Financuje Moskva Taliban proti USA?
WASHINGTON – Americkí spravodajskí predstavitelia dospeli k záveru, že má ísť o iniciatívu jednotky 29155, ramena ruskej vojenskej spravodajskej agentúry, známej ako GRU.
Americké jednotky v Afganistane boli vraj terčom niektorých operácií Talibanu finančne podporovaných Ruskom. Správa je „živá“ od marca:
https://www.nytimes.com/2020/06/26/us/politics/russia-afghanistan-bounties.html
GRU vraj tajne ponúkla odmeny militantom spojeným s Talibanom za útoky na koaličné sily v Afganistane so zameraním sa na amerických vojakov s cieľom ukončiť dlhotrvajúcu vojnu v Afganistane v tejto veci.
O spravodajských informáciách bol informovaný o prezident Trump, Bezpečnostná rada Bieleho domu o probléme diskutovala na medziregionálnom stretnutí koncom marca.
Úradníci vypracovali zoznam možných možností, počnúc predložením diplomatickej sťažnosti Moskve a požiadavkou, aby aktivity zastavila, spolu so stupňujúcimi sa sankciami a ďalšími možnými odpoveďami.
Biely dom ešte musí schváliť akýkoľvek krok, informovali úradníci.
Operácia na stimuláciu zabíjania amerických a iných jednotiek NATO by bola významnou a provokatívnou eskaláciou toho, čo hovoria americkí a afganskí predstavitelia, čo má znamenať podpora Ruska pre Taliban a bude to prvýkrát, keď bude ruská špionážna jednotka organizovaná útoky na západné jednotky.
Akákoľvek spolupráca s Talibanom, s následkom smrti amerických vojakov, by bola tiež obrovskou eskaláciou ruskej tzv. hybridnej vojny proti Spojeným štátom, stratégiou destabilizácie protivníkov kombináciou takých taktík, ako sú kybernetické útoky, šírenie falošných správ a skryté a vojenské operácie.
…
Kremeľ nebol o obvineniach informovaný, uviedol tlačový tajomník ruského prezidenta Vladimíra V. Putina Dmitrij Peskov: „Ak ich niekto vyrobí, odpovieme,“ povedal hovorca Kremľa Peskov.
Zabihullah Mujahid, hovorca Talibanu: „Povstalci nemajú žiadne také vzťahy s akoukoľvek spravodajskou agentúrou“ a správu označil za pokus o hanobenie.
„Takéto dohody s ruskou spravodajskou agentúrou sú neopodstatnené, naše atentáty sme robili z vlastných zdrojov. Po našej dohode s Američanmi sú ich životy sú v bezpečí a my na nich neútočíme.“
Hovorcovia v Rade národnej bezpečnosti, Pentagone, Ministerstve zahraničných vecí USA a CIA nevysvetlili ani oneskorenie Bieleho domu pri rozhodovaní o tom, ako reagovať na spravodajské informácie o Rusku.
Zatiaľ čo niektorí z jeho najbližších poradcov, napríklad minister zahraničných vecí Mike Pompeo, odporúčajú viac hawkish (ostré, jastrabie) politiky voči Rusku, prezident Trump voči Moskve zaujal viac ústretový postoj.
…
Posudzovanie spravodajských informácií vo veci finančnej podpory Talibanu sa údajne zakladá aspoň čiastočne na výsluchoch zajatých afganských militantov a zločincov. Úradníci ale nepopisovali mechanizmus ruských operácií, ako napríklad spôsob výberu cieľov alebo výmeny peňazí. Nie je tiež jasné, či ruskí agenti sú (boli) v Afganistane alebo sa stretli so zástupcami Talibanu niekde inde.
…
Prezident Trump sa v novembri usiluje o znovuzvolenie a chce uzavrieť mierovú dohodu s Talibanom s cieľom ukončiť vojnu v Afganistane. Pripúšťa aj porážku.
Obaja americkí a afganskí predstavitelia už skôr obvinil Rusko z poskytovania ručných zbraní a ďalšej podpory Talibanu, ktoré majú destabilizujúci účinok, hoci ruskí vládni predstavitelia tieto obvinenia odmietajú ako nepodložené.
