Článok o článku a reakciách…
Viaceré komentáre k článku majú priamu súvzťažnosť k výsledkom školských Monitorov9 vo vyučovacom predmete slovenský jazyk a literatúra, v časti čítanie textu s porozumením, ktoré sú z roka na rok horšie…
Článok a debata pod ním (web a fejzbúk):
Poznatky z diskusie k článku:
1. Písanie komentárov len k titulke bez čítania článku;
2. Rýchle a povrchné čítanie.
3. Komentáre od veci.
https://www.facebook.com/juraj.rezo.5/posts/2175112449485173?comment_id=2175437239452694¬if_id=1546023171361877¬if_t=feed_comment
Diagnóza (konštatovanie): Digitálna demencia ako civilizačná choroba digitálneho veku…
Ide vlastne o „chorobu (mentálnu poruchu)“ inak celkovo zdravej populácie so štandardným IQ, intelektom a osobnou (rôznou) intelektovou výbavou…
Príčina: Forsírovanie a nadužívanie digitálnych komunikačných technológií…
Následok: Hlúpnutie časti technologicky vyspelej západnej civilizácie ako dôsledok nestriedmeho nad užívania produktov digitálnych komunikačných technológií…
Čítanie z monitora je psychicky náročnejšie ako čítanie „z papiera“. Papierová tlač je kľúčovou v rozvoji a udržiavaní čitateľských zručností a pre zachovanie „zdravého“ rozumu…
Príliš časté, nestriedme a neregulované používanie digitálnych technológií (rodič verzus dieťa) a to platí aj pre dospelých (mnohí rodičia) chronických používateľov webu a sociálnych sietí (deficit samo kontroly a auto regulácie), zanecháva vážne následky na fyzickom, psychickom a sociálnom vývoji dieťaťa, tínejdžerov a aj dospelých.
Digitálna demencia nie je o osobnom nezvládaní počítačov, ide o označenie tých (Závodská) ktorí z nich „načisto osprosteli“.
Zdroje problému sú tu: (digitálne vzdelávanie, digitálna gramotnosť):
Pridajte problém „suchých očí“: Pri čítaní z monitora zabúdame žmurkať, čím sa nezvlhčuje priestor medzi viečkom a okom;
(Syndróm suchého oka (Sicca-syndróm, keratokonjunktivitis sicca) patrí k najčastejším ochoreniam v oftalmológii. Vedie k poruchám slzného filmu, ktoré môžu poškodiť povrch oka a byť sprevádzané zápalovými procesmi. Neliečené suché oči spôsobujú sprievodné príznaky, ako napríklad pálenie, svrbenie a pocit cudzieho telesa v oku. Okrem toho môžu výrazne obmedziť zrak, ako aj znížiť kvalitu života.)
Pomoc: Očné kvapky s obsahom sodnej soli kyseliny hylaurónovej (hylauronát sodný).
Viac tu:
https://plus7dni.pluska.sk/komentar-tyzdna/komentar-nancy-zavodskej-hrozi-digitalna-demencia
Ešte viac:
Digitálne médiá nás zbavujú nutnosti vykonávať duševnú prácu. To, čo sme predtým vykonávali jednoducho pomocou rozumu, teraz obstarávajú počítače, laptopy, tablety, smartphony, organizéry a navigácie. To so sebou nesie nesmierne nebezpečenstvo, hovorí o nich neurológ profesor Manfred Spitzer.
Jeho kniha sa stretla s kontroverznými reakciami aj odmietaním. Nože skúste zarytým fajčiarom, čosi o škodlivosti fajčenia…
…tobôž chronickým užívateľom počítačov, bez ktorých sa nezaobídu trebárs novinári, a na digitálnych technológiách závislé profesie, povolania…
Otázka: Pomáhajú alebo nám škodia digitálne technológie? Je toto pohodlie a komfort užitočné pre vyspelú civilizáciu vo svete PR4.0 a je, bude, takou aj po automatizácii nastupujúca robotizácia?
