Európa v kríze – Sever proti Juhu
Dotácie a ľahkovážne pôžičky vedú k ekonomickému pádu
Keď sever vydotuje juh, na juhu sa naštartuje ekonomika a sever dobehne. To je mylná téza, na základe ktorej bol juh Európy doteraz hojne dotovaný severom a ani pri zavádzaní Eura sa nehľadelo na realitu v južných štátoch. A práve teraz sa to prináša svoje trpké ovocie.
Juh je zadlžený a nemá príliš z čoho svoj dlh splatiť.
Z čoho je tvorená hodnota (Hrubý Domáci Produkt – HDP) v severných a z čoho v južných krajinách? Pozrime sa na nasledujúcu mapu Európy, kde je zobrazené rozloženie priemyslu – konkrétne strojárstva. Čím tmavšia je farba, tým väčšia je jeho koncentrácia (Zdroj Eurostat):
Vidíme, že najsilnejšie zastúpenie je v strede a na severe Európy. Silné sú hlavne Severné Taliansko, Rakúsko, Švajčiarsko, Nemecko, Slovensko, Česko, Švédsko, Fínsko. Francúzsko je tiež na tom dobre. Naopak juh je takmer nulový.
Veľmi podobná je situácia s výrobou áut, lietadiel a pod.
Pozrime si, kto autá potom kupuje:
Vidíme, že tí, ktorí autá vyrábajú, sú zastúpení skromnejšie, zato juh kupuje všetkými desiatimi (Grécko, Južné Taliansko, Portugalsko, Španielsko).
Takto by sme mohli postupovať ďalej a zistili by sme, že sever a východ vyrába a na juhu sa spotrebováva. Na severe je výroba zložitejších výrobkov, na juhu skôr jednoduchších alebo žiadna. Tu je celý rozsiahly report Eurostatu pre tých, ktorí chcú všetky detaily.
Dotovanie juhu malo okrem iného aj vyriešiť odbyt výrobkov zo severu. Je jasné, že nemecká rodina nebude mať 10 áut, ale maximálne 3 a „ľudové autá“ predsa niekto kupovať musí. Výsledný stav je však taký, že Južan zoberie od Nemca dotáciu alebo pôžičku a kúpi si nemecké auto. Keď treba pôžičku splatiť, tak si opäť požičia viac. Keď to už nejde, povie Nemcovi, aby to zatiahol zaňho. Keby v Nemecku na konci výrobnej linky autá rovno zošrotovali, tak by sa aspoň ušetrilo životné prostredie.
Na juhu sa naštartoval prevažne len turistický ruch, ktorý však spolu s pestovaním ovocia negeneruje príliš veľa zdrojov.
Aké sú ďalšie slabiny juhu? Vytvorila sa tam za posledné roky obrovská realitná bublina. Tu vidíme aké silné zastúpenie malo stavebníctvo:
Najväčší realitný boom bol v Španielsku. Postavili sa tam celé nové mestské štvrte, ktoré teraz zívajú prázdnotou. 22%, t.j. takmer 1 štvrtina, zo všetkých stavbárov v EÚ bolo práve v Španielsku. Teraz stavebníctvo prudko padá nadol. S ním ide nadol aj ledabolé španielske bankovníctvo a všetky pridružené činnosti. To znamená, že aj HDP Španielska sa rýchlo znižuje, pričom ich dlh sa zvyšuje. Nezamestnanosť vyskočila na najvyššiu priečku v EÚ.
Čo sa stane s juhom Európy? Bude padať na svoje zdravé dno (aj keď politici sa tomu budú všemožne brániť). To sa stane aj so zvyškom kontinentu, avšak na juhu je to dno veľmi hlboko.
Na juhu majú fantastický životný štýl. Veď nemôžu žiť všetci ako stroje – ráno do práce, celý deň makať v železobetónovej škatuli, potom nejaká tá nalinkovaná zábava, umyť zuby a spať. Treba aj národy, kde sa žije uvoľnenejšie a človek to pri návšteve danej krajiny aj cíti. Musia sa však podľa toho mať aj po materiálnej stránke.
Inak to funguje iba dočasne.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!