Boľševizácia politiky USA
Málokedy sa mi stane, že nejaký článok alebo správa ma zodvihne zo stoličky a už vôbec to nebývajú zahraničné udalosti. Bohužiaľ dnes sa to podarilo zo strany odkiaľ by som tom nečakal, z krajiny slobodného podnikania, ktorá aspoň na paperi presadzuje nezávislosť vlády a biznisu.
Prezident Obama vetoval súdne rozhodnutie o zákaze predaja starších výrobkov firmy Apple. Je to bezprecedentné rozhodnutie, ktoré však presne odráža to ako súčasný prezident rozmýšľa a koná.
Je to človek, ktorý nikdy v živote nepodnikal, živil sa len politickou kariérou a jeho predstavy o živote sú formované multikulturalizmom a politickou korektnosťou. Politika jeho vlády sa vyznačuje presadzovaním drastických obmedzovaní slobody, zvyšovaním vplyvu štátu vo vnútornej politike a appeasementom v zahraničnej politike. Je zamilovaný do sociálnej politiky Európskych krajín ale tiež do ochranárskych opatrení, ktoré tak vehementne Európska Únia pretláča.
Firma Apple sa ťahá za prsty so Samsungom už dlhé roky. Napriek tomu, že v danom segmente trhu, t.j. výrobe mobilov. sú najväčší konkurenti, Samsung je zároveň aj jeden z kľúčových dodávateľov. Nikto nevie robiť tak dobre a kvalitne ako Apple požaduje, od Samsungu pochádzajú obrazovky, pamäte, procesory či SSD disky. Celý spor je normálna obchodná bitka, kde si každá zo strán snaží urvať kúsok trhu.
Zásah štátu na strane súkromnej firmy však z toho robí škandál a javí sa mi to ako vyvrcholenie socializačných snáh súčasného amerického establišmentu. Od dnes bude musieť každá zahraničná firma očakávať nie konkurenčný boj, ale neférové podpásové údery, ktoré budú konkurenciu odrážať nie obchodnými, ale mocenskými nástrojmi.
Tento korporátny socializmus je lákavý model. Bez problémov sa ho zmocnia Kórejčania, Brