Čo nás čaká? (3)
Ak poznáme podstatu stavu a vývoja ekonomických javov, môžeme si dovoliť predpovedať pravdepodobný časový vývoj ekonomických udalostí. Je to ťažká úloha, ale pri využití všetkých relevantných poznatkov sa môžeme dostať veľmi blízko k scenáru, ktorý sa naozaj udeje. Nie v detailoch, ale v principiálnych úkazoch.
Súčasný stav ekonomík vyspelého sveta možno nazvať ako deflačná fáza. Je to len formálny pojem, pretože v realite deflácia nemusí vôbec nastať. Prejavuje sa predovšetkým ako rastúci deflačný tlak, ktorý núti centrálnych plánovačov prijímať opatrenia proti nej. Súčasná ekonomická ideológia stojí a padá na tejto podstate. Potrebuje nevyhnutne peňažnú aj cenovú infláciu. A na to má jeden jediný nástroj – výrobu peňazí a samozrejme ich distribúciu.
Deflácia sa napríklad objavuje pravidelne v Japonsku a to už dve desaťročia. V Európe sa začína prejavovať práve v súčasnosti ako deflačný tlak, ktorý znižuje plánovanú cenovú infláciu. V USA sa zatiaľ prejavuje menej výrazne.
Príčinou deflačných prejavov v súčasnej etape vývoja svetového finančného systému je aktuálna hodnota expedovaných pseudo-peňazí a to nielen od pádu Breton-Woodskeho systému(1971), ale už aj predtým, hlavne v období Vietnamskej vojny. Hodnota týchto pseudo-peňazí a teda ich dlhu zostáva v systéme stále a bude v ňom až do jeho kolapsu.
A tu sme pri podstate deflačných prejavov. Dlh. Tento dlh pôsobí dvoma mechanizmami vo vzťahu k deflácii (resp. jej efektu – deflačného tlaku).
Prvým mechanizmom je úbytok množiny bonitných klientov. Pri obrovských dlhoch sa množina týchto klientov vyčerpáva až k nule. Ďalšie dlhy si už ťažko niekto dovolí a tým sa nové pseudo-peniaze nemôžu dostať do obehu.
Druhým mechanizmom je tzv. deflácia dlhu. Je to proces, pri ktorom dlžník spláca dlh a len zvyšok použije na spotrebu, či investície. Čím väčší dlh, tým väčšie splátky a menej peňazí na ekonomický rast. Pozor na ideologickú demagógiu – vrátené pseudopeniaze miznú. Nie sú príjmom nikoho!! Príjmom sú len úroky. No aj keď sú úroky nulové, alebo blízko nule – pseudopeniaze z obehu miznú stále rovnako a spôsobujú defláciu. Výška úrokov ju ale tiež priamo úmerne umocňuje.
Na základe uvedeného už môžeme čo-to predpovedať. To by ale nestačilo. Ešte k tomu musíme niečo pridať. A na to niečo udrieme v ďalšom článku.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!