Greta ako Jane d´Arc
Či ide-nejde o prirodzenú cyklicitu klímy planéty alebo následky ľudskej činnosti, a to najmä západnej civilizácie, kapitalizmu a nestriedmeho konzumného spôsobu života, bez zodpovednosti a zmyslu pre mieru vecí (lebo liberalizmus a ľudské práva a slobody ako náboženstvo) emočná iskra, ktorú Greta vykresala, je určite len iskrou a ide o to, či prinúti racionálne mysliacich a politicky vplyvných ľudí, ak takí po tejto planéte chodia, pristúpiť k regulačnej brzde a zásadnému zvratu vo voľbe a využití surovinových a energetických zdrojov, ako aj selekcii a redukcii zjavne nadbytočných hmotných potrieb, na ktoré výrobou a produkciou ústretovo a rád, lebo obchod, reaguje priemysel…
Ak bude platiť právo kapitalistu na neobmedzený zisk, k zmene myslenia a skutkov nedôjde. Lebo ľudský faktor kapitalistu, pravidlá voľného obchodu, právo predávať a kupovať, s právom slobody výberu z ponuky produktov a miery konzumu. Vedľajší produkt – ekonomické a sociálne nožnice nielen západnej spoločnosti a fúra najmä plastového odpadu, ktorý už aj pijeme, za živa zasypávame sami seba a zabíjame sa aj autogenocídou v dôsledku civilizačných chorôb (mení sa naša genetika!).
„Že to je nemožné spousta lidí tuší, stejně tak, jako že pokračování v dosavadních trendech lidské činnosti je pro Zemi (Gaia) zhoubné. A stejně jako se ve středověku vynořila Jane d´Arc, vystoupala dnes na nebe Greta, která pobouřila rozum epochy a kdekdo říká, jak je její počínání marné, ničemné, zhoubné, nerozumné, atd…“ http://blog.aktualne.cz/blogy/radkin-honzak.php?itemid=34849
Osobnostá diagnóza „iracionálnej“ Grety Thunberg:
https://www.info.cz/cesko/sef-detskych-psychiatru-greta-proziva-strach-a-uzkost-svet-je-pro-ni-cernobily-43054.html
https://sk.wikipedia.org/wiki/Greta_Thunbergov%C3%A1
Ak totiž k zmene nedôjde racionálnou cestou, rozum epochy sa po čase zrúti ďaleko dramatickejším spôsobom. Debata sa postupne zvrháva len na dokazovanie, či sú-nie sú klimatické zmeny dôsledkom ľudskej činnosti alebo nie. Ide o podstatu, opatrenia; Kjótsky protokol, Parížsku klimatickú dohodu, ktoré ležia na stole jedinečnej planéty Zem v ohrození…
Viac si od toho nemôžeme sľubovať, ale vďakabohu, že sa tak stalo a všetky skeptické poznámky sú len svedectvom o zotrvávaní ich autorov v starých koľajach:
https://www.bitchute.com/video/jneDoc7FUx4E/?fbclid=IwAR1y4_TvBbSW1YABeOxfXcWZZu3K_jW02RAZxf7BpQ8pZGnMzDDuT5K9pHo
Václava Havla som tiež „celého“ nemusel, dnes zväčša nemusím ani SME a Schutza, ale čas sa stretol s časom: https://komentare.sme.sk/c/2608239/preco-je-dobre-mat-havla.html
Žiaľ, originál som nenašiel tak ani ako vy, pri ďalšom márnom hľadaní som napokon „narazil“ na vlastný článok: https://www.blogovisko.sk/liberalna-demokracia-spolocensky-zmier-a-europsky-mier.html K veci z článku stačí toto: Peter Schutz Havla obvinil z intelektuálstva (Havel ním bol) a ľavicovej úchylky: „Bez ohľadu na ľavú úchylku Havla, zodpovednosť (aj) manažérskych elít je agenda, ktorá raz dorazí aj na Slovensko.“
Václav Havel (2006): “Šťastie, blaho a rast západnej „liberálnodemokratickej“ spoločnosti nie je možné budovať výlučne liberálnym ekonomickým rastom.“
Brilantne napísanú obžalobu zaklincoval výsmechom EÚ, “ktorá si sama pľuje do tváre, keď si dáva taký ničotný cieľ, akým je dohnať a predbehnúť USA”…
Keď Havel (píše Schutz a polemika pokračuje) “nedokáže pochopiť, prečo je naším cieľom rast a rast toho rastu a zmnožovanie zmnožovania”, tak mu uniká napr. súvislosť s nezamestnanosťou; „práve situácia v EÚ je výstrahou, že pracovné miesta nevytvára stagnácia (nedajbože, recesia), ale iba – rast. A nutný je dokonca vyšší ako jednopercentný. Inak je zle a dnešné napätia vyplývajúce z neschopnosti liberalizovať systémy sú predzvesťou veľkých sociálnych konfliktov.“ (Schutz).
