Cukor škodí rovnako ako alkohol
Ako sa hovorí, dobré deti dostanú na Mikuláša sladkosti a zlé deti cibuľu. V prípade cukríkov, lízaniek a čokoládových figúrok (hlavne tých nižšej kvality) a rôznych džúsikov by v skutočnosti dobrý rodič radšej daroval tú cibuľu.
V správe “Sugar Consumption at a Crossroad” sa uvádza, že globálna spotreba cukru na osobu za posledných 30 rokov vzrástla o 46% na cca 17 čajových lyžičiek denne. Najhoršie sú na tom U.S.A, Brazília, Argentína, Austrália a Mexiko, kde sa konzumuje viac než dvojnásobok svetového priemeru.
Súčasne celosvetovo zaznamenávame nárast obezity. Je to dôsledok toho, že sme počnúc osemdesiatymi rokmi minulého storočia prešli na „nízkotučné stravovanie„? Myslelo sa tým, že keď budeme jesť menej tuku, budeme menej tuční. A čo urobili potravinárske spoločnosti? Pri zachovaní rovnakého množstva kalórií vo výrobku znížili tuk a nahradili ho cukrom. Dokonca mnohé takzvané výrobky zdravej výživy obsahujú viacej cukru, než šišky či keksíky, o ktorých vieme, že nie sú zdravé.
Dr. Róbert Lustig z Kalifornskej univerzity vo svojich dvoch prednáškach s odstupom 4 rokov Sugar, the bitter truth a Fat Chance“ Fructose 2.0 opisuje, ako sú cukor a alkohol sú metabolizované podobným spôsobom, spôsobujú rovnaké problémy a majú podobný vplyv na náš mozog. V zásade, keď hovorí o cukre, má na mysli hlavne fruktózu.
U nás sa cukor najčastejšie získava z cukrovej repy. Tvorí ho 99,9 percenta sacharózy, ktorá sa pri trávení v tenkom čreve štiepi na glukózu a fruktózu.
- glukóza sa metabolizuje v každom orgáne vášho tela a iba dvadsať percent v pečeni. Glukóza sa ukladá v pečeni ako netoxický glykogén. Každá bunka v ľudskom tele využíva glukózu ako zdroj energie. (Škroby, ktoré nájdeme v cestovinách, zemiakoch a pod. sú v podstate glukóza).
- fruktózu dokáže metabolizovať iba pečeň a metabolizuje ju na tuk. Podobnosť medzi vplyvom alkoholu a fruktózy na pečeň by nás nemala až tak prekvapiť, veď etanol sa vyrába fermentáciou (t.j. alkoholovým kvasením) roztokov cukrov. Vedci naznačujú, že keď pôjdete na večeru a dáte si pivo a svojmu dieťaťu objednáte sladkú malinovku, tak spôsobujete sebe i dieťaťu rovnakú škodu.
Biely jed škodí zubom, spôsobuje cukrovku, srdcovo-cievne ochorenia, osteoporózu a dodáva výživu rakovinovým nádorom. Vyzerá to tak, že nadmerný príjem fruktózy má priamy súvis s epidémiou nealkoholicého tukovatenia pečene. Všetkých, ktorí sa snažia o trvalé udržanie optimálnej hmotnosti, by mohlo taktiež zaujímať, že cukor narúša metabolickú rovnováhu.
Peklo na tanieri – Skryté cukry
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!