Devalvácia Nobelovej ceny mieru
K záväzkom pribudli pokusy. Prezident Obama získal cenu v roku 2009 niekoľko mesiacov po inaugurácii, čo bolo mnohými kritizované ako predčasné a nedôvodné.
Dôvod: Trumpov záväzok „usilovať o mier a bezpečnosť sveta bez jadrových zbraní“.
Proces posudzovania kandidátov a udeľovania Nobelovej ceny za mier sa uskutočňuje v Nórsku, na rozdiel od ostatných Nobelových cien, ktoré sa udeľujú v susednom Švédsku.
Trump minulý rok: „Nobelovu cenu získam za veľa vecí, ak by ju rozdali spravodlivo, čo však neurobia“.
Kodaň, Dánsko (AP) Protiimigračný nórsky zákonodarca v stredu oznámil, že za úsilie na Blízkom východe nominoval amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mier.
Christian Tybring-Gjedde, poslanec nórskeho parlamentu za pravicovú Stranu pokroku: S Trumpom by sa malo uvažovať kvôli jeho práci „za mierovú dohodu medzi Spojenými arabskými emirátmi a Izraelom, ktorá otvára aj možný mier na Blízkom východe“.
Izrael a Spojené arabské emiráty sa minulý mesiac dohodli na historickej dohode normalizujúcej vzťahy a podľa plánu ju majú podpísať v Bielom dome 15. septembra.
Krajne pravicový nórsky proti imigračný zákonodarca nominoval prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu 2021 za úsilie o dosiahnutie mierovej dohody na Blízkom východe.
Christian Tybring-Gjedde, člen nórskeho parlamentu za krajne pravicovú stranu pokroku, v stredu 9. septembra 2020 uviedol, že o Trumpovi by sa malo uvažovať pre jeho prácu „pri dosahovaní mierovej dohody medzi Spojenými arabskými emirátmi a Izraelom, ktorá otvára možný mier na Blízkom východe. Bez ohľadu na to, ako Trump koná doma a čo hovorí na tlačových konferenciách, má absolútne šancu získať Nobelovu cenu za mier,“ uviedol Tybring-Gjedde pre agentúru Associated Press.
https://apnews.com/4ec1ce1ff6cf9d7321d9cad200650e2c
Tybring-Gjedde bol jedným z dvoch nórskych zákonodarcov, ktorí v roku 2018 nominovali Trumpa za prezidentovo úsilie o uľahčenie zmierenia medzi Severnou a Južnou Kóreou.
Poslanec je členom nórskeho parlamentu Storting od roku 2005.
Je známy tým, píše AP, že je pro-izraelský, a že oponuje imigračnej politike, ktorá je podľa neho príliš ústretová. Často požaduje, aby sa prisťahovalci prispôsobili nórskej spoločnosti. Moslimské šatky nazval „islamskou uniformou“ a porovnal ich s odevmi, ktoré nosili členovia Ku Klux Klanu.
Poznámka editora 1: Podľa noriem EÚ, prisťahovalci nie sú povinní meniť svoje domovské civilizačné, kultúrne a náboženské zvyky, Európania sú povinní ich správanie a požiadavky tolerovať. Aj o tom sú takzvané európske hodnoty.
Poznámka editora 2: Urážka islamu.
Poznámka editora 3: V prípade kresťanstva urážky prechádzajú.
Tiež som si ako vy všimol, že židovské prostredie a pozadie nereflektujem. Lebo holocaust (poznámka 4 nie je).
…
Nominácie musia byť zaslané nórskemu Nobelovmu výboru vždy do 1. februára, čo znamená, že uplynul termín pre nomináciu ľudí na tohtoročnú cenu za mier. Tybring-Gjedde uviedol, že preto Trumpa stredu nominoval na cenu 2021.
Každý zákonodarca pôsobiaci v národnom zákonodarnom zbore Nórska môže niekoho nominovať na Nobelovu cenu za mier.
Tlačová tajomníčka Bieleho domu Kayleigh McEnany označila novú nomináciu za „ťažko získanú a zaslúženú poctu pre tohto prezidenta“.
„Zahraničná politika prezidenta Trumpa bude vždy mierová prostredníctvom sily, a to je to, čo Američania vidia v zahraničí,“ uviedla McEnanyová.
„Kariérni politici hovoria iba o tom, aké výsledky tento prezident dosiahol na svetovej scéne.“
Poznámka editora 3: Mier na obraz a podľa USA. First America!
Devalvácia je zníženie hodnoty meny štátnym opatrením, a to buď príslušná zmena oficiálneho výmenného kurzu v režime pevného výmenného kurzu, alebo zníženie zákonom stanoveného kovového obsahu meny.
Pojem má rozšírené konotácie (pozri titulku článku). Pridajte toto: Mier rovná sa vojna (Orwell).
A k tomu: Putin. Ostatok je mimom mňa, na vás…
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
1. Koľko Nobelových cien od „skončenia studenej vojny“ malo adresáta v Rusku?
2. Kto má v rukách a moci tieto ceny?
3. Ako sa zmenila mierová a bezpečnostná situácia vo svete?
4. Čo sa v tejto veci dá urobiť?
5. Kto?
Neuzurpujem si právo na pravdu ani pochybnosti, hoc som ich uviedol v článku tak, ako uviedla Agentúra AP, jediný mnou použitý zdroj.
Debata je samozrejme otvorená…
Začal som.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!