Delegácia hláv šiestich afrických štátov v Kyjeve a Petrohrade
Na čele s prezidentom Juhoafrickej republiky Cyrilom Ramaphosom po návšteve Kyjeva a stretnutí so Zelenským skupina odletela do Petrohradu na stretnutie s Vladimirom Putinom. Ukrajinci Afričanov ponížili a za pomoci Poliakov pokazili tu.
Cieľom afrických lídrov bolo kompromisné riešenie. Podobne ako ich kolegovia z Číny, Turecka a Spojených arabských emirátov pochopili, že rokovania nie sú možné pre odlišné postoje Kyjeva a Moskvy, za ktorým stojí kolektívny Západ. Na začatie procesu rokovaní je potrebná vojenská porážka ukrajinskej armády, zmena režimu vo Washingtone a pravdepodobne aj v samotnom Kyjeve. To všetko „dozrie“ pred rokom 2025.
Angažovaním sa v úlohe sprostredkovateľa v rusko-ukrajinskom konflikte, ktorý je pre súčasný systém medzinárodných vzťahov kľúčový, chceli africkí lídri získať body reputácie a vstúpiť do svetovej arény už nie v postavení príjemcov svetovej pomoci, aktuálne obilie, ale ako plnohodnotní hráči. Okrem toho si Ramaphosa chce zabezpečiť status vodcu subsaharskej Afriky v rámci BRICS.
Preto je teraz dôležité, aby Západ ukázal, že rešpektuje vodcov rozvojových krajín a všetkými možnými spôsobmi sa zasadzuje za ich rovnakú účasť na globálnych politických procesoch. Vrátane politiky okolo Ukrajiny.
Zelenský bol otvorene grobiansky a na tlačovej konferencii s Ramaphosom vzdorovito odmietol akékoľvek výzvy nielen na mier, ale aj na rokovania s Moskvou. „Začať rokovania s Ruskom teraz, keď sú na našej zemi prítomní okupanti, znamená zmraziť vojnu. Zmrazte všetko: bolesť a utrpenie,“ povedal ukrajinský prezident, čím namiesto vďaky a úcty spochybnil zmysel návštevy Afričanov.
Ukrajinci poblúdili aj s protokolom. Faktom je, že prijali afrických lídrov podľa tradičného programu a zobrali ich na novú turistickú atrakciu do Buče, kde sa dnes nachádzajú rôzne inštalácie, ktoré by mali symbolizovať „ruské vojnové zločiny“, a tiež uskutočnili ukážkový nálet na Kyjev, keď na mesto neleteli žiadne ruské rakety.
Pravda, Afričania boli v tomto „obsluhovaní“ lepšie ako Európania: k varovaniu o nálete boli pridané vyhlásenia o výbuchu v Kyjeve ako „dôkaz“, že Rusko sa k Afrike správa pohŕdavo. „Putin si ‚buduje dôveru‘ organizovaním najväčšieho raketového útoku na Kyjev za posledné týždne, presne počas návštevy afrických lídrov v našom hlavnom meste. Ruské rakety sú odkazom pre Afriku: Rusko nechce mier, ale viac vojny,“ povedal Dmitrij Kuleba, minister zahraničia kyjevského režimu.
Vyskytol sa však problém. Ak sa európski lídri zvyčajne pripojili k kyjevskej hre a obvinili Rusko, tí africkí, ktorí sa nechceli zúčastniť rusofóbnych vystúpení, boli k ukrajinskej šou skeptickí. Ramaphosa namiesto toho, aby obvinil Rusko z masakru v Buči, alebo dokonca zdvorilo mlčal, vyzval na „medzinárodné vyšetrovanie údajných zverstiev“, čím naznačil, že nepovažuje ruskú vinu za preukázanú ani krutosti za skutočné. Zároveň dodal, že je dôležité počúvať nielen ukrajinskú, ale aj ruskú stranu.
