Globalizácia, alebo, čo vám neponúkli naše médiá…
Globalizácia je proces, ktorý sa nedá zastaviť, zrušiť ani zakázať. Spočíva v procese koncentrácie riadenia výrobných síl na planéte Zem. K výkladu pojmu globalizácia žijú dva prístupy. Protesty a argumenty za a proti: Čo je globalizácia a deglobalizácia? Ako to vidí Vladimír Putin?
Vladimir Putin sa zúčastnil plenárneho zasadnutia „Mosty nad vlnami deglobalizácie“ na „Rusko volá!“ XI Investičné fórum „Kapitál VTB“.
Hneď v úvode odkazujem na Valerij Pjakin, otázky a odpovede z 25. Novembra 2019, pozrite od 14:32 – Účasť Putina na plenárnom zasadnutí ,,Mosty nad vlnami deglobalizácie“ (prístupy Západu a prístupy Ruska):
https://www.youtube.com/watch?time_continue=360&v=qD7KFSgpaOc&feature=emb_logo
Riadenie tohto procesu má subjektívny charakter. Proti sebe dnes stoja tri prístupy: Ruský, čínsky a Západný (USA, EÚ). Ostatok sveta sa prizerá, asistuje alebo sa pridáva k jednej zo strán;
Rusko má svoj globálny prediktor, iniciatívne sa spája do eurázijskej hospodárskej únie a tento proces moderuje.
USA okolo seba len „kopú“ a EÚ sa „hľadá“.
Zlý prístup k globalizácii zakladá otrokárska minulosť USA a koloniálna (podobná USA) minulosť štátov západnej Európy…
Za problémy s nezvládanou migráciou nenesú žiadnu spoluzodpovednoť štáty strednej a východnej EÚ; solidarita nie je povinnosť. Vynucovať si ju kvótami a rôznym nátlakom, je židovské chucpe.
Nasledujúci odkaz je kľúčom k jadru článku, ostatok je na vás (prejsť si prejav, diskusiu a utvoriť vlastný názor):
https://www.facebook.com/ambasadarus/posts/1284438045077521/
http://kremlin.ru/events/president/news/62073?
Ruský prezident Vladimir Putin chce, aby veľké firmy minuli 120 miliárd dolárov (103,37 miliardy eur), čím by oživili ekonomiku.
https://ekonomika.sme.sk/c/20905729/putin-chce-prinutit-velke-firmy-a-oligarchov-aby-viac-investovali.html
Procesy pod svoje riadenie preberá Putin. BRICS už zatienil G7. Rusko vstupuje do Afriky (aj Čína).
Ruský plyn prúdi do Číny (a to je a bude dákeho plynu!). Zvažuje sa aj druhý, súbežný plynovod s prvým…
Čína tak zmierni aj svoju uhlíkovú stopu CO2. Egoizmus Západu dostáva do negatívneho svetla Parížska klimatická dohoda s jej slabou vymáhateľnosťou a ambíciami. Rusko je ambiciózne v Parížskej klimatickej dohode, plní si záväzky aj k Kjótskemu protokolu…
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%99%C3%AD%C5%BEsk%C3%A1_dohoda
https://sk.wikipedia.org/wiki/Kj%C3%B3tsky_protokol
Fínsko schválilo rusko-nemecký Nordstream 2, krajiny strednej a východnej Európy protestujú. Ruský plyn potrebujú, ale podpisujú sa pod proti ruské sankcie. Do konca roka sa rieši plyn do EÚ cez ekonomicky stále upadajúcu Ukrajinu aj s jej slabnúcim regionálnym politickým významom pre Rusko aj Západ (dôvody: pre Rusko strategický Krym, pre Ukrajinu stratený Donbas).
Na stretnutí Normandskej štvorky u Macrona sa bude jednať o Donbase, otázky a politicky korektné, povinné tančeky okolo Krymu sú pasé. Je vlastne jedno, či bude Donbas ruský alebo ukrajinský…
Ukrajina Donbasom len „zamestnáva“ Západ vlastnými nesplnenými domácimi úlohami. Za trest prišla o vlastne beztak vždy ruský Krym, príde aj o Doneck a Luhansk.
NATO si na Kryme a Ukrajine ani neškrtne. Tá sa môže rozlúčiť aj s EÚ; zodpovedné je Rusko? Nie.
Rusko si všade buduje svoje suverénne základy.
Mimochodom, veci okolo Donbasu a Ukrajiny sú vecou Donbasu a Ukrajiny, nie Ruska ani Normandského formátu. Ak chce Zelenský do problému vtiahnuť ešte aj USA, to je ďalší nezmysel. Sú tam Minské dohody, prípadne Steinmeierov plán. To je asi tak „fšetko“.
…
Putin (úvodný prejav a odpovede na otázky): „Kľúčom k udržateľnému dlhodobému rastu blahobytu občanov je, samozrejme, dynamický rozvoj hospodárstva ako celku, zvýšené investície do rozvoja podnikania a vytváranie kvalitných pracovných miest a infraštruktúry. Všetky úlohy v tomto ohľade sú stanovené vláde. Veľmi dúfam, že v úzkej koordinácii s Ruskou bankou a podnikateľskou komunitou sa budú úspešne implementovať.“
Zmienil aj, že „sankcie nás oslabujú.“ Ale aj posilňujú.
A ja mienim, že oslabujú globálnu súťaž so Západom a sú kontraproduktívne ale aj vo veci potreby zmierňovania geopolitického napätia, čím priam tlačia Rusko hľadať modus vivendi a operandi vo vytváraní „svojho“ vlastného globálneho bloku eurázijskej hospodárskej únie s Čínou, Vietnamom, Egyptom, Izraelom a s Afrikou, budovaním trojsmernej hodvábnej cesty… (EÚ a USA, prípade UK sa budú „žrať“ medzi sebou).
Rusko, sankciami Západu vytláčané, postupne stráca závislosť od EÚ, USA; a to je od oboch únií nezodpovedné a krátkozraké. Postupne sa blíži čas, keď vektor „diktátu“ zmení svoj smer…
NATO je prejav a dôkaz slabosti, nie sily; kde niet politického rozumu, s ich pravdou nastupujú zbrane a násilie.
Aliancia nie je mierový projekt. Rusko je popri sankciách nútené „stíhať aj vlastnú obranu“. Aj hybridnú. Nečaká so založenými rukami. Ak proti vám kuje čertoviny sused, chcete vedieť, aké. Paranojou trpí Západ. Aj politickými záväzkami voči EÚ viazané nesvojprávne Slovensko, ktoré má vlastné problémy (úpadok právneho štátu a ignorancia Ústavy SR vládnymi činiteľmi).
Na ceste k hospodárskemu rozvoju a sociálnemu mieru, a mieru vo svete, ktoré Rusko ponúka aj Západu, formou mierovej spolupráce, Rusko na svojom území nepotrebuje asistenciu a diktát Západu.
To je zmysel stratégie a logistiky úplne zbytočného a kontraproduktívneho geopolitického boja vzájomne odlišných prediktorov USA, EÚ, Číny a Ruska.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!