Hnutie Žlté vesty, francúzska demokracia a podoby so Slovenskom…
Hnutie žltých viest (po francúzsky: Mouvement des gilets jaunes) je protestné hnutie, ktoré začalo žiť na internete v máji 2018 a viedlo až ku demonštráciám, ktoré začali vo Francúzsku 17. novembra 2018.
Nemá oficiálne vedenie a vzniklo prostredníctvom nezávislých skupín sociálnych médií, v ich reakciách na ostatné pravicové Macronove politiky, ktorému nimi klesá dôvera a preferencie Francúzov…
Hnutie sa formovalo bez toho, aby sa do popredia dostal jeden jasný vodca, no niektorí z nich sa neskôr zviditeľnili.
Program hnutia je v mnohých bodoch najmä ekonomicky extrémne ľavicový, takže získava podporu najmä zo strany radikálnej ľavice (komunisti, marxisti) a národných socialistov (neonacistov).
Demonštranti navrhujú napríklad to, aby veľkoobchodné reťazce platili do štátnej kasy viac peňazí a malé obchody (živnostníci, malé podniky) menej.
– vláda má prestať zvyšovať dane z paliva;
– dôchodok nesmie byť u nikoho nižší ako 1200 eur;
– maximálny plat nesmie u nikoho presiahnuť 15 000 eur;
– odchod do dôchodku by mal byť vo veku 60 rokov;
– všetci, ktorí pracovali fyzicky, by mali mať právo odísť do dôchodku už vo veku 55 rokov.
Medzi základnými tézami tiež požadujú zakázať presun francúzskeho priemyslu do iných krajín a chcú prinútiť zamestnávateľov, aby platili zamestnancom z iných krajín, ktorí sú ochotní pracovať vo Francúzsku aj za nižšiu mzdu, rovnakú mzdu ako Francúzom. Snažia sa tým dosiahnuť, aby pre zamestnávateľov nebolo atraktívne zamestnať nefrancúzskych občanov, takže o cene práce nebude rozhodovať trh, ale vnútené zvýhodňovanie Francúzskou reguláciou.
V azylovej politike požadujú, aby sa so žiadateľmi o azyl dobre zaobchádzalo. „Dlhujeme im bývanie, bezpečnosť, potraviny a vzdelávanie pre maloletých. Pracujme spolu s OSN na tom, aby boli utečenecké tábory otvorené v mnohých krajinách po celom svete.“ Neúspešní žiadatelia o azyl sa podľa žltých viest majú vrátiť naspäť do svojej krajiny.
Ďalším opatrením má byť zákaz predaja nehnuteľností, ktoré sú vo vlastníctve Francúzska;
–opätovné zoštátnenie energetických podnikov, ktoré protestujúci obviňujú z nárastu cien elektriny a plynu.
Chcú tiež zmeny posilnením systému nástrojov priamej a otvorenej demokracie zavedením systému čiastkových referend k vládou navrhovaným zákonom podľa vzoru Švajčiarska:
„Požiadavka Žltých viest na organizáciu referend občianskej iniciatívy, ktoré by sa mali zaoberať otázkami národného významu, bude predmetom diskusie vo Francúzsku.“ Uviedol premiér Edouard Philip v novinách Echos.
Vládna moc háji parlamentnú demokraciu, priama demokracia prostredníctvom na vládnutí participujúcich referend je pre ňu ale ako čert a svätená „oživujúca“ voda. Aj preto hlavné médiá o existencii sformulovaného súboru požiadaviek neinformovali. Iniciatívy sa preto, aby bolo jasno, znova musí ujať pre systém matrixu moci a vládnutia nežiaduca mediálna „alternatíva“…
Lebo posilnenie inštitútu referenda si nepraje ľavica ani pravica, len „populisti a extrémisti“. Švajčiari sú ale v ich častých referendách racionálni a striedmi, majú zmysel pre mieru vecí a svedomie, v referendách vedia správne vyhodnotiť veci v ich spoločnom verejnom záujme, na úrovni kantonov alebo celého ich trvale prosperujúceho a dobre spravovaného štátu.
Som „extrémista a populista“. A prajem si tiež trvale udržateľné a prosperujúce Slovensko. A vy?
Parlamentná demokracia dostane plnohodnotný rozmer, ak bude rozriedená prvkami priamej demokracie, tak ako voľba prezidenta (nikomu neškodí) a ak sa vláda, jej moc a pravda väčšiny neutralizuje spoločným názorom a konsenzom všetkých občanov, na všetkých úrovniach ich vládnutia, lebo vládna moc pochádza od občanov, čo je aj platná dikcia Ústavy SR. Slovensko je aj ako pluralitná, hoc parlamentná demokracia, v dôsledku moci a vlády väčšiny ešte stále polo totalitný štát. Väčšina nemá mať monopol na svoju, jej, pravdu. Tak pravda nefunguje a nie je pravdou a nie je legitímna.
A „naháňanie“ hlasov poslancov za zákony v parlamente, spolu s ich trápnym kupčením a beztak prázdne a dlhé parlamentné rozpravy o tom, čo je vopred rozhodnuté, je navyše aj ľudsky nedôstojné (oni tomu vravia: schopnosť vyjednávať; z lobingu (skryté formy) a „vyjednávania“ si urobili cnosť).
