Druhý pilier a demografický vývoj na Slovensku
Druhý pilier je pre budúcich dôchodcov dôležitý najmä z pohľadu demografického vývoja na Slovensku. Diskusie, pre koho je druhý pilier výhodný alebo nevýhodný na báze dnešného nastavenia starobných dôchodkov zo Sociálnej poisťovne sú úplne zbytočné – ak si uvedomíte, čo Slovensko čaká o desať, dvadsať, či tridsať rokov.
Zbytočné je špiritizovať – treba sa pozrieť na konkrétne „tvrdé“ údaje o demografii. Údaje o sile jednotlivých vekových ročníkov, o počte súčasných dôchodcov, o tom, koľko ľudí dnes platí odvody, koľko máme detí atď. Tieto údaje nájdeme na webe Štatistického úradu, v sekcií Štatistiky – demografia a sociálne štatistiky (link sa mi nedarí vložiť).
Uvádzam konkrétne počty podľa vekových skupín k 31.12.2013 podľa Štatistického úradu.
Vek 0-4 roky … 290 tisíc
Vek 5-9 rokov … 274 tisíc
Vek 10-14 rokov … 265 tisíc
Vek 15-19 rokov … 302 tisíc
Vek 20-24 rokov … 380 tisíc
***
Vek 25-29 rokov … 421 tisíc
Vek 30-34 rokov … 446 tisíc
Vek 35-39 rokov … 457 tisíc („Husákove deti“)
Vek 40-44 rokov … 386 tisíc
Vek 45-49 rokov … 359 tisíc
Vek 50-54 rokov … 369 tisíc
Vek 55-59 rokov … 386 tisíc
***
Vek 60-64 rokov … 347 tisíc
Vek 65 – 69 rokov … 248 tisíc
Vek 70 a viac rokov … 485 tisíc
***
Z uvedených údajov je zrejmé:
V súčasnosti máme na Slovensku približne milión ľudí v dôchodkovom veku, resp. vo veku, kedy je možné poberať predčasný starobný dôchodok (vek 60+).
V produktívnom veku 25-59 rokov je na Slovensku niečo vyše 2,8 milióna ľudí.
Detí a študentov v predproduktívnom veku 0-24 rokov je 1,5 milióna.
Ak sa posunieme o 10 rokov do budúcnosti, všetci títo ľudia budú o 10 rokov starší.
Dnešné vekové skupiny 15-19 a 20-24 budú v produktívnom veku – je ich 682 tisíc.
Naopak dnešné vekové skupiny 50-54 a 55-59 postupne opustia rady produktívnych ľudí a budú v dôchodkovom veku – je ich 755 tisíc. Z toho je zrejmé, že dôjde k úbytku produktívnych ľudí o 73 tisíc.
Ak sa posunieme o ďalších 10 rokov do budúcnosti, tak do produktívneho veku dospejú dnešné vekové skupiny 5-9 a 10-14 ročných a tých je už len 539 tisíc. Nahradia skupinu ľudí ktorí majú dnes 40-49 rokov. A tých je 745 tisíc. Dôjde tak k úbytku produktívnych ľudí o ďalších 206 tisíc.
A rovnako ak nie horšie, to bude pokračovať v budúcnosti. Ak Slovensko nezaplaví vlna migrantov z Ázie, je zrejmé, že o 10-25-25 rokov zosilnejú rady dôchodcov a významne poklesne počet produktívnych ľudí. O vlne migrantov môžeme len špekulovať a je zrejmé, že k nej nedôjde. Čo je však isté a čo sledujeme v našich rodinách je emigrácia mladých ľudí, šikovných ľudí za lepšími podmienkami do iných krajín. Z už tak slabších ročníkov dnešných dvadsiatnikov a mladších tak logicky ubúda a bude ubúdať – a na dôchodky dnešných päťdesiatnikov a štyridsiatnikov „nebude mať kto robiť“.
Je to realita. Preto Slovensko v budúcnosti čaká postupné zvyšovanie veku odchodu do dôchodku (môj odhad je, že v roku 2030 bude vek odchodu do dôchodku prinajlepšom 67 rokov). A nielen to – súčasný spôsob výpočtu dôchodku zo Sociálnej poisťovne, hoci už dnes „nie je bohviečo“ bude musieť byť šetrnejší voči verejným financiám. Teda nevýhodnejší pre budúcich dôchodcov oproti dnešku.
Nezabudnime nato, že ak dnes štát prispieva na starobné dôchodky súčasným dôchodcom sumou približne 400-500 miliónov ročne – nebude môcť tento príspevok v budúcnosti zásadnejšie zvyšovať, pretože v prípade ľudí v dôchodkovom veku nejde len o dôchodky – ľudia vo vyššom veku potrebujú viac zdravotnej starostlivosti a liekov, čerpajú rôzne sociálne služby (zariadenia pre starších) a ak bude dôchodcov v budúcnosti viac, znamená to vyšší nápor na štátnu pomoc v tejto oblasti oproti súčasnosti.
Východiskom z tejto situácie je zmena filozofie dôchodkového systému z priebežného na sporivý. Zavedenie, respektíve podpora druhého piliera. Dnes sú dôchodky financované z odvodov a daní produktívnych ľudí – v budúcnosti je nevyhnutné aby si občania sami sporili na dôchodok na svojich osobných dôchodkových účtoch. Ak sa tak nestane, musia dnešní štyridsiatnici a mladší počítať s tým, že ich dôchodky budú v relatívnom vyjadrení o polovicu nižšie, ako by boli dnes.
Na Slovensku máme už od roku 2005 zavedený druhý pilier a to je dobre. Nefunguje však tak ako by mohol a to je škoda. Druhý pilier musí byť silnejší – je v záujme ľudí aby z ich odvodov šla väčšia čiastka na osobné dôchodkové účty. Dôležité je, aby si sporitelia zvolili dôchodkové fondy správne – a tu odporúčam indexové fondy, ktoré na základe 30-ročných historických dát vedia zhodnotiť úspory sporiteľov na úrovni 5-7% ročne. Dôležité je aj to, aby v druhom pilieri postupne klesali poplatky za správu dôchodkových úspor – aj to bude znamenať vyššie výnosy sporiteľov.
Ale najdôležitejšie je, aby ľudia pochopili, že druhý pilier je riešením ich budúcnosti vo vyššom veku, zostali v druhom pilieri respektíve doň vstúpili a aby podporili politické sily, ktoré druhý pilier posilňujú a nie oslabujú.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!