„Rusko sa snaží podkopávať naše záujmy v Afganistane“ uviedol generál John W. Nicholson Jr., veliteľ amerických síl v Afganistane pre BBC.
…
Hoci koaličné jednotky minulý rok v lete a začiatkom jesene utrpeli veľké bojové straty, odvtedy ich bolo zabitých len niekoľko. Začiatkom roku 2020 boli v boji zabití štyria Američania, Taliban ale od februárovej dohody americké pozície nenapadol.
Americké jednotky tiež kvôli koronavírusu prudko obmedzili svoj pohyb mimo vojenských základní, čím sa znížilo ich vystavenie sa možným útokom.
…
Spravodajskí úradníci USA nemajú istotu, do akej miery je v ruskou vládou tajná operácia povolená a aký môže byť jej cieľ.
Niektorí predstavitelia sa domnievali, že Rusi sa môžu usilovať o pomstu v silách NATO za bitku v Sýrii v roku 2018, v ktorej americká armáda zabila niekoľko stoviek pro sýrskych síl, vrátane mnohých ruských žoldnierov. Úradníci zvažujú, že cieľom Ruska je narušiť mierové rozhovory, aby USA zostali v Afganistane. Motivácia však zostáva nejasná.
…
Úradníci informovaní o tejto záležitosti uviedli, že vláda vyhodnotila operáciu ako dielo jednotky 29155 , ramena ruskej vojenskej spravodajskej agentúry, známej ako GRU. Jednotka je spojená s otravou nervovými látkami z marca 2018 v anglickom Salisbury, Sergeja Skripala, bývalého dôstojníka GRU, ktorý pracoval pre britskú spravodajskú službu a potom prepadol, a jeho dcéru.
Západní spravodajskí predstavitelia tvrdia, že jednotka, ktorá funguje už viac ako desať rokov, bola Kremľom obvinená z vedenia kampane na destabilizáciu Západu prostredníctvom podvratnej činnosti, sabotáže a atentátu. Okrem otravy v roku 2018 bola jednotka za pokusom o prevrat v Čiernej Hore v roku 2016 a otravou v Bulharsku o rok skôr.
Americkí spravodajskí predstavitelia tvrdia, že skupina GRU bola v centre tajných snáh Moskvy o zasahovanie do prezidentských volieb v roku 2016. V mesiacoch pred týmito voľbami americkí predstavitelia tvrdia, že dvaja kybernetici GRU, známi ako 26165 a 74455, sa vrhli na servery Demokratickej strany a potom pomocou WikiLeaks zverejnili trápne interné komunikácie.
Čiastočne preto, že tieto snahy boli zamerané na pomoc pri naklonení volieb v prospech pána Trumpa, jeho riešenie otázok týkajúcich sa Ruska a Putina sa obzvlášť podrobilo kontrole. Osobitné vyšetrovanie poradcov zistilo, že Trump privítal ruskú intervenciu a očakáva sa, že z nej bude mať úžitok, ale nenašla dostatok dôkazov, ktoré by dokázali, že jeho spolupracovníci sa zapojili do akéhokoľvek trestného sprisahania s Moskvou.
…
Operácie, ktoré sa týkajú jednotky 29155, majú tendenciu byť oveľa násilnejšie ako operácie, ktoré sa týkajú kybernetických jednotiek. Jeho dôstojníci sú často ozdobení vojenskými veteránmi rokmi služby, v niektorých prípadoch pochádzajúcimi z neúspešnej vojny Sovietskeho zväzu v Afganistane v 80. rokoch. Nikdy predtým nebola jednotka obviňovaná z organizovania útokov na západných vojakov, ale predstavitelia informovaní o svojich operáciách tvrdia, že v Afganistane pôsobia už mnoho rokov.
…
Aj keď Rusko vyhlásilo v roku 2003 Taliban za teroristickú organizáciu, vzťahy medzi nimi sa v posledných rokoch otepľujú. Úradníci Talibanu odcestovali do Moskvy na mierové rozhovory s ďalšími poprednými Afgancami vrátane bývalého prezidenta Hamida Karzaja. Rozhovory vylúčili predstaviteľov súčasnej afganskej vlády, ako aj kohokoľvek zo Spojených štátov, a občas sa zdalo, že pracujú na hraničných priechodoch s americkými snahami o ukončenie konfliktu.