Tvrdenie, že referendum je drahé je lož. Oveľa drahšie je množstvo chybných zákonov, schválených pochybným parlamentným konsenzom; a sú oveľa drahšie, ich dôsledky znáša dotknutá časť spoločnosti.
To, čo vyvádza parlament a ešte si poslanci aj pridali na príjmoch, je škandál, nehodný kvalitám ich parlamentnej poslaneckej roboty;
Do tretice – tvrdenie, že „ľud“ nie je spôsobilý schvaľovať zákony, je urážka ľudu. Dobrou mentálnou a intelektovou výbavou a logikou disponuje množstvo ľudí, a nepovažuje sa za volenú a neskôr vyvolenú vyššiu a ľudu nadradenú „kastu“. A kvalifikovaný názor má aj mlčiaca väčšina. Tobôž nevoliči z presvedčenia, vynímajúc ľahostajných ignorantov…
Pozor, tvrdenia, že referendum nie je možné o ľudských právach, je neúplným zavádzaním verejnosti, účelový omyl:
Referendum nie je možné len o základných ľudských právach, nie právach a akcesorických právach k právam a základným ľudským právam!
Príklad 1: Manželstvo nie je základné ľudské právo. Ak sa ale dúhovou loby necháte vtiahnuť do legislatívneho procesu tak, že s požiadavkami dúhy začnete zaobchádzať ako so základným ľudským právom, ten proces musí vyústiť od registrovaných partnerstiev k manželstvám párov rovnakého pohlavia a od nich k ďalším kolieskam ich salámy neznámej dĺžky podľa zásady rovnakého zaobchádzania…
Príklad 2: Migráciu OSN v jej Global Compact 1 a 2 definuje ako základné ľudské právo, čo je ľudsko-právna aktivistická lož, ľudsko-právne aktivisticky prepisujúca systém základných ľudských práv ako ich nadstavbu a súčasť. Migrácia je právo, ktoré možno získať uznaním štatútu utečenca (azyl, dočasná doplnková ochrana) alebo prijatím štatútu ekonomického migranta podľa potrieb ekonomiky daného prijímateľského štátu alebo klimatického migranta a končí na hraniciach štátu cieľovej destinácie. Proces získavania štatútu štátneho občianstva a právo na zlučovanie rodín, prebieha len v týchto intenciách a nie je základné ľudské právo. O politikách prijímania migrantov (utečencov a ostatných) rozhoduje daná krajina, viazaná medzinárodnými dohovormi o zaobchádzaní s migrantmi a utečencami a vlastným utečeneckým, migračným a azylovým právom…
Úmyslom OSN je práva suverénnych a zvrchovaných členských štátov najmä pod pokrievkou EÚ ako budúcej Únie s jednotným úniovým právom, obmedziť. A o tom sú oba nezáväzné kompakty.
O budúcom štatúte utečencov rozhodla OSN dnes tak, ako len nezáväzná „politická deklarácia“ o migrácii v Marrákéši, prijatá aklamačne.
Svetové „elity“ OSN a EÚ nás klamú ako ich ovce v ich košiari a vlastníctve. Budujú „ich“ Nový svetový poriadok.
Stále je otvorená otázka: Komu a pre sa koho sa späť vzatím svojej abdikácie „obetoval“ vo svojej zahraničnej misii pokračujúci Miroslav Lajčák? A k tomu otázka pre euro poslanca Ivana Štefanca v nedeľnej TA3 V politike: Prečo si v Európe „máme zvyknúť“ na terorizmus a nárast kriminality, zjavne navyšovanej neautochtónnymi cudzincami a zatiaľ len „cvičné“ ohniská občianskej vojny v epicentre tej akože „jadrovej“ EÚ (Francúzsko, Nemecko, Belgicko…)? Koľkými minútami ticha za nevinné obete? Akú bilanciu budú mať tohtoročné vianočné trhy? A ktorá z „ľudsko-právnych mimovládok“ mimovládok sa aspoň verbálne a formálne zastala genocídy kresťanov v islamom dotknutých krajinách? Mlčia…
Pekne pozdravujem. 🙂
Juraj Režo alias notorickyobcan
Spracované podľa:
https://www.odpady-portal.sk/Dokument/104465/zlte-vesty-protestuju-vo-francuzsku-kto-su-a-co-chcu-demonstranti.aspx
https://www.lesechos.fr/politique-societe/gouvernement/0600356970040-edouard-philippe-nous-allons-accelerer-les-mesures-qui-permettent-de-distribuer-du-pouvoir-dachat-2230398.php
https://www.scribd.com/document/394450377/Les-revendications-des-gilets-jaunes
Vložené 18.2018
Komplexnejšie a podrobné správy o procese poskytlo spravodajstvo TA3 v priebehu dňa. Macron je nútený podstúpiť celonárodný dialóg pod tlakom požiadaviek Žltých viest, aj preto, že jeho popularita prudko klesá.
Strana Marine Le Pen celé dianie sleduje so založenými rukami a „čaká“ ako jej moc sama padá do jej rúk…
Vždy dobrou spravodajkyňou diania vo Francúzsku je Alena Vrbovská.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!