Čo nás čaká? (4)
V minulom článku sme si objasnili podstatu deflačných javov vznikajúcich v súčasnej etape vývoja terajšieho svetového finančného poriadku. Tieto javy sú zákonité a nemožno ich nijako obísť. Možno na ne ale reagovať. Tieto reakcie sú veľmi dôležité pre ich ďalší vývoj, ako aj vývoj ďalších javov vo finančnom a ekonomickom systéme.
Prvým dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje naše správanie v súčasnom ekonomickom vývoji je ideológia. Ak vieme, že určitý systém je ovládaný ideológiou, tak vieme pomerne spoľahlivo odhadnúť reakcie zdroja tohto ovládania. Ideológia na daný problém reaguje podľa určitej schémy. V prípade „nášho“ problému má ideológia túto schému – pseudopeniaze sú prostriedok prosperity a stability. Nech sa teda bude diať čokoľvek, ideológia túto svoju úlohu dohrá až do trpkého konca. Dobrovoľne sa svojej reálnej moci nevzdá.
Ďalším faktorom, podstatným pre ďalší vývoj je racionalita. V ekonomike ide predovšetkým o materiálne hodnoty. Bez ohľadu na spoločenské ideológie, racionálne človek nepodniká nič pre systémové zmeny v ekonomike, pokým má relatívny dostatok materiálnych prostriedkov. Až keď príde materiálny nedostatok, až vtedy sa jeho aktivita zintenzívni. Do tej doby riziko rozsiahleho krízového postihu z racionálnej neznalosti podceňuje, alebo ignoruje.
Ďalším faktorom je inštinktívne správanie. Najvýraznejším pocitom pri krízových prejavoch je strach. Strach pred materiálnym úpadkom. Tento inštinkt nás núti odvracať prejavy krízy. Pri znalosti podstaty problému by sme ale pochopili, že strach je nutnou súčasťou riešenia rozsiahleho ekonomického problému. Strach by nám pomohol intenzívne odvracať príčiny problému a nie jeho dôsledky. Súčasný málo intenzívny strach nás nenúti hľadať tieto skutočné príčiny, ale len relatívne pohodlne riešiť zatiaľ málo výrazné prejavy postupujúcej deštrukcie.
Na základe uvedeného v tomto a minulom článku môžme teda tvrdiť, že široké ľudské spoločenstvo si neuvedomuje pravý stav, ale aj príčinu súčasného ekonomického vývoja. V tomto vedomí je posilňované silnou politicko-ekonomickou ideológiou, podobnou marx-leninizmu. Obvyklé racionálne správanie je v tomto štádiu neúčinné. Inštinktívne správanie je kontraproduktívne, pretože pri neznalosti problému nevieme využiť jeho tvorivý potenciál.
Keď k tomuto poznaniu pridáme vedomosť o matematicky zákonnom exponenciálnom bujnení finančného systému, vieme pomerne presne predvídať jeho blízky vývoj a načrtnúť jeho vzdialenejší vývoj.
Na základe uvedeného môžeme prakticky s istotou tvrdiť, že v najbližšej dobe budú pokračovať a silnieť deflačné tlaky. Skôr, či neskôr sa prejavia aj v USA. Logickou reakciou budú silnejúce opatrenia na rast inflácie. Už na jar 2014 môžeme očakávať zníženie základnej úrokovej sadzby ECB na nulu. V EMÚ môžeme v roku 2014 predpokladať silnejšiu recesiu, alebo aspoň silnú úpadkovú tendenciu. Bájny rast nepríde. Súčasne sa pridajú vládne výdavky na stimuláciu ekonomík. Predstava šetrenia, oslavovaná na konci roku 2012 sa nadobro skončí. Prípadný nevýrazný niekoľkomesačný pozitívny efekt bude len krátkodobou ilúziou záchrany. Nemôže mať dlhé trvanie a Európa upadne do ešte silnejšej deflačnej a úpadkovej tendencie.
V roku 2015 môžeme v Európe očakávať rozplývanie viery v bájny hospodársky rast. Stane sa nemožné dodržať obvyklé parametre pri riadení ekonomík a súčasne zabrániť ekonomickému zrútenie. Súčasne začnú prudko narastať sociálne problémy. Tie začnú prerastať do politických a iných spoločenských problémov. Dostaneme sa do stavu, keď už veľmi jasne vynikne dvojjedinosť našej cesty – buď upadneme do prudkej krízy, alebo prijmeme extrémne opatrenia. Čo si vyberieme ???
Veľmi ťažká otázka ??? Zdanlivo !!! Ideológia, pudy a zlozvyky nepustia !!! Extrémne opatrenia sa stanú nevyhnutné. Mocenské elity ich prijmú. Skôr, či neskôr. Bude to ale aj spoločenská objednávka – strach pred úpadkom, ekonomickými a sociálnymi problémami. Mimoriadne závažným javom sa stane rozsiahla chudoba – nepredpokladaná vo vyspelom svete. Cieľom extrémnych opatrení bude vyvolať cenovú infláciu a hospodársku stabilitu za každú cenu.
Ak do tejto chvíle neprepukne spontánny a prudký ekonomický kolaps, nastúpi obdobie ďalších zaujímavých, extrémnych a deštrukčných javov.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!