Odpoveď: Skúste vy. Iba viem, že aj to je a bude zvláštna „daň s pridanej hodnoty“. Čo je DPH? Pridaná hodnota (webové definície): Miera výrobného príspevku spoločnosti, to znamená hodnota pridaná v dôsledku spracovania a iných činností. Vypočíta sa tak, že sa od tržieb odpočítajú náklady vynaložené na nákup surovín, tovarov konečnej spotreby a polotovarov a za služby. A k nej, ako odpoveď na otázku, ako ešte „čosi navyše“.
Manfred Spitzer ale svojou knihou, poznatkami a odporúčaniami, môže „zachrániť a ušetriť“ tých, ktorí/é nie sú „povinnými“ užívateľmi týchto technologických produktov…
Myslíte si, že ak (hypotéza) nám na týždeň vezmú hoc len mobily, nezaobídeme sa? Alebo polovica z nás prežije traumu a post traumatický šok (a s ním padne do náručia psychiatrov)?
Výsledky výskumu, ktoré Spitzer zmieňuje, sú alarmujúce. Na digitálnych médiách vzniká závislosť. V dlhodobom horizonte poškodzujú telo a predovšetkým myseľ.
Akonáhle prestaneme vyvíjať duševné úsilie, ochabuje nám pamäť. Nervové spoje odumierajú, tie nové neprežijú, pretože ich nie je treba.
U detí a mladistvých vinou digitálnych médií dramaticky klesá schopnosť učenia a výsledkom sú poruchy pozornosti a čítanie, úzkosť a otupenosť, nepokoj, neuróza, poruchy spánku a depresie, nadváha, sklony k násiliu a sociálny úpadok spoločnosti.
Spitzer ukazuje obavy, ktoré tento vývoj vzbudzuje, a nabáda k obmedzeniu konzumného spôsobu života, predovšetkým u detí, aby sme zabránili rozvoju ich digitálnej demencie.
V Nemecku aj anglosaskom svete vzbudila kniha mimoriadny ohlas ako medzi rodičmi a pedagógmi, tak aj medzi odbornou verejnosťou, hoci reakcie boli často rozporuplné. Predalo sa jej cez 200 000 výtlačkov, niekoľko mesiacov sa udržala na prvej priečke bestselleru týždenníka Spiegel a práva na vydanie boli predané do mnohých krajín…
Výskum a zber údajov od viac ako 300 000 pätnásťročných žiakov, ukazuje, že „násťroční“, ktorí najviac využívajú v škole osobný počítač, majú tiež v priemere tie najhoršie školské výsledky. A pretože tradičný školský systém zatiaľ nedokáže zmerať rozvoj nových zručností v oblasti informatiky, podľa výsledkov výskumu „preklikávanie sa k informáciám“ ku ktorému digitálne technológie vedú, najvýznamnejším faktorom pre stratu schopnosti dlhodobého sústredenia.
Ak intelektuálnu prácu prenesieme na digitálne médiá, potom už ju nevykonáva náš mozog. „Keď používate auto, atrofujú vám svaly; keď používate GPS, atrofuje vám mozog.“ Manfred Spitzer:
https://www.google.com/search?q=Manfred+Spitzer+Digit%C3%A1lna+demencia&oq=Manfred+Spitzer+Digit%C3%A1lna+demencia&aqs=chrome..69i57.13023j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Ono to bude zrejme aj o tom, že do vienka sme „stvorením“ alebo vznikom života a evolučnou cestou dostali rozum, intelekt, slobodnú vôľu ale aj zmysel pre mieru vecí. Je len na nás, ako si ich užijeme.
Neviem, či vás tým uspokojím, ale toto platí aj pre mňa. Viac, než z papiera, čítam, zbieram, vyhodnocujem a spracúvam info aj pre vás, už desať rokov. Inak by som nemohol ani čiarku. Pero či železný písací stroj sa už „nenosia“.
Iba občas som z toho „magor“ a „na hlavu“ (únava, vyčerpanosť) a mám „okno“. A permanentne suché oči.
Pekne pozdravujem. 🙂
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!