Bude Netanjahu septembrové rozhodnutie najvyššieho súdu rešpektovať?
Izrael nemá ústavu len základný balík zákonov o ktorých dodržiavaní rozhoduje najvyšší súd. Schválený zákon izraelského knessetu bol prvou časťou väčšieho balíka zákonov, o ktorých kritici tvrdia, že zásadne zmení izraelský demokratický systém odobratím súdnictvu kontrolu vládnej moci.
Okrem oslabenia kontrolnej moci súdov sa koaličný legislatívny balík snaží odovzdať politikom aj kontrolu nad menovaním sudcov.
Najvyšší súd má o zákone rozhodnúť v septembri. Netanjahu sa na otázku CNN aj opozície vyhol odpovedi, či rozhodnutie bude rešpektovať. „Premiér v demokratickej krajine rešpektuje a koná podľa súdnych rozhodnutí, bez ohľadu na to, ako veľmi s nimi nesúhlasí,“ povedal opozičný líder strany Národná jednota Gantz a dodal, že v tejto veci nie je žiadna sivá zóna. „Ak Netanjahu, ako každý zástupca verejnosti, neposlúchne rozhodnutie súdu, vykoná prevrat, ktorý zmení charakter izraelskej vlády, niečo, čo by poprelo jeho legitimitu vykonávať svoju úlohu.“
Premiér Benjamin Netanjahu (zdroje nižšie) hovorí s Wolfom Blitzerom zo CNN v rozhovore odvysielanom vo štvrtok 27. júla 2023, niekoľko dní po tom, ako jeho vláda schválila kontroverzný zákon o rozumnosti.
Premiér poskytol vo štvrtok americkým médiám samostatné rozhovory, v ktorých bagatelizoval dôsledky rozdeľujúcej reformy súdnictva jeho vlády a uviedol, že prvý zákon prijatý v legislatívnom balíku bol „malou opravou“ a že obavy o izraelskú demokraciu sú „hlúpe“.
Vláda Bibiho Netanjahua vznikla z vôle voličstva na piaty raz v predčasných voľbách od roku 2019. Dnes Izraelský ľud protestuje. Vláda Benjamina Netanjahua očakáva, že dym protestov sa rozplynie tu.
Predstavte si, píše sa v zdroji, že Najvyšší súd USA označí niektorý článok ústavy USA za protiústavný, a predstavte si, že tak urobí vláda. Znamená to, že zákony Likud budú nadradené základným zákonom Izraela. Konzekvenciou je otázka: Je ešte Izrael demokratickým štátnym zriadením a právnym štátom?
Voličstvo na Slovensku, túžiace po ďalšej a ďalšej zo zmien, rozhodne o svojej vláde v predčasných voľbách 30. septembra. Garantujem, že k žiadnej zásadnej zmene, ktorú Slovensko potrebuje, nedôjde. Potrebujeme zmenu postavenia politických subjektov v systéme a zmenu volebného systému v súbehu so zrovnoprávnením a rovnakým zaobchádzaním (uvedením do života) dikcie slovenskej ústavy: „Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo“ v časti priamo.
V septembrových voľbách dôjde len k zamiešaniu kariet a výmene osôb v parlamente vláde. Na reálnu systémovú zmenu zabudnite. Žiadny volebný subjekt vo svojom genóme záujem o takúto zmenu nemá. O svoju moc sa delí vynútene parlamentnou demokraciou. Politické subjekty, ak sa im dovolí, majú ambíciu pre totalitné partokratické vládnutie. Tak vraví behavioral psychology politických strán a hnutí, aj tzv. kresťanských…
Na Slovensku už máme precedens: Ústavný súd už nesmie posudzovať ústavnosť ústavných zákonov.
Toto vlastne priniesla „vaša“ Matovičova-Hegerova a podobne, po každých ďalších voľbách, túžiaca po zmene, ktorú neprinášate vy, ani vaše vami zvolené zastupiteľstvá ani každá nová vami „demokraticky zvolená“ vláda.
Idete si to zopakovať.
Sú medzi nami a vami ale osoby a skupiny, u mňa tzv. „systémomenci“, ale viazaní, zablokovaní a zapečatení v bludnom kruhu Zoščenkovho kolotoča systému politických strán a hnutí…
Čakám na ich, vaše, precitnutie z ilúzií a sna o reálnej zmene spoločensko-politického systému na Slovensku.
Snáď po septembrových voľbách.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!