Grécka komédia vrcholí, tragédia pokračuje
Užime si ešte trocha srandy kým sa dá
Pred vyše rokom sa začalo odvíjať vyvrcholenie gréckej finančnej tragédie. Ako vieme z antických tragédií, ľudia v nich musia robiť zložité rozhodnutia a čeliť ťažkým dôsledkom svojich činov. Väčšina aktérov končí utrpením a tragickou smrťou, do náruče ktorej sa zo zúfalstva vrhajú často sami. Jedným z menovateľov príčin je nedodržanie nápisu na veštiarni v Delfách: „všetkého s mierou“.
Bez miery sa súčasní Gréci zadlžovali, strmý a tragický bude ich nastupujúci pád. Hĺbka problému je taká veľká, že sa svojmu osudu nevyhnú. Podobne, ako sa mu napriek úpornej snahe nevyhol Oidipus.
Pred vyše rokom som písal o tom, aký je „záchranný plán“ nezmyselný, keď jeho oficiálnym výsledkom byť ďalší nárast gréckeho zadlženia:
Grécko sľúbilo zaťať ešte väčšiu sekeru
Navyše, samotný plán bol nereálny, bolo jasné, že dlhy budú ešte vyššie a Gréci na tom budú horšie ako pred ním. Najhoršie na tom všetkom je, že môj blog nebol žiadnym jasnozrivým delfským pohľadom do budúcnosti, ale spísanie toho, čo bolo väčšine súdnych ľudí jasné. Napriek tomu EÚ „nemala žiadny plán B“.
To bolo rečí, keď Richard Sulík pripomenul dôležitosť plánu B aspoň pre Slovensko, keď už v euroinštitúciách absentovala základná logika a triezvosť. Dnes už volá po pláne B priamo ekonomický poradca nemeckej vlády. Ak nebude vyslyšaný aspoň on (spolu s nemeckými ministrami samozrejme), tak Grécka tragédia nadobudne ešte divokejší vývoj.
Ako je opísané aj v článku, grécky dlh sa štverá na 170% HDP (oproti „plánovaným“ 149%), na grécky chrbát sa nakladajú šialené úroky, ktoré gigantický dlh ďalej navyšujú. Prišiel čas podeliť sa s rizikom s tými, ktorí bezstarostným Grékom starostlivo požičiavali a prestať donekonečna pumpovať (výlučne) daňových poplatníkov.
Na zľahčenie celej situácie nám Gréci dokazujú, že sú nielen dokonalými tragédmi, ale aj v oblasti komédií sú neprekonateľní. Spomeňme ľudové články prekypujúce vážne myslenými hláškami, ako vystrihnutými z filmu „Moja veľká tučná grécka svatba“. Grécko je podľa nich globálny strategický bod a tak všetky veľmoci nemajú čo napráci, len ho ovládnuť, lebo sa z neho dajú kontrolovať 3 kontinenty. Grécko je najkultúrnejšia krajina na svete a všetci sú až za nimi. Grékom sa deje to čo sa deje, lebo medzinárodné sily sa snažia prekaziť ich príkladnú cestu k socializmu. Pogúglujte každý trocha, tie hlášky stoja zato.
Pre pobavenie si prečítajte napríklad aj túto študentskú tragi-komédiu: Štúdium v Grécku.
Sériu vtipných správ o pomeroch v štátnej správe, ktoré už asi každý pozná, zaklincovala ich vláda sťažujúca sa na to, že sa pri hodnotení plnenia opatrení prihliada na výsledky a nie na ich „snaženie sa“. Napríklad takú formu snaženia sa, kde prepustili 1800 zamestnancov železníc len aby ich obratom zamestnali ako strážcov múzeí. Grécka vláda má pritom pripravený aj megaprojekt – odhodlali sa odobrať dôchodky tisíckam dôchodcov – mŕtvych. Možno tie dôchodky stále poberajú aj Platón, Aristotelés, Epifanés či Sokratés. Vláda tu má aspoň istotu, že dotyční neprídu na námestia protestovať s molotovovými koktejlami v rukách. Alebo, že by predsa? To už by sme prešli od komédie k inému, modernejšiemu žánru – hororu. Ak už horor nie je to, že grécka vláda nedodržala ani jeden bod, ku ktorému sa zaviazala pred rokom. Viacmenej iba popresúvali škatule, ako príklad so železnicami. Veď nech je sranda, nie?
Aby sme však nezostávali iba pri Grékoch. Európu čaká celkovo cesta nadol a dlhodobé znižovanie životnej úrovne. Dlhy, demografia a ignorované ekonomické problémy nepustia. Riadenie EÚ nie na základe reálií, ale sociálno-inžinierskych vízií a falošnej solidarity spôsobilo, že do problémov budú namočení aj tí najusilovnejší. Preto si treba ešte chvíľku užiť absurdného gréckeho humoru – kým nedostane až príliš hmatateľnú trpkú príchuť.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!