Františkov príhovor ruskej katolíckej mládeži, Rusku, Ukrajine a svetu
Všetkým, aj necitlivým, hluchým, slepým či nemým, lebo nemotu slova možno nahradiť výrečnosťou skutkov. Pápež cez video príhovor povedal minulý týždeň skupine mladých katolíkov, ktorí sa zišli v kostole v Petrohrade, že sú „deťmi veľkého Ruska, významných svätcov a kráľov, Petra Veľkého a Kataríny II.“ ako aj významných Rusov, ktorí sa zaslúžili o rozvoj kultúry:
„Nikdy nezabudnite na toto významné dedičstvo. Ste dedičmi veľkej Matky Rusi,“ uviedol František vo video príhovore z 25. augusta pri príležitosti ruského Dňa mládeže. Peter Veľký i Katarína II. v 17. a v 18. storočí výrazne rozšírili územie Ruskej ríše, pričom dobyli i niektoré časti Ukrajiny.
Pápežov príhovor popri pravosláviu nevýznamnej katolíckej menšiny, nebol určený len katolíkom, ani pravoslávnym, ale všetkým Rusom. Kyjev pápežov príhovor označil za schvaľovanie imperiálnych ambícií Ruska.
Po apele pápeža Františka na ruských katolíkov, ktorý ich vyzval, aby si pripomenuli „dedičstvo veľkého a osvieteného Ruska“, začala na Ukrajine hystéria. Šéfa najväčšej kresťanskej denominácie zaradili na web Peacemaker a v kancelárii prezidenta Zelenského pápeža nazvali „nástrojom ruskej propagandy“. Vojnoví štváči, vydávajú sa za falošných demokratov, by diskutérov pod správou relatívne umierneno-neutrálne správajúceho sa denníka Pravda, schválne, kliknite na odkaz, samého ma to prekvapilo, označili naďovským ako „proruských dezolátov“. Debatu mám za signifikantnú a blízku skutočným názorom slovenskej spoločnosti na dnes už, lebo Ukrajina „prenáša“ vojnu na územie Ruska, rusko-ukrajinský konflikt; komentáre odrážajú opačný postoj, než nám do hláv tlačí „naša politická reprezentácia“ na čele s odchádzajúcou „prezidentkou“ Čaputovou.
Pápežov prejav k ruskej katolíckej mládeži si pre tvorbu vlastného názoru, prečítajte a vyhodnoťte sami. Preddosielam jeho tri myšlienky. K jablku sváru (perex) text tretej časti čláku a záver. Slovo Svätého Otca účastníkom celo ruského stretnutia mládeže v Petrohrade počas telemostu 25. augusta 2023 tu.
Drahí chlapci, milé dievčatá, nech je s vami Ježišov pokoj a radosť. Pred tromi týždňami sme v Lisabone oslávili Svetové dni mládeže s mladými ľuďmi z celého sveta. Dnes som veľmi šťastný, že som tu a zdieľam s vami tento okamih viery a nádeje.
Mottom uplynulých Svetových dní mládeže je „Vstávaj, Mária sa ponáhľala“ (Lk 1,39). V súvislosti s týmto mottom by som rád ponúkol tri myšlienky, aby ste sa k tomu neskôr dopracovali, aby ste sa mohli v skupine reflektovať, každý podľa vlastných skúseností.
Prvá myšlienka. Povolanie je „odchádzajúce“. Boh volá ísť, Boh nás posiela, aby sme vystúpili a vydali sa na cestu. Každý z nás, ako Mária, je povolaný Bohom – áno, Bohom povolaný, vyvolený a povolaný! Všetci sme vyvolení a povolaní. Opýtajte sa sami seba: „Som vyvolený? Som povolaný?“ Áno, Pán ťa povolal od samého začiatku tvojho života a povolal ťa menom. Povolal nás ešte pred našimi talentami, pred našimi zásluhami, pred našimi temnými stránkami a ranami – predovšetkým sme boli povolaní, povolaní menom! Ty a ty: Boh nechodí k masám, nie, Boh chodí ku každému, z očí do očí.
Neplodná Alžbeta a Mária, panna: tieto dve ženy sa stali svedkami – čo je to? Premieňajúca sila Boha. Boh premieňa. Táto skúsenosť prekypujúcej Božej lásky sa nemá zdieľať. Preto Mária vstala a rýchlo kráčala … musela vstať a ponáhľať sa. Keď Boh volá, nemôžeme zostať na mieste, musíme vstať a ponáhľať sa, lebo svet, brat, trpiaci, ten, kto je blízko a nepozná Božiu nádej, potrebuje ju prijať, potrebuje prijať Božiu radosť. Ponáhľame sa, aby sme priniesli Božiu radosť. Toto je prvá myšlienka: Sme povolaní a povolaní ísť von.
