Čo sa tvári ako kačka je kačka
Ukrajinská prokuratúra začala trestné konanie po príchode vlaku z Petrohradu na Krym cez krymský most. V stredu 25. decembra to uviedla správa „Interfax-Ukrajina“.
Vedené je podľa časti 1 čl. 332 Trestného zákona Ukrajiny („Nelegálna preprava osôb cez štátnu hranicu Ukrajiny“), objasňuje RT. Hrá sa v ňom o 5 rokov väzenia pre vinné osoby.
Krymský most sa skladá z dvoch paralelných častí – cestnej a železničnej. Cestná bola otvorená v máji 2018.
Krym sa stal súčasťou Ruska po referende v roku 2014. Za pristúpenie k Ruskej federácii hlasovalo 96,77 percent obyvateľov polostrova z toho 95,6 percenta dal Sevastopol. Kontrolu referenda zaisťovali ruskí ozbrojení mužíci.
Moskva opakovane zdôrazňovala, že postup sa uskutočnil v súlade s Ústavou Ukrajiny (štatút Krymu) a teda aj s medzinárodným právom. Odporcovia majú výhrady, že také referendum nebolo súčasťou štatútu Krymu ako autonómnej časti Ukrajiny a preto malo ísť o anexiu. Kremeľ už na vec nereaguje.
V porovnaní s Ústavou Ukrajiny, dikcia Ústavy Španielska výslovne neumožňuje referendum o odtrhnutí sa zo štátneho zväzku so Španielskom (Katalánsko).
Krymské referendum bolo ale priamou reakciou na kyjevský Majdan, ideovo podporený Západom (ideologicky a personálne) a jazykový zákon, diskriminujúci menšinové jazyky.
Prípad návratu Krymu do zväzku s RF súvisí aj s jeho spôsobom nadobudnutia Ukrajinou, ako Chruščovov dar…
Po rozpade ZSSR sa Ukrajina rozhodla pre samostatnosť aj s Krymom, ako jej súčasťou. Medzinárodné právo má dva názory: 1. Anexia; 2. Secesia (pozri tag medzinárodné právo a secesia).
Pri tvorbe a dotváraní názoru odporúčam porovnanie významu pojmu anexia s aktmi ako Mníchovská dohoda, anschlusso Rakúska, Viedenská arbitráž…
Ukrajina postavila stíhanie na neuznaní výsledkov referenda. Vo vyhlásení prokuratúry sa uvádza, že „podobné akcie okupačnej mocnosti hrubo porušujú štátnu zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny a svedčia o tom, že Rusko pohŕda všeobecne uznávanými zásadami a normami medzinárodného práva“.
Je zaujímavé, že nie je vedené trestné stíhanie od mája 2018, kedy bola sprevádzkovaná cestná časť mosta.
Prvou podozrivou a stíhanou osobou je Putin.
1. Nariadil výstavbu mosta;
2. Viezol sa vo vlaku;
3. Vlakvedúci s obslužným personálom.
Pripadá mi to ako časť silvestrovského programu. Ale aj dôkaz bezmocnosti. Dosť bolo žartov, realita:
Ukrajinská prokuratúra začala stíhanie voči ruskej spoločnosti Grand-Express, ktorá cestujúcich viezla z Petrohradu. Zaoberať sa bude aj samotným spustením železničného spojenia.
https://interfax.com.ua/news/general/632594.html
Výsledok je vopred známy. Iba nemám jasno v tom, čo a kto a prečo má byť stíhaný. Chýba mi rámec.
Platí Trestný zákon Ukrajiny aj pre ruský Krym a Rusko?
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!