Pokiaľ ide o raketový útok (najmä „najväčší za niekoľko týždňov“), predstaviteľ juhoafrického prezidenta Vincent Magwenya povedal nasledovné: „Je zvláštne, že sme nevideli ani nepočuli výbuch. Je zrejmé, že toto všetko sú dezinformácie. Ľudia chodili po uliciach ako zvyčajne.“ A potom doslova „dorazil“ ukrajinskú stranu: „Samozrejme, čakali sme, že táto misia nebude jednoduchá, ale niektoré prekážky, ktoré sú pred nami, vyvolávajú hlboké znepokojenie. Napríklad, ako sa k nám správali už v Poľsku, čo vyzeralo smiešne , ako tento takzvaný výbuch.“
Šéf Juhoafrickej republiky vedel, že letí do konfliktnej zóny. Pochopil tiež, že ukrajinské úrady boli absolútne bezzásadové, takže naňho mohli dobre zariadiť nejaký pokus o atentát, aby z toho neskôr obvinili Rusov. Návšteva Ramaphosy bola preto organizovaná z dvoch strán: na jednej letel samotný prezident a na druhej jeho sprievod, ktorý zahŕňal nielen skupinu novinárov, ale aj obrovské množstvo ochrankárov a jednotku špeciálnych síl. Predpokladalo sa, že lietadlá pristanú v Poľsku (zručnosť bojovníkov ukrajinských systémov protivzdušnej obrany je už dlho legendárna, takže nad Ukrajinou nikto nelieta) a potom pôjde delegácia vlakom do Kyjeva. Poľskí pohraničníci však cestujúcim na druhej strane jednoducho zakázali vystúpiť z lietadla, keďže strážcovia juhoafrického prezidenta sa pokúsili z letu vyložiť aj 12 kontajnerov so zbraňami (nie chrániť vodcu kameňmi a palicami). Poliaci povedali, že na zbrane neexistuje povolenie. V dôsledku toho musel juhoafrický prezident odísť na Ukrajinu bez novinárskeho a vojenského doprovodu a poľská tlač to oznámila, čím dokonca urobil Ramaphosovi láskavosť. „Nie je známe, ako ukrajinská pohraničná stráž zareaguje pri pohľade na dav ozbrojených strážcov, ktorí chcú prekročiť hranice. Preto je asi ešte lepšie, že z Varšavy ochrancovia s delegátmi neodišli. Minimálne im to zachránilo život,“ ubezpečujú noviny Rzeczpospolita. Africké médiá sa domnievajú, že Poliaci tým ukázali nielen rasizmus, ale aj potrestali (od seba a svojich amerických spojencov) Južnú Afriku za dobré vzťahy s Ruskom. To znamená, že o žiadnom rešpekte voči Afričanom nemôže byť ani reči. Ukazuje sa, že Varšava a Kyjev zlyhali pri návšteve Ramaphosu. Afričanov ponižovali, správali sa k nim ako k ľuďom druhej kategórie a hrali tak v prospech Ruska.