Druhá myšlienka. Božia láska je pre každého a Cirkev patrí všetkým. Božiu lásku možno spoznať pohostinnosťou, pretože Boh vždy prijíma a tvorí, vytvára priestor pre nás všetkých, aby sme si našli miesto, obetuje sa pre druhého, je pozorný k potrebám druhého. „ Mária zostala s Alžbetou tri mesiace“ a pomáhala v jej potrebách. Tieto dve ženy vytvorili priestor pre zrodenie nových životov pre Jána Krstiteľa a Ježiša. Ale navzájom si vytvárajú priestor, komunikujú. Cirkev je matkou s otvoreným srdcom, ktorá je schopná prijať predovšetkým tých, ktorí najviac potrebujú starostlivosť. Cirkev je milujúca matka, pretože je domovom pre tých, ktorí sú milovaní, pre tých, ktorí sú povolaní. Koľko rán, koľko zúfalstva sa dá vyliečiť tam, kde sa človek cíti prijatý! A Cirkev nás prijíma.
Preto snívam o Cirkvi, kde nikto nie je nadbytočný, kde nikto nie je nadbytočný. Žiadam vás, aby Cirkev nebola colnicou, ktorá selektuje tých, ktorí vstupujú, a tých, ktorí nie. Nie je to tak: pre každého, pre každého je vstup voľný a potom každý cíti Ježišovo pozvanie nasledovať Ho a vidí sa pred Bohom; a na túto cestu sú potrebné inštrukcie a sviatosti. Spomeňme si na evanjelium: keď hostiteľ hostiny pošle na rázcestie a povie: „Choďte a priveďte všetkých.“ Nezabudnite na slovo: všetci. Cirkev je pre všetkých: pre mladých i starých, zdravých, chorých, spravodlivých aj hriešnikov, tak to myslel Ježiš – pre všetkých, všetkých, všetkých!
Tretia myšlienka. Dôležité je, aby sa mladí a starí otvorili jeden druhému. Mladí ľudia, ktorí sa stretávajú so staršími, majú možnosť poučiť sa z bohatstva ich životných skúseností a príbehov. A starší, ktorí sa stretávajú s mladými, v nich nachádzajú prísľub budúcnosti plnej nádeje. Je dôležité, aby ste sa vy mladí rozprávali so staršími, rozprávali sa so starými rodičmi. Aby ste počúvali starých rodičov, počúvajte ich životnú skúsenosť, ktorá presahuje skúsenosti vašich rodičov. Miesto stretnutia Márie a Alžbety je sen. Obe snívali; mladí ľudia snívajú, starí ľudia snívajú. Bol to sen, schopnosť snívať, vízia budúcnosti, ktorá udržala a naďalej zachováva jednotu generácií, ako nám pripomína prorok Joel: „Vašim starším sa budú snívať sny a vašim mladým sa budú snívať videnia“ (Joel 2 :28). Starší teda snívajú o demokracii a jednote národov, zatiaľ čo mladí prorokujú a sú povolaní byť remeselníkmi životného prostredia a sveta.
Staršia Alžbeta múdrosťou rokov posilňuje Máriu, mladú a milosrdnú, vedenú Duchom.
Milí mladí, nechce sa mi čítať dlhé kázne, lebo kázne farárov sú nudné. Pozývam vás, aby ste boli staviteľmi mostov, stavali mosty medzi generáciami, spoznávaním snov tých, ktorí vás predišli na vašej ceste. Spojenie generácií zachováva živú históriu a kultúru ľudí.
Prajem vám, mladí Rusi, povolanie stať sa remeselníkmi sveta uprostred mnohých konfliktov a polarizácií, ktoré bijú náš svet zo všetkých strán. Pozývam vás, aby ste boli rozsievačmi semien zmierenia, malých semien, ktoré túto vojenskú zimu ešte nevyklíčia v zamrznutej zemi, ale raz na jar rozkvitnú. Ako som povedal v Lisabone: „Majte odvahu nahradiť strach snami: nahraďte strach snami. Nahraďte strachy snami, nebuďte manažérmi strachu, ale podnikateľmi snov! Doprajte si luxus snívania vo veľkom!
