Byť či nebyť v druhom pilieri? Tri piliere.
Do 15. júna 2015 je otvorený druhý dôchodkový pilier. Rozhodnutie, či máte byť v druhom pilieri je dôležité pre váš budúci dôchodok. Seriál článkov „Byť či nebyť v druhom pilieri“ má za cieľ uľahčiť vaše rozhodovanie.
TRI PILIERE
V rokoch 2004-2005 prebehla na Slovensku dôchodková reforma. Od 1.1.2005 sa zákonom č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení rozbehol tzv. druhý dôchodkový pilier, do ktorého vstúpilo približne 1,5 milióna ľudí. Od toho času máme v Slovenskej republike trojpilierový systém:
1. Prvý pilier – starobné poistenie – priebežný systém spravovaný Sociálnou poisťovňou. Funguje na princípe – to čo súčasní pracujúci zaplatia na odvodoch na starobné poistenie, je okamžite vyplatené súčasným poberateľom starobných dôchodkov, predčasných starobných dôchodkov a pozostalostných dôchodkov (sirotské a vdovské dôchodky).
2. Druhý pilier – starobné dôchodkové sporenie – systém založený na sporení na osobných dôchodkových účtoch. Sporiteľ si sporí na svoj budúci dôchodok, ktorý bude závislý od výšky ním nasporenej sumy a zhodnotení jeho príspevkov. Správu majetku na osobných dôchodkových účtoch vykonávajú dôchodkové správcovské spoločnosti pod dohľadom Národnej banky Slovenska.
3. Tretí pilier – doplnkové dôchodkové sporenie (predtým doplnkové dôchodkové poistenie), funguje v SR od roku 1997 a jeho úlohou je poskytnúť občanovi doplnkový dôchodok. V zásade ide o dobrovoľný systém, ktorý využívajú zamestnávatelia v rámci sociálnych programov. Zamestnávatelia sú však povinní prispievať zamestnancovi na doplnkové dôchodkové sporenie ak ide o práce zaradené do 3. a 4. kategórie rizika. Správu vykonávajú doplnkové dôchodkové spoločnosti pod dohľadom NBS. Tretí pilier je čiastočne daňovo zvýhodnený.
Pre výšku budúceho dôchodku občana majú zásadný význam prvý a druhý pilier.
Občan, ktorý bol počas svojho aktívneho života len v prvom pilieri, bude mať v starobe dôchodok len zo Sociálnej poisťovne.
Naopak občan, ktorý bol počas svojho aktívneho života aj v druhom pilieri, bude mať v starobe dva dôchodky. Jeden zo Sociálnej poisťovne – pričom tento dôchodok bude krátený podľa pomeru odvodov, ktoré občan do oboch pilierov zaplatil (spolu so svojimi zamestnávateľmi). Druhý dôchodok dostane z druhého piliera v závislosti od výšky nasporenej sumy a od zhodnotenia jeho úspor.
Občan, ktorý je v druhom pilieri, platí rovnaké odvody ako keby bol len v prvom pilieri – príspevky do druhého piliera sú súčasťou jeho povinných odvodov. Na starobné dôchodkové sporenie sa presmeruje časť odvodov, ktoré sa z jeho príjmu odvádzajú do Sociálnej poisťovne. Sociálna poisťovňa v roku 2015 preposiela 4% z celkových 18% percent, ktoré sa platia na starobné poistenie a starobné dôchodkové sporenie do občanom zvolenej Dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS), na jeho osobný dôchodkový účet. Z povinných odvodov tak postupne narastá nasporená suma, ktorú DSS investuje do akcií, dlhopisov, peňažných vkladov v bankách a ďalších produktov finančného trhu – a z týchto úspor sa občanovi v budúcnosti bude vyplácať dôchodok. V prípade, žeby sa občan nedožil dôchodku, úspory na jeho dôchodkovom účte zdedia jeho pozostalí.
Občan, ktorý je len v prvom pilieri, prispieva celou výškou povinných odvodov súčasným dôchodcom a spolieha sa, že v čase kedy bude on sám na dôchodku, bude dostatok pracujúcich ktorí sa podobne budú skladať na jeho dôchodok. V realite demografického vývoja na Slovensku je faktom, že o 10 a viac rokov začne prudko klesať počet pracujúcich a naopak postupne stúpať počet dôchodcov. Výška dôchodkov zo Sociálnej poisťovne tak bude v budúcnosti oproti súčasnosti neudržateľná a dôchodok z prvého piliera bude v pomere k predchádzajúcemu príjmu občana nižší.
Občan, ktorý je aj v druhom pilieri, má riziko neistej budúcnosti menšie – pretože časť dôchodku dostane z druhého piliera, na ktorý si sám sporil.
Výška príspevku do druhého piliera je v súčasnosti 4% z hrubej mzdy, respektíve vymeriavacieho základu. Podľa aktuálne platného zákona by sa mal príspevok v budúcnosti zvyšovať až na 6%. Do druhého piliera môže vstúpiť každý pracujúci pred dovŕšením veku 35 rokov. Účastníkom druhého piliera sa stane podpísaním zmluvy s niektorou správcovskou spoločnosťou.
Druhý pilier má dve fázy, ktoré sú od seba vzájomne nezávislé. Fázu sporenia a fázu výplaty dôchodku. Sporiť v druhom pilieri sa začalo od roku 2005. Prvé dôchodky z druhého piliera sa začali vyplácať od januára 2015. Súčasná podoba zákona v oblasti vyplácania zákona je „v plienkach“ a musí sa v budúcnosti vyladiť tak, aby boli dôchodky čo najvyššie a aby mali ľudia čo najväčšiu slobodu v rozhodovaní, ako naložia so svojimi dôchodkovými úsporami.
… pokračovanie v ďalšom článku.
***
Odporúčania:
1. Ak máte menej ako 40-45 rokov, vstúpte do druhého piliera bez ohľadu na výšku vášho príjmu.
2. Ak máte viac ako 55 rokov a príjem do 600-700 eur brutto mesačne bez predpokladu zlepšenia, vystúpte z druhého piliera.
3. Vo veku 45 – 55 rokov sa rozhodujte na základe osobných preferencií (sledujte ďalšie články seriálu).
4. Ak ste v druhom pilieri, resp. vstúpite do druhého piliera a máte menej ako 52 rokov, zvoľte si indexový fond.
***
Seriál vznikol v spolupráci s odborníkom na investovanie Petrom Cmorejom.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!