Byť či nebyť v druhom pilieri? Desaťročná história druhého piliera
Do 15. júna 2015 je otvorený druhý dôchodkový pilier. Rozhodnutie, či máte byť v druhom pilieri je dôležité pre váš budúci dôchodok. Seriál článkov “Byť či nebyť v druhom pilieri” má za cieľ uľahčiť vaše rozhodovanie.
*
Druhý pilier bol zavedený dôchodkovou reformou v roku 2004 a spustený začiatkom roka 2005. Pomerne rýchlo získal okolo 1,5 milióna sporiteľov. Z ich odvodov na dôchodkové poistenie (18% z hrubej mzdy) išla polovica(9% z hrubej mzdy) na osobné dôchodkové účty pod správou dôchodkových správcovských spoločností (DSS).
Najhorší zásah do druhého piliera urobila takzvaná Madejova novela v roku 2009, kedy poslanec strany Smer bez akýchkoľvek analýz a odborných argumentov navrhol zaviesť do druhého piliera garancie – a to do všetkých dôchodkových fondov. Smer týmto zásahom pripravil sporiteľov o výrazne vyššie zhodnotenie úspor, o desiatky, možno stovky miliónov eur, ktoré by inak mali v rokoch 2009 až 2012, kedy došlo k prudkému rastu akciových trhov. Najmä kvôli tejto novele majú prví dôchodcovia z druhého piliera nízke dôchodky.
Počas svojej prvej vlády otvoril Róbert Fico druhý pilier dvakrát, v rokoch 2008 a 2009. Z druhého piliera vtedy odišlo približne 130 000 ľudí.
V roku 2012 sa mojou novelou odstránili garancie odtiaľ, kde nemali čo hľadať – teda z akciových fondov. Najdôležitejšie však bolo to, že sa zaviedli indexové fondy.
Indexové fondy sú od ich zavedenia jednoznačne najvýkonnejšie v celom druhom pilieri. Najúspešnejšie z nich (AXA, ING, AEGON) za tri roky od ich zavedenia zhodnotili majetok sporiteľov o 60%.
Mojou novelou sa ďalej znížili poplatky vo fondoch na 0,3% z objemu majetku ročne a v indexovom fonde iba na 0,2% ročne. Odmena pre DSS za zhodnotenie majetku vo fonde sa taktiež znížila a v indexových fondoch bola 0% (áno, čistá nula, čiže nič pre DSS-ky). Zaviedla sa možnosť rozdelenia majetku do dvoch rôznych fondov a automatický presun do garantovaného fondu pred dosiahnutím dôchodkového veku.
Druhá vláda Róberta Fica opäť výrazne zmenila pravidlá Richterovou novelou. Tretie otvorenie druhého piliera bolo spojené so znížením príspevkov do druhého piliera z 9% na 4% hrubej mzdy.
Zvýšili sa aj poplatky (?!). Paradoxne Robert Fico, veľký bojovník proti DSS-kám, v ich prospech zrazu zvýšil poplatky… Poplatok za správu indexového fondu sa dorovnal na 0,3% z objemu majetku (dokonca hrozilo zvýšenie na 0,6% ale „neschopná“ opozícia spustila krik…) a zvýšila sa aj výkonnostná odmena z 5,6 na 10%. Výkonnostná odmena bola zavedená aj do indexového fondu, čo je celosvetový unikát. Nikde vo svete si správcovská spoločnosť nepýta poplatok za zhodnotenie v indexových fondoch – ale na Slovensku za Fica a Richtera je to tak…
Veľkou ranou pre výšku budúcich dôchodkov bolo presunutie väčšiny sporiteľov do garantovaných fondov. Kto nebol aktívny a v roku 2013 neodpovedal na list Sociálnej poisťovne, bol automaticky presunutý. Odvtedy indexové fondy narástli o viac ako 50%. Garantované fondy len o 7,7%… Dôchodky ľudí z druhého piliera mohli byť omnoho vyššie…
Zatiaľ poslednú ranu zasadil Róbert Fico druhému pilieru spackanou tzv. anuitnou novelou. Pravidlá pre výplatu dôchodkov z druhého piliera sú nastavené tak zle, že výrazne znižujú dôchodok sporiteľov a záujem o systém výplaty nemajú ani len samotné poisťovne. Výsledkom je štvrté otvorenie druhého piliera založené na klamstve o nevýhodnosti, ktorým Róbert Fico maskuje svoju vlastnú vinu…
Neodpustím si jednu poznámku na záver tejto časti. Vy voliči, rozhodujete o Vašich budúcich dôchodkoch – v parlamentných voľbách. Nezabudnite na to.
… pokračovanie v ďalšom článku.
*
Odporúčania:
1. Ak máte menej ako 40-45 rokov, vstúpte do druhého piliera bez ohľadu na výšku vášho príjmu.
2. Ak máte viac ako 55 rokov a príjem do 600-700 eur brutto mesačne bez predpokladu zlepšenia, vystúpte z druhého piliera.
3. Vo veku 45 – 55 rokov sa rozhodujte na základe osobných preferencií (sledujte ďalšie články seriálu).
4. Ak ste v druhom pilieri, resp. vstúpite do druhého piliera a máte menej ako 52 rokov, zvoľte si indexový fond.
*
Seriál vznikol v spolupráci s odborníkom na investovanie Petrom Cmorejom.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!