečnej púte za rastom. Má už toho hodne za sebou, na sebe má naložený batoh sociálnych istôt a podobných bohumilých vymoženosti, za sebou ťahá stále ťažšiu železnú guľu centrálnych bruselských nariadení, nezmyselnej fiškálnej politiky a sociálno-inžinierskych voluntaristických metód. Na kolená sa jej vešajú počerné deti od susedov, ktoré využívajú pokročilú stareckú demenciu paničky a neustále sa dožadujú zvezenia zadarmo Každý krok ju stojí nesmiernu námahu a aj to len s pomocou obchodníkov s dažďom, ktorí ju dopujú stále nejakými, vraj nadmieru účinnými steroidovými injekciami.
Naproti tomu stoja iné ekonomiky, ekonomiky východu. Ekonomiky krajín, kde ešte nezabudli pracovať , kde oproti krajinám, ktoré v mene socializmu a rovnostárskych myšlienok nedovoľujú využívať prirodzenú ľudskú túžbu po úspechu umožňujú dať priechod aktivite a neobmedzenému rozvoju. Sú to krajiny, kde síce rôznymi cestami ale s minimom obmedzení je dovolená akumulácia kapitálu. Zároveň sú mnohé z týchto krajinám relatívne málo rozvinuté a sú vhodnou investišnou príležitosťou, doslova ekonomickým Klondikom – pre tých, ktorí o týchto príležitostiach vedia. Stačí mať voľné finančné zdroje, víziu, chuť a odvahu vrhnúť sa do nevyskúšaných vôd nových ekonomických investícií.
Európske priťahovanie socialistických skrutiek postupne odpudzuje tých, ktorí majú kapitál. Áno stále je to najsilnejšia globálna ekonomika, ale v relatívnej miere s postupne klesajúcou tendenciou a s obrovskými potenciálnymi problémami. Mať tak poruke zdroje investičného portfólia, do Európy by som ich vrážal s nechuťou. V Ázii sa prebúdzajú krajiny, ktoré desaťročia spali socialistickým spánkom. O Číne škoda hovoriť, krajiny ako Vietnam či Laos sú objavené obchodníkmi s turizmom, kde úspešné turistické rezorty rastú ako huby po daždi, nakoniec keď hovoríme o Ázii Rusko sa už stále viac orientuje východným smerom a pre niekoho zdanlivo blbá predstava investícií v Rusku je vo svetle, že má budúci rok predstihnúť v predaji automobilov Nemecko naraz dostáva iné kontúry. Svetu sa otvárajú krajiny ako Mongolsko a včera som sa dočítal, že Kórejská Ľudovo Demokratická Republika oslovila investorov z celého sveta a za vedenia Kim Čong Una sa začne pomaly otvárať svetu.
Odložme falošné predstavy, že Európa je a naveky bude pupkom sveta. To je úplná hlúposť. Budúce centrum sveta hľadajme na našej matičke Zemi inde. Rozumný investor sa bude snažiť diverzikovať zdroje a tak sa ohliada práve po takýchto, na zlatej tácke ponúkaných príležitostiach. Áno, zatiaľ sú to volatilné zdroje, kde predikcia je značne ošemetná záležitosť, ale hovoríme predsa o Klondike. Pri zlatej horúčke bolo mnoho povolaných, ale málo vyvolených. Hľadači zlata v absolútnej väčšine prišli skrátka, zarábali tí, ktorí celú horúčku financovali a stáli v pozadí. Aj tu mnohí drobní investori zakapú, ale ostane po nich pripravená práca, na ktorej sa založí budúci rast.
Byť investorom, pozorne by som skúmal možnosti presunu peňazí na východ, do možno stresujúcejších ale podstatne výnosnejších regiónov.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!