Čo nás čaká? (11)
Najťažšia otázka zo všetkých – čo sa bude diať v USA a ako to bude vplývať na svet. Podstata procesu rozpadu USD je bez pochýb. Dokonca aj základné formy tohto procesu sú bez pochýb. Neisté je ale to, aké krátkodobé prejavy môžme očakávať a ako budú za sebou radené.
Tak ako EURO, aj USD čaká relatívne blízky koniec. V novej situácii bude vláda nútená nahradiť USD novou menou. Ak jej názov bude opäť USD, musí mať inú kúpnu silu a iné postavenie vo vnútornom aj medzinárodnom finančnom systéme. Ak ale krízové procesy zasiahnu hlboko do spoločensko-ekonomických vzťahov, bude aj nový USD nahradený – možno viacerými novými menami, alebo plnohodnotnými peniazmi. V každom prípade ale môžme očakávať, že sa bude musieť zmeniť aj geo-politika naviazaná na USD.
Na rozdiel od iných mien, je USD jednou z mála, ktorej vývoj smeruje zákonite k menovej geo-implózii a lokál-explózii s prejavom hyper-inflácie. Súčasťou hyper-inflácií býva prakticky vždy bezhlavá menová expanzia v aktuálnom čase. U dolára prebieha časť tejto bezhlavej expanzie súhrou okolností už v poriadnom predstihu. Tieto okolnosti z neho vytvorili svetové platidlo a pomáhali mu spolu s tradíciou výkonnej americkej ekonomiky ovládnuť svetový finančný systém a zmeniť ho na svoj obraz. Lenže tá istá expanzia mu naplánovala nevyhnutnosť geo-implózie a hyper-inflácie. Doláre v zahraničí len veľmi obmedzene vplývali na vnútorný reálny trh. Raz sa ale vrátia a rozvrátia ho. Začne sa tak diať v okamihu, keď nezáujem a nedôvera svetových trhov voči USD prekročí neznámu kritickú hranicu. Tá hranica môže byť ovplyvnená aj politickými, alebo čisto psychologickými faktormi. Aj očakávaná deflačná etapa môže prerásť do hyper-inflácie, pretože je vysoko pravdepodobné, že americká administratíva bude zachraňovať ekonomiku novými pseudo-peniazmi. V takej situácii zahraničný držitelia USD s vedomím ich znehodnotenia ich budú môcť uplatniť len na americkom reálnom trhu a americká CB ich nedokáže tak rýchlo sťahovať z obehu a zásob. Existuje len jeden spoločenský mechanizmus, ktorý môže zabrániť hyper-inflácii USD – vynucovacia sila. Keďže ide o neekonomický nástroj, jeho použitie môže mať rôzne podoby a rôznu účinnosť. V prípade, že hyper-inflácii nezabráni, môže jej fáza trvať mesiace, alebo len týždne. Za ten čas ale dokáže rozbiť veľmi významnú časť vnútorných aj vonkajších ekonomických vzťahov.
Druhým nevyhnutným procesom v krízovom vývoji USD je nevyhnutná hlboká deflácia. Jedna etapa sa môže objaviť úplne na začiatku, ale nevyhnutne musí prebehnúť etapa deflácie na záver krízového vývoja. Krízový proces môže trvať celé roky, ale zrejme podstatne viac ako desaťročie. Počas neho sa hlboká deflácia môže zopakovať viackrát a medzi-deflačné obdobia môžu byť vystriedané aj fázami inflačného rastu cien v dôsledku obvyklých snáh o záchranu pomocou menovej expanzie.
Je pravdepodobné, že sa objaví aj fáza hlbokej deflácie na finančných trhoch a súčasne hyper-inflácie na reálnom trhu. Hlavným sprievodným javom hlbokých deflácií a mocensky nezastavenej hyper-inflácie bude silný hospodársky pokles s vysokou nezamestnanosťou. V medzi-deflačných obdobiach môže dôjsť k náznakom oživenia. Zreteľné a dlhodobé oživenie ale nebude možné bez záverečnej hlbokej deflácie, ktorá výrazne vyčistí ekonomiku od dlhov a neefektívnych vzťahov.
Keďže USD je svetovou rezervnou menou, priebeh jeho krízy bude mať najväčší vplyv na priebeh krízy vo svete. Protiváhou expanzie dolára je dlh. Deľba majetkov je problematická vec, ale deľba dlhov priam nebezpečná. A keďže v kríze pôjde hlavne o deľbu dlhov, budú dlhy dolára najviac vplývať na spôsoby, ktorými sa budú deliť všetky dlhy na svete. Rozhodne neočakávajme gentlemanské štandardy …
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!