Drahí mladí, ďakujem, že ste si našli čas a podelili sa so mnou o svoje sny a nádeje, obavy a utrpenia. Ďakujem Barbare za svedectvo jej rodiny. Ďakujem Alexandrovi, že bol svedkom jeho života: ďakujem. Ďakujem vám všetkým za svedectvá, ktoré ste dnes zdieľali na tomto stretnutí. Pozývam vás, aby ste sa pozreli na Máriu, našli Pána, stretli sa s Ním vo svojom srdci a okamžite ho rýchlo priniesli tým, ktorí sú ďaleko, prineste Ho tým, ktorí ho potrebujú. Buďte znamením nádeje, znamením pokoja a radosti, ako Mária, pretože aj vy môžete svojou „malosťou otroka“ zmeniť svoje dejiny. Riskujte sa pre budúcnosť tým, že budete stavať na koreňoch svojich starých rodičov.
S láskou vás pozdravujem. Rád som sa s vami porozprával. Žehnám ťa a modlím sa za vás. Prosím, nezabudnite sa za mňa modliť aj vy.
Čo bolo predtým? Odkaz na jablko sváru a reakciu Ukrajiny v perexe článku. V rámci trojdňovej konferencie, 25. augusta pápež František vyjadril obdiv k „veľkému Rusku“ a vyzval Rusov, aby sa „nikdy nevzdali svojho dedičstva“. „Ste dedičmi veľkého Ruska: veľkého Ruska svätých, vládcov, veľkého Ruska Petra I., Kataríny II., tej ríše – majestátnej, vzdelanej, veľkej kultúry a veľkej ľudskosti. Nikdy sa nevzdávajte tohto dedičstva,“ povedal Francis. Potom Zastúpenie Svätej stolice na Ukrajine uviedlo, že pápež František „nikdy nevyzýval k imperialistickým myšlienkam“, ako to bolo interpretované v médiách a sociálnych sieťach. Zástupca Ministerstva zahraničných vecí Ukrajiny Oleg Nikolenko povedal, že práve „imperialistickou propagandou“, „duchovnými zväzkami“ a „potrebou“ zachrániť „veľkú matku Ruska“ Kremeľ ospravedlňuje vraždy tisícky Ukrajincov a ukrajinských žien,detí, a zničenie stoviek ukrajinských miest a dedín. Zdroje tu a tu.
Záver editora: Vašu politickú reprezentáciu si už 30 rokov slobodne volíte vy. Proti nej krátko po voľbách vždy protestujete vy. Chcete ďalšiu zmenu. Mimochodom, Progresívne Slovensko má vraj okolo 6 percent, uvádzajú zdroje. Ste masívne manipulovaní/é prieskumami a mediálnym hlavným všeobecne už povinným ideologickým „slobodným a demokratickým“ mainstreamom.
Za seba: Stačilo. Nebol, nie som a nebudem člen ani priaznivec žiadneho politického ani náboženského subjektu, spolku ani združenia. Chcem ostať slobodný a nezávislý. Či som-nie kresťan, dozviem sa, ak príde môj čas. Vieru a duchovno (spiritualita/SPQ kvocient) popri IQ (inteligencia) a EQ (emočný kvocient a schopnosť empatie; ak nemáte, a neviete sa so svojimi statkami podeliť, a kde treba, aj sa rozdať, na status kresťanov zabudnite, poznámka pod článkom) plus SQ (sociálna inteligencia) nosím v sebe. Pracujem na ich rozvoji, svojom poznaní, vzdelaní a svetonázore. Od prvého kola prezidentských volieb nevolič. K volebným urnám sa vrátim až po zmene systému. Nachádzame sa v medzi štádiu na ceste od vytúženej pluralitnej demokracie v roku 1989, cez dnes polo totalitnú demokratúru (vláda samovôle partokracie) k post demokracii a totalite, v pokračujúcom procese samo deštrukcie a zániku západnej civilizácie a kultúry. Žiadna civilizácia ani kultúra netrvali večne. Jediné, čo funguje ako hodiny, je teória systémov: ak sa prirodzené systémy násilím menia na umelé, fašistickými metódami, zanikajú a nastáva ich prirodzené preformátovanie. Dovidenia v lepších časoch. Najviac mi je ľúto našich detí, mládeže a vnúčat. Tie si to nezaslúžia.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Poznámka: Sociálna práca a opatrovateľstvo sú platenou nie osobnou iniciatívou bez nároku na odmenu. Zväčša bez inej možnosti náhradné alebo vedľajšie zamestnanie. Nič spoločné s kresťanstvom. Ide o osobne zištnú činnosť v rámci rezortu sociálnych vecí alebo štátny tretí sektor. Pravé kresťanstvo nepozná svetskú odmenu. Tam patrí iná odplata.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!