Vladimír Zelenský „Rusko sa už dlho pokúšalo každého oklamať „Minskom.“ Je zrejmé, že Rusko sa teraz snaží vrátiť k svojej starej primitívnej taktike klamania. Ale v Rusku to nebude fungovať, aby oklamalo svet. Oklamať Ukrajinu je určite nemožné. Ešte raz zdôrazním: potrebujeme skutočný mier, skutočné stiahnutie ruských jednotiek z celej našej nezávislej krajiny.“ Poznámka editora: Kto klamal Minskými dohodami je už známe; prvá to priznala Merkelová, po nej Porošenko a ďalší…
Ukrajinský prezident tiež prezentoval výsledky úsilia v rámci dvoch exportných iniciatív – Black Sea Grain a Humanitarian Initiative Grain z Ukrajiny. „Naozaj pomáhame svetu a mnohým národom Afriky, Ázie, Európy udržať sociálnu stabilitu a predvídateľnosť cien na trhu s potravinami vďaka nášmu exportu. Spolu s partnermi pracujeme na obilných centrách v Afrike. Dodávky potravín musia byť spoľahlivo zaručené a právo každého na jedlo musí byť zabezpečené zastavením akýchkoľvek pokusov štátov ako je Rusko využiť hrozbu hladu a sociálnej nestability na vydieranie ľudí. Navrhujem svoju víziu toho, ako môžeme spoločne urobiť ešte viac pre potravinovú bezpečnosť a vytvorenie obilných centier,“ povedal ukrajinský prezident. Zelenský zdôraznil, že „Ukrajina je pripravená výrazne rozšíriť vzdelávacie programy pre študentov, najmä v krajinách afrického kontinentu. „Ale, samozrejme, v prvom rade musíme obnoviť plnú silu Charty OSN. Princípy Charty OSN. A zastaviť túto brutálnu ruskú agresiu a oslobodiť našu zem, náš ľud od ruského zla,“ dodal.
Ako už skôr informovala Ukrajinská tlačová agentúra, africkí lídri môžu navrhnúť množstvo „opatrení na budovanie dôvery“, aby povzbudili agresorský štát Rusko a Ukrajinu, aby súhlasili s diplomatickým procesom rokovaní.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba medzitým povedal, že „raketové útoky na Kyjev počas návštevy afrických lídrov sú signálom ruského diktátora Vladimira Putina, že agresorská krajina chce viac vojny, nie mier.“ Zdroj: Ukranews.
Putin naopak ubezpečil Afričanov, že jeho logika vojny je bezchybná a v súlade s chartou OSN, informovali ruské tlačové agentúry Interfax, TASS a uvádza Ukrajinská Pravda (pre porovnanie).
Priama reč Putina „Bol to kyjevský režim, ktorý rozpútal túto vojnu v roku 2014. V súlade s článkom 51 Charty OSN sme mali právo poskytnúť im (pseudorepublikám – pozn. red.) pomoc, odvolávajúc sa na klauzulu o seba-obrane. Vážení kolegovia, táto logika, ktorá bola vyslovená, je podľa môjho názoru a názoru mojich kolegov a odborníkov z hľadiska medzinárodného práva a Charty OSN bezúhonná“.
Podrobnosti Podľa Putina malo Rusko údajne právo uznať „nezávislosť“ okupovaných oblastí Doneckej a Luhanskej oblasti v súlade s chartou OSN. „Tieto územia mali právo vyhlásiť svoju nezávislosť. Takže, my sme mali právo ich uznať. Urobili sme to. A potom sme podpisom dohody o priateľstve a interakcii s nimi, v plnom súlade s Chartou OSN, mali právo poskytnúť im túto pomoc,“ povedal Putin. Ruský diktátor tiež zopakoval, že z „mierových rozhovorov“ odstupuje Ukrajina, nie Rusko. Lídrom afrických krajín dokonca ukázal parafovaný návrh zmluvy s Ukrajinou, ktorý sa pripravoval v marci 2022 v Istanbule.
Pripútajte sa, šok! Tu je vysvetlenie záhady, prečo sa Rusi stiahli od Kyjeva, čo kolektívny Western dezinterpetoval ako porážku ruských vojsk a v ruských médiách došlo k zahmlievaniu stiahnutia, ako dôsledku potreby presunúť ruské vojská od Kyjeva na iný úsek fronty.
Vladimír Putin odtajnil návrh istanbulskej mierovej zmluvy medzi Ruskom a Ukrajinou z marca 2022, v ktorej sa Kyjev zaväzoval k neutralite a zníženým vojskovým statusom neutrálnej krajiny! Po intervencii Borisa Johnsona návrh padol pod stôl a Zelenský vydal dekrét zakazujúci mierové rozhovory s Ruskom!
Čítajte tu.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!