Čo je výsledkom otvorenia II. piliera na Slovenku ? Rozdelená spoločnosť.
Takmer všetky štáty, si v polovici minulého storočia začali uvedomovať nutnosť vzniku nejakej formy zabezpečenia svojich občanov. Vytvorili si spôsob, akým zabezpečiť svojim obyvateľom dôstojný život v starobe. Všeobecne sa nazýva dôchodkový systém. Takmer v každej krajine pozostáva z viacerých zložiek.
Jedni tvrdohlavo a neobjektívne obhajujú štát a prvý pilier.
Napriek tomu, že je zrejmá skutočnosť o jeho neudržateľnosti. Jednoducho do budúcna nebude stačiť. Rodí sa málo detí a populácia starne. Nie sme ani krajinou, ktorá by mala iné zdroje. Zdroje, ako má napr. Nórsko. Ak sa niekto narodí ako Nór, už má čiastočne zabezpečený dôchodok. Ako je to možné ? Majú veľké zásoby zemného plynu. Peniaze z jeho predaja idú do štátnej kasy a tam sa kumulujú na budúce dôchodky. Možno je smola, že i my nemáme takéto zásoby čohokoľvek, čo by sa „dalo speňažiť“. Keď sa ale pozriem späť, tak ma to zase tak veľmi nemrzí. Zdá sa mi, že by to niektoré skupiny stihli “ upratať “ skôr, ako sa dnešní šesťdesiatnici dožijú dôchodku …
Druhí tvrdohlavo a neobjektívne obhajujú Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS).
Budú všetko valiť na politikov, že im menia legislatívu, že nemôžu dlhodobo plánovať atď. V tomto budú mať pravdu. Zmeny legislatívy, hlavne v dôchodkovej oblasti, prinášajú turbulencie i niekoľko desiatok rokov po ich zavedení. Zákon o starobnom dôchodkovom sporení bol od januára 2004 ( kedy vznikol ) do júla 2014 novelizovaný 32 !!! krát. Celé zle. Na strane druhej dať človeku 15.-€ k dôchodku je smiešne. Ako hospodárili DSS ky s našimi peniazmi doteraz ? Keď dosiahli takéto výsledky, tak ich menežment, finanční analytici a všetko čo s tým súvisí, tam z môjho pohľadu dávno nemajú čo robiť.
Všetci majú maslo na hlave.
A čo občan ? Ten zostal ako vždy, za dverami.
takto by to malo vyzerať
Projekt Súkromný dôchodok je tu práve pre tých, čo zostali za dverami.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!