Demokracia a prieskumy verejnej mienky
Prešli sme procesom od vlády a vedúcej úlohy jednej strany k pluralitnej demokracii a v nej postupne k partokracii, oligarcho-partokracii a nad nimi vládne plutokracia.
Čaká sa, spoločnosť je zrelá a tehotná zmenou, na nástup čohosi ďalšieho…
Či to je-nie je tak, závisí od miery nezávislosti OČTK, prokuratúry a justície. Detto ústavného súdu.
Ale aj od miery a kvality kontroly nami volených parlamentárov po voľbách a v medzi volebných obdobiach…
Tá nie je a je suplovaná „ulicou“ vo vypätých momentoch a situáciách, trebárs po vražde investigatívneho novinára…
https://www.google.com/search?q=plutokracia+vyznam+slova&oq=Plutokracia&aqs=chrome.1.69i57j35i39j0l2.9950j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Tým sa vysvetľuje aj, prečo sa prezident Kiska na začiatku svojej prezidentskej kariéry „pomýlil“ (?):
„Ľudské práva nesmú byť nadradené obchodným záujmom.“
Toto nie je Kiskovo:
„Voda nie je ľudské právo“.
Opak (pravda): Zem, voda, vzduch, Slnko (svetlo) sú základnými atribútmi naplnenia ľudských opráv aj práv a základného ľudského práva na dôstojný život od počatia po prirodzenú smrť.
Ide o otázku (zakladá konflikt verejného so súkromným záujmom): Do akej miery môže byť voda (prírodné zdroje) súkromným vlastníctvom. Môže vôbec byť voda súkromným vlastníctvom? Za akých okolností možno obchodovať s vodou?
Teda (pravda): „Obchodné záujmy nesmú byť nadradené ľudským právam.“
Právo mať a vlastniť a slobodne nakladať so svojím majetkom a kapitálom je základné ľudské právo, ktoré má byť regulované verejným záujmom.
Nemožno ním ale zasahovať do rovnako Listinou a ústavou garantovaných práv druhých. Individuálnymi právami do kolektívnych práv.
Otázky: Je výstavba diaľnic ľudské právo? Je vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami ľudské právo? Je právo mať a vlastniť a slobodne nakladať so svojím domom a pozemkom pod diaľnicou ľudské právo? Je spoločný verejný záujem nadradený právu mať a vlastniť a slobodne nakladať s majetkom a vlastníctvom? Sú siahodlhé umelé procesné úradné naťahovačky s vysporiadaním majetkov a vlastníctva fyzických osôb pod líniovými stavbami v súlade so spoločným verejným záujmom, ak tento je vo zvlášť odôvodnených prípadoch, hodných osobitného zreteľa, nadradený súkromnému záujmu fyzických osôb? Ako kolektívne právo nad právom jednotlivcov, naháňajúcich svoj zisk (za dom, pozemok)? Proti individuálnemu právu mať a vlastniť stojí v súlade s ústavou vyvlastňovacie právo vo verejnom záujme.
A tu je jadro gordického uzla:
Ide o to, kto viac kričí, a kto má silnejšie nástroje na v dobrej viere zaistenie, ochranu a podporu ľudských práv a slobôd pre všetkých.
Opak: Vyhráva ten, kto má viac peňazí a prístup do štátnych štruktúr a ústavných inštitúcií a je schopný ich ovládnuť pre svoj osobný alebo skupinový záujem.
Korunka: Je ochrana kolónie slimákov (motýľov) nadradená verejnému záujmu na verejno-prospešnej líniovej stavbe, ktorá tieto mikro a mini biotopy križuje?
https://www.ustavnysud.sk/aktualne-informacie
Z článku HS: „Sedliacky rozum hovorí, že ak sú otvorené dve možnosti, potom bude rozumné pre istotu rátať s oboma. A tu sa už nebezpečne približujeme k odpovedi na otázku, s ktorou si naši značkoví liberalistickí superdemokrati tak dlho a tak neúspešne lámu hlavy: prečo ľudia v dnešnom svete (čoraz viac systémovo sterilnom, a predsa čoraz viac riadenom plutokraciou) sú čoraz menej ochotní sa podieľať na sociologických prieskumoch, a vlastne vo všeobecnosti na každej hre, ktorú im „systém“ podsúva. A nielen to: čoraz viac ich je rozhodnutých im tú hru kaziť. Prieskumné agentúry na Slovensku sa dlhé roky sťažujú, že voliči Mečiarovho HZDS, Slotovej SNS, Ficovho Smeru či Kotlebovej ĽSNS sa v prieskumoch ku svojej volebnej preferencii často nepriznávajú a prieskum im tak znehodnocujú.
Prečo? No jednoducho – pre istotu. Pretože nie sú si istí, či tej mašinérii môžu dôverovať, prípadne sú si istí, že jej dôverovať nechcú.“
https://www.hlavnespravy.sk/prieskumna-agentura-priznava-ochota-obcanov-zucastnovat-sa-na-prieskumoch-verejnej-mienky-klesa-ake-su-vsak-dovody/1674306
A aj preto, že výsledky prieskumov sa vzájomne líšia (predošlá priebežná skúsenosť) aj preto, že si ich môže objednať hocikto, politická strana, prezidentský kandidát, policajný zbor, prokuratúra, najvyšší, ústavný súd…
Tak sa dnes zakladá a buduje dôvera v slobodné a demokratické zriadenie, ktoré má na svoju seba oslavu manipulatívne nástroje prieskumu verejnej mienky…
Pekne pozdravujem. 🙂
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!