Exekútori, exekúcie a zlaté korytá
Každý týždeň tu máme nejaké kauzy pri exekúciách. Zle zablokované účty. Poplatok exekútorovi je o 1000 % vyšší ako pohľadávka, tu je to hlavne pri malých dlžobách. Nebankovky využívajú jednoduchosť ľudí a ich neschopnosť brániť sa.
Štát sa len nemo prizerá. Nevadí, že pri dlžobe 30 – 40 € zaplatíte hoci 100 € poplatok exekútorovi, ak nie viac. Pamätám si ešte na prvú kupónku. To ešte len bola oficiálna rozkrádačka. Mečiar si niečo vyhlásil bez akejkoľvek zodpovednosti a ľudia majú s tým doteraz problémy.
To je taký problém schváliť zákon, kde by mohol predstavovať exekučný výkon maximálne 10% z dlžnej sumy? OK, hoci aj 20%, nech si to dlžník zapamätá, ale predražovať svoje služby, ktoré sú vlastne vykonávané iba na príkaz súdu, je prakticky choré. Malým prípadom by sa vôbec nemali zapodievať exekútori. Tu by som videl riešenie skôr v koncipientoch. Nech sa mladí právnici učia a budú prísediaci v rozhodovaní. Hneď po rozhodnutí súdu môžu vykonať exekúciu bez prehnaných poplatkov a medzistupňa, ktorý sa krásne nabaľuje a pritom nemá temer žiadnu zodpovednosť.
Jeden príklad: niekto nezaplatil faktúru a je priložený aj odovzdávací protokol, tak do 30 dní po uplynutí dátumu splatnosti šup ho na skrátenú exekúciu. Podobne ak zaplatíte nejaký tovar, alebo službu vopred, nemusí zasadať súd, stačí len predložiť doklad o zaplatení napríklad výpis z účtu a je to. Jednoduché a účelné. No čo už. 10% pre súd a napríklad 3% z omeškania pre či už fakturujúceho, ale objednávateľa, ktorý zaplatil zálohovú faktúru. Samozrejme by sa to dotýkalo aj štátnych a verejných orgánov.
Absolventov práva máme už toľko, že ani nevieme čo s nimi. Najhoršie je, že ani oni nevedia, čo so sebou. Tak prečo ich nevyužiť na jednoduché operácie? No a druhou stránkou sú aj dlžníci. Niektoré skupiny to jednoducho doslova zneužívajú. Na sociálne dávky sa im siahať nemôže. Prečo? Ak si niečo spravil a si dlžný, plať! V tomto prípade súhlasím so zrušením nedotknuteľnosti sociálnych dávok.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!