Zverejnenie prichádza v čase, keď pán Trump vyhlásil, že pozve pána Putina na rozšírené stretnutie skupiny G7, avšak napätie medzi americkými a ruskými vojenskými silami sa zvyšuje.
…
WASHINGTON, 27. júna – RIA News. Informácie z denníka New York Times, podľa ktorých Rusko údajne ponúklo Talibanu odmenu za hon americkej armády v Afganistane, sú „nepresné“, informoval o tom prezident USA Trump a viceprezident Mike Pence.
Ako uviedla hovorkyňa White House Kaylee Mackinani, spravodajské služby podliehajú prísnej kontrole: „Aj keď Biely dom zvyčajne nekomentuje údajné spravodajské informácie ani interné diskusie, riaditeľ CIA, poradca pre národnú bezpečnosť a šéf personálu nemôžu potvrdiť pravdivosť informácií.“ Biely dom zdôraznil, že spravodajské údaje zverejnené NYT sú nepresné.
New York Times, citujúci anonymných predstaviteľov amerických spravodajských služieb, predtým informoval, že ruské vojenské spravodajské služby údajne ponúkali odmeny militantom spojeným s Talibanom za útoky na amerických vojakov v Afganistane. Správa neposkytla žiadny dôkaz.
Ruské veľvyslanectvo v USA požiadalo Washington, aby primerane reagoval na hrozby, ktorým diplomati čelia v dôsledku nepravdivých správ. Ruské ministerstvo zahraničných vecí označilo správu NYT za falošnú.
Neskôr aj samotné radikálne hnutie Taliban poprelo obvinenia, že údajne dostalo peniaze od ruskej vojenskej spravodajskej služby na uskutočnenie útokov v Afganistane.
…
Všeobecne pripúšťa, že je ťažké vyčísliť, akú veľkú podpora Rusko v skutočnosti poskytuje Talibanu, ale vyšší afganskí policajní dôstojníci a vojenské osobnosti BBC oznámili, že zahŕňa okuliare pre nočné videnie, stredné a ťažké guľomety, ako aj ručné zbrane.
Afganské zdroje tvrdia, že tieto zbrane sa pravdepodobne použili proti afganským silám a poradcom NATO.
Rusko však nie je spojencom Talibanu. ZSSR bojoval proti horkej vojne proti mudžahedínom podporovaným Spojenými štátmi po tom, čo napadol Afganistan v roku 1979.
Mnoho z tých istých bojovníkov mudžahedínov sa pripojilo k Talibanu, keď sa vytvoril počas občianskej vojny, ktorá nasledovala po ponižujúcom stiahnutí Ruska v roku 1989.
Prezident Trump tlačí na Pakistan, aby prerušil svoje vzťahy s Talibanom. V januári pozastavil stovky miliónov dolárov bezpečnostnej pomoci po tom, čo sa na Twitteri sťažoval, že Pakistan nám „nedal nič iné ako klamstvá a klamstvá“ a obvinil ho z poskytovania „bezpečného útočiska teroristom, ktorých lovíme v Afganistane“ (zmienka o Bin Ládinovi).
Taliban sa tiež chce dištancovať od Pakistanu a preukázať, že je nezávislou silou.
https://www.bbc.com/news/world-asia-43500299
MOSKVA, 26. júna – RIA News. Podľa prieskumu VTsIOM z 25. júna, takmer 70% Rusov dôveruje ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi:
Putinovi ako hlave štátu dôveruje 70% občanov, 27% neverí, 3% považuje za ťažké odpovedať. Prieskum ukázal aj, že 66% respondentov všeobecne schvaľuje Putinovu činnosť, 25% neschvaľuje, 9% považuje za ťažké odpovedať.
https://ria.ru/20200626/1573522572.html
Dňa 1. júla sa uskutoční celo ruské referendum o novej Ústave Ruskej federácie.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!