Samozrejme, spor je možný a aj nutný. Ak sa Havel pýta (pokračuje Schutz), že “prečo je (…) ideálom výroba stále vyššieho počtu automobilov (…)”, tak si nevšíma, že presne toto je absolútne väčšinová objednávka voličov, ktorí viac ako po čistom vzduchu, túžia trebárs po väčšom majetku, než má sused. Končí Schutz.
Rast rastu a zmnožovanie zmnožovania je cesta do pekla. Prinajmenej environmentálneho. A nemá nič spoločné s ľavicou ani pravicou. Ale výlučne s ľudským faktorom.
Návrat k Grete Thunberg, jej psychologickým a psychiatrickým hodnoteniam. Ak je „jaká je“ (Gott), rád ju uvidím vo veľkých environmentálnych politikách.
…
Na celý ďalší článok…
Vieme, že lesy a zeleň sú továrňou na kyslík. Dažďové pralesy sa podieľajú na tvorbe zrážok. V noci absorbujú kysličník uhličitý. Ničivý efekt sucha a požiarov je jednoznačný.
Lykožrút smrekový vracia lesným hospodárom „trest“ za výsadbu pre nich ekonomicky výhodnej rýchlo rastúcej drevnej hmoty smreka, s plytkou koreňovou sústavou. Likviduje ich závratnou rýchlosťou.
Prec Slovensko boli aj národno-kultúrne charakteristické pevné a odolné jedle. A slovanstvo mocné dubové a bukové lesy. Medzin nimi sa „triasli“ osiky, les dotvárali širokolisté liesky, tvrdé hraby…
Zeleň má tri výhody v jednom. Chce to niekto poprieť?
Všetko živé aj po smrti produkuje metán.
Zdravotné a ekonomické následky sú všeobecné.
Pevniny ubúda. Kam sa podejú nižšie položené prímorské krajiny po zdvihu hladiny mora (roztápanie ľadovcov Arktídy a Antarktídy otepľovaním).
Strategickou surovinou je ropa a plyn. Zdroj vojen. Bude ňou voda. Detto.
Pestovanie repky je vraj lacné a ekonomické. To je jej jediná výhoda (dôsledok dotačných politík).
S obnoviteľnými zdrojmi to ekonomicky nefunguje tak výhodne, akoby malo (vietor, slnko). Sú korupčné.
Malé vodné elektrárne páchajú environmentálne zločiny na povodí riek… (kšeft malej skupiny podnikavcov). Korupcia (detto https://www.enviroportal.sk/sk/eia)
Na jadrovú energetiku nemám názor (je-nie je čistá?). Hlavne drahá, predražená a predražujúca. A pomalá (plus vyhorené palivo). Kam sním?
Kedy nastúpi energeticky využiteľná jadrová fúzia?
Elektrický pohon automobilov a akumulátory. Jediné ekologické riešenie?
Motory, ktorých produktom je destilovaná voda…
Len-tak mimochodom: Kam sa podel Nikola Tesla? Hmm…
Cestou von z environmentálneho pekla je každého osobné a zdieľané environmentálne svedomie, zmysel pre mieru vecí a environmentálna zodpovednosť.
S dikciou, mimikou, gestikou a posolstvom Grety Thunberg nemám žiadny problém. Tu i tam ani na mňa nie je príjemný pohľad. Čo je autizmus viem (osobná prax). Je jedno, či príčina klimatických zmien je ľudský faktor, alebo aj striedanie klimatických období; je to tak pol-na pol. Nemajte preto problém s Gretou ani vy.
Vo veciach našej environmentálnej „normality“ začnime všetci od seba. Pre istotu.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!