Čína je už ďalej, v dobe post covidovej…
Má za to, že covid zvládla a dnes uvažuje už v intenciách post pandemickej éry v oblasti regionálneho a globálneho prediktora Číny.
V rámci témy „Medzinárodný poriadok a globálne riadenie v ére po skončení platnosti COVID-19“ sa v pondelok na čínskom ministerstve zahraničných vecí konalo Lantingovo fórum.
Organizované bolo Čínskou asociáciou pre verejnú diplomaciu a Medzinárodným centrom Nizami Ganjavi. Fórum hostilo mysliteľov, vedcov a ekonómov z celého sveta. Lating Forum:
https://www.globaltimes.cn/content/1202410.shtml
Z hodnotenia pandémie zopár výstupov:
Západoeurópske krajiny s covidom s rôznou mierou úspešnosti. Navrch mali a majú neustále debaty o úlohách vlád versus práva jednotlivca a potrebách ekonomiky verzus právo na život.
Nosenie rúšok v ázijskom svete nebolo predmetom diskusií ale samozrejmosť.
V boji proti vírusu bol aj preto menej úspešný Západ než východoázijské krajiny.
Pre USA a Brazíliu bol (je) covid katastrofa: boj proti vírusu sa považoval za druhoradý a skôr za nepríjemnosť ako za základnú prioritu. V dôsledku toho zahynulo obrovské množstvo ľudí. Úloha vlády sa v porovnaní s právami jednotlivca zľahčovala a pred bojom proti vírusu dostali prednosť potreby hospodárstva.
Neúspech amerického prístupu za vlády Trumpa, spolu s neúspechom hospodárskej politiky USA za posledné dve desaťročia, má za následok ďalšie oslabenie už slabnúceho globálneho vplyvu Ameriky.
USA a Čína sú teraz oveľa ďalej od seba, ako tomu bolo na začiatku tohto roka. Nový druh studenej vojny je v plnom prúde. Oslabí to možnosti globálneho riadenia.
Najjasnejším príkladom je vystúpenie Ameriky z WHO a obmedzenie jej financovania.
Je možné, že Bidenova voľba môže vytvoriť priaznivejší výhľad na globálnu spoluprácu, je však veľmi nepravdepodobné, že dôjde k návratu k status quo ante.
Je pravdepodobné, že pokrok v oblasti globálneho riadenia bude mať v dohľadnej budúcnosti regionálnu podobu. Zjavným a povzbudzujúcim je, že Čína a Európska únia postupujú paralelne v oblasti emisií oxidu uhličitého, čo by bolo mimoriadne dôležité pre akýkoľvek závažný pokrok v parížskej klimatickej dohode.
Viac príhovorov nájdete hore v odkaze (pre rastúci objem textu ich neuvádzam).
Čína podporuje OSN v postpandemickom globálnom riadení
Aj keď pandémia covidu zdôrazňuje dilemu globálneho riadenia, OSN je stále najkomplexnejším systémom medzinárodného poriadku a medzinárodné právo je najdokonalejším právnym rámcom, uviedol v hlavnom prejave čínsky štátny radca a minister zahraničia Wang Yi. v pondelok na medzinárodnom fóre Lating Forum v Pekingu na ministerstve zahraničia Číny.
https://www.globaltimes.cn/content/1202405.shtml
Čína bude podporovať hlavnú úlohu OSN v medzinárodných záležitostiach a presadzovať reformy v OSN a spoluprácu s ďalšími multilaterálnymi inštitúciami s ostatnými krajinami, uviedol Wang.
Wang kritizoval určité krajiny za presunutie ich zodpovednosti a tlačenie sveta do stretu civilizácií a ideológií. Povedal, že akýkoľvek manéver, ktorý vráti svet do éry zákona džungle, nebude úspešný.
Wang vyzval krajiny, aby sa pripojili k čínskej globálnej iniciatíve v oblasti bezpečnosti údajov s cieľom vytvoriť otvorené, bezpečné a spravodlivé digitálne vývojové prostredie. (Poznámka editora: Vetu som prezentoval v tučnom fonte).
Na splnenie požiadaviek krajín na prekonanie pandémie Čína zmení Silk Road na zdravú, zelenú a digitálnu hodvábnu cestu a postaví Belt and Road na cestu spolupráce, obnovy a rastu, uviedol Wang.
Uskutočnili sa súčasne tri pod fóra v jednom s témami „Globálne riadenie a multilateralizmus; Obnova hospodárstva a medzinárodná spolupráca a „Trvalo udržateľný rozvoj a zmierňovanie chudoby“.
Čína bola a je od samého začiatku predmetom žravého a šokujúceho útoku v západných médiách a západných politikov pre jej údajné „utajovanie covidu“.
Martin Jacques, vedúci pracovník na Katedre politológie a medzinárodných štúdií na Cambridgeskej univerzite, sa domnieva, že program COVID-19 otrávil globálne vzťahy a prehĺbil napätie:
„USA a Čína sú teraz oveľa ďalej od seba ako na začiatku roka. Prebieha nový druh studenej vojny. Oslabí to globálne riadenie,“ uviedol Jacques na sub-fóre.
Cui Hongjian, riaditeľ odboru európskych štúdií na Čínskom inštitúte medzinárodných štúdií, bol jedným z prednášajúcich subfóra s názvom „Globálne riadenie a multilateralizmus“.
„Uprostred pandémie COVID-19 a veľkej mocenskej konkurencie sa ešte viac odhalili nedostatky globálneho riadenia a bol spochybnený multilateralizmus, ktorý podporuje globálne riadenie. Omladením multilateralizmu je však prekonať pandémiu a zachovať rovnováhu medzinárodného systému. nevyhnutné riešenie, na ktoré sa musí medzinárodné spoločenstvo spoliehať,“ uviedol Cui.
„Multilateralizmus čelí obrovským výzvam a je v kríze. Je potrebné ho brániť a podporovať a Čína v ňom hrá rozhodujúcu úlohu,“ uviedol Cui pre Global Times.
„Unilateralizmus niektorých krajín predstavoval pre multilateralizmus veľkú výzvu. Ak krajiny pôjdu iba svojou cestou a budú sa usilovať o oddelenie od ostatných, multilateralizmus stratí motiváciu a základ pre existenciu,“ dodal.
Čínsky štátny radca a minister zahraničia Wang Yi sa obracia na ministrov zahraničných vecí, vodcov krajín celého sveta a žiada ich o korektnú vzájomnú multilaterálnu spoluprácu.
…
Aj z tejto info o Číne dnes, mám „laický“ názor, že neexistujú prvá, druhá ani ďalšie vlny covid pandémie, existuje len jedna, dobre alebo zle zvládnutá…
Západ a my, čo sme ako Slovensko jeho súčasťou, hoc z východu a stredu Európy, lebo slovenská obec Krahule sú zemepisným stredom Európy, sme mentálne vtiahnutí do špekulácií, stresu, konšpirácií a hystérie…
Tak si to užívajme.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!