Grécko sľúbilo zaťať ešte väčšiu sekeru
Prehĺbenie závislosti na úveroch sa vydáva za pomoc
Tipujem, že grécky minister financií v posledných týždňoch musel dosiahnuť grécky rekord v pracovitosti v novodobej histórii tejto krajiny. Samozrejme ak ho už nedosiahol pri vymýšľaní schém ako si požičať a zároveň to kamuflovať akoby sa nič nedialo. A to napríklad na sklonku roku 2009, kedy vymyslel veľmi impozantnú schému spolu s ďalším pozoruhodným aktérom svetového finančného trhu, bankou GoldmanSachs.
Tento víkend sa konalo rokovanie ministrov financií krajín používajúcich Euro. Dohodli sa na novej pôžičke vo výške 110 miliárd EUR. Aj keď „počas stretnutia sa skôr hovorilo o 135 miliardách“. Na pôvodných „trápnych“ 45 miliárd sa už asi zabudlo. Táto dotácia, nazvaná kvôli voličom v darcovských krajinách, citujem, „pôžička“, je podmienená úsporným plánom rozpočtových škrtov.
Plánované rozpočtové škrty sú naozaj dych berúce – zvýšenie daní na pohonné hmoty, tabak a alkohol o 10% (toto sa deje na Slovensku úplne bežne), zvýšenie DPH o 2% (v krajine, kde sa zväčša nevydáva pri platení bloček a plateniu daní sa každý vyhýba ako sa dá). Najviac ma však dostalo toto opatrenie:
„Dôjde k eliminácii 13-teho a 14-teho platu pre zamestnancov verejnej správy s mesačným platom presahujúcim 3000 eur. Pre ľudí s nižším platom ostanú tieto bonusové platy ohraničené do výšky 1000 eur. Všetky platy verejného sektora budú zmrazené.“
Len pre ujasnenie si pojmov, „zmrazené“ znamená, že sa nebudú zvyšovať. Tak to je už ozaj dôvod na masové protesty. Byť gréckym štátnym zamestnancom, normálne sa zodvihnem z pláže (alebo vyjdem z taxíka, kde si cez pracovnú dobu privyrábam) a vygooglujem si adresu môjho úradu, aby som tam trafil. Potom k nemu prídem a idem sa sťažovať aj svojmu šéfovi. A to tak, že zabočím do susednej taverny, kde bude najpravdepodobnejšie sedieť. Cestou naspäť si ešte vyzdvihnem príplatok za dodržanie pracovného času.
Tragikomédia sa však všetkým týmto zďaleka nekončí. Bombastický je aj plánovaný výsledok takejto „záchrany“. Pomer gréckeho dlhu k HDP sa má týmito opatreniami zmeniť zo 133% v tomto roku na 149% v roku 2013 a 144% v roku 2014. Výsledkom „záchranného plánu“ teda bude, že zadlženie Grécka sa zvýši! Je to ako dať narkomanovi veľkú dávku namiesto postupného odvykania, kde na konci „kúry“ je na tom ešte horšie.
A teraz ešte len prichádza vyvrcholenie. Tento plán je totižto úplne nereálny. Naozaj neviem na základe čoho ráta s hospodárskym rastom v Grécku od roku 2012*. Žeby sa v tomto roku očakával masívny dopyt po pomarančoch, olivovom oleji alebo Metaxe?
A to uprostred globálnej ekonomickej krízy?? A čo večné štrajkovanie a pokles dopytu po predražených dovolenkách s neistotou odletu kvôli štrajkujúcim letiskám? A kto zaručí, že Gréci vôbec niečo z plánu dodržia, keď doteraz obchádzali všetko, čo sa dalo?
Žiadny plán záchrany Grécka tu v skutočnosti neexistuje. Hrá sa iba o čas a o splatenie pôžičiek francúzskym a nemeckým bankám. Nemecké síce tvrdia, že pôžičky podržia, ale aj keby sme im verili, znamenalo by to len, že umožnia iným bankám (americkým, švajčiarskym) z toho vyviaznuť. Krach príde tak či onak, skôr či neskôr. Keď nebude riadený, a dnes to ešte ide pripraviť, bude neriadený a domino efekt môže postupne pováľať celú Európu a následne aj USA a zvyšok sveta. Pretože Grécko nie je jediná prehnane zadlžená krajina, jej dlh je len najabsurdnejší.
Vieme si predstaviť, čo bude nasledovať. Európska Centrálna Banka začne kvantitatívne uvoľňovanie (už vlastne začala), inak povedané tlačiť peniaze vo veľkom, aby oddialila pád. Negatívny efekt v podobe hyperinflácie sa dostaví oveľa skôr ako je to v prípade USA, lebo Euro nie je svetová zúčtovacia mena.
Naplánovať krach Grécka a jeho vystúpenie z Eurozóny, aspoň na čas zotavenia, je najbezpečnejší scenár. Aj najmorálnejší. Pri bankrote je treba odpustiť časť dlhov a zabudnúť na úroky. Tak sa čiastočne potrestajú tí, ktorí im požičiavali, napriek znalosti gréckeho podvádzania a hĺbky ich problému (veľa dlhov a výkonnosť ekonomiky na úrovni rozvojových krajín). Možno o tomto scenári budeme počuť po miestnych voľbách v Nemecku v máji, alebo keď sa začne dovolenkové obdobie.
A aby som v tom všetkom nenechával len Grékov, rozmýšľam nad jednou vecou. „Kde pak asi soudruzi z EU udělali chybu?“ Konkrétne pri plánovaní svetlejších zajtrajškov. A opäť parafrázujem: „It’s the economy, stupid.“ Ekonomika sa totižto neriadi tabuľkami a plánmi z Bruselu, ale svojimi stáročiami overenými zákonitosťami, ktoré nikto dlhodobo neoklame.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!