Dostane Snowden milosť?
Trump zvažuje možnosti slobodného návratu Snowdena z Ruska bez hrozby zatknutia udelením milosti.
Vo štvrtok prezident USA preskúmaním možností poveril svojich asistentov. K výzve nielen Human Right Watch a Amnesty International a časti odbornej a ostatnej verejnosti sa pridalo aj niekoľko republikánov kongresu.
Edward Snowden je obvinený zo skutkov proti USA.
Edward Snowden zverejnil v roku 2013 vysoko utajované informácie Národnej bezpečnostnej agentúry USA (NSA). Správy prezradil Guardian, utiekol do Hongkongu a neskôr sa presunul do Moskvy. Minulý rok dnes 36-ročný Snowden uviedol, že sa z Ruska vráti do USA pod podmienkou:
„Ak mám zvyšok svojho života stráviť vo väzení, uspokojí ma, ak mi bude umožnený spravodlivý proces“ vyhlásil Snowden.
https://www.theguardian.com/us-news/2020/aug/14/edward-snowden-trump-presidential-pardon-speculation
https://www.foxnews.com/media/edward-snowden-says-he-will-return-to-us-on-one-condition
V roku 2016 bola HRW a AI spustená petícia, ktorá vyzvala vtedajšieho prezidenta Baracka Obamu, aby odpustil Snowdenovi; petícia j stále aktívna…
Kampaň, ktorú zorganizovali Americká únia občianskych slobôd, Human Rights Watch a Amnesty International, zahŕňala aj petíciu podpísanú vedcami, profesormi práva a celebritami. Na video tlačovej konferencii sa objavil a poďakoval organizátorom, pričom Snowden tvrdil, že jeho osud bude mať širší dosah (píšu The Guardian):
https://www.theguardian.com/us-news/2020/aug/14/edward-snowden-trump-presidential-pardon-speculation
Amnesty International: https://pripady.amnesty.sk/pripad/usa-edward-snowden-lwm-2016
Edward Snowden odhalil súdny príkaz na sledovanie miliónov Američanov prostredníctvom záznamov telefonických hovorov a prelamovanie ústavou chráneného súkromia telefónnych sietí a internetu americkými a britskými špionážnymi službami.
Z tohto uhla pohľadu (moja mienka) Snowden konal v súlade s ochranou základných ľudských práv na ochranu osobného súkromia. Toto právo môže byť prelomené výlučne vo výnimočných prípadoch a to len na príkaz súdu a výlučne len proti jednotlivej súkromnej alebo právnickej osobe.
Skutky stíhaného Snowdena predstavujú ochranu ľudských práv vo verejnom záujme nielen USA ale aj celého „slobodného a demokratického“ sveta…
Bývalý spolupracovník Národnej bezpečnostnej služby USA NSA vlastne odhalil metódy a spôsoby amerického vládneho dohľadu nad bezpečnosťou Spojených štátov amerických…
A to je v rozpore so základným dokumentmi o ľudských právach, ktoré sú hmotným jadrom aj a predovšetkým Ústavy USA a jej dodatkov o to viac, že USA sú vydávané za prvé najdemokratickejšie štátne zriadenie vo svete.
Mali by si v tom „dostáť“.
Trump si myslí, že ak USA budú pokračovať v stíhaní Snowdena „v súlade s Ústavou USA“, bude problém a bude treba stíhať aj Obamu, Bidena, Clintonovú, a ďalších „liberálnych demokratov“…
„Keď sa pozriete na bývalého riaditeľa FBI Jamesa Comeyho, bývalého zástupcu riaditeľa FBI Andrewa McCabeho a bývalého riaditeľa CIA Johna, Brennanovú, a prepáčte, muža, ktorý sedel pri tomto stole, prezidenta Obamu, robili s Bidenom špionáž mojej kampane,“ povedal Trump.
Poznámka editora: Činnosť tajných služieb je tajná, preto… (ale pozor aj na paralelné a „neštátne“ tajné služby).
Aj na Slovensku dávajú verejnosti „rozumy“ niekoľkí „bezpečnostní analytici“ a rozohrávajú (úplne legálne) spravodajské hry…
Snowden vlastne odhalil existenciu deep state (hlboký a utajený štát v štáte) v akcii. Takých je ale nielen v USA čoraz viac…
Zrejme všetky tajne sledujú aj svojich spojencov. Dnes už nik nikomu neverí…
https://www.foxnews.com/politics/trump-going-to-look-at-edward-snowden-case-for-potential-pardon
Trump v rozhovore pre New York Post: „Existuje veľa ľudí, ktorí si myslia, že s ním nie je zaobchádzané spravodlivo. Myslím, že to vnímam a budem s tým pracovať,“ povedal Trump.
Poznámka: Je tu ale podozrenie, že Snowden bol „dvojitý“ agent, pracujúci v medzi priestore dvoch strán, a to USA a Číny, čo zrejme komplikuje zámer Trumpa (jeho osobná animozita voči Číne).
29-ročný Snowden utiekol do Hongkongu so šaržou utajovaného materiálu, ktorý údajne ukradol NSA. Bývalý zmluvný partner spoločnosti Booz Allen Hamilton spočiatku uviedol, že to bolo jeho svedomie, ktoré ho prinútilo odhaliť „obrovský monitorovací stroj, ktorý vláda USA tajne stavia.“
Snowdenove odhalenia sa týkajú aj čínskeho národno-štátneho záujmu, dnes v zostrujúcom sa konflikte na osi Čína-USA. https://www.foxnews.com/politics/edward-snowden-whistleblower-or-double-agent
E. Snowden sa vo svojej obhajobe odvoláva na ochranu a obranu verejného záujmu. Hrozí mu 30 rokov väzenia. Moskva tlaku na jeho vydanie odolala.
Ak chcú byť „first“ USA vzorom slobody a demokracie pre ostatný svet, mali by ju dodržiavať prednostne doma.
Edward Snowden je aj podľa Human Rights Watch a Amnesty International whistleblower. Ak by šlo o úplnú pravdu, v čom asi bude problém, mal by dostať cenu za zásluhy na slobode a demokracii. Ale s tajnými službami to je tak, ako ste čítali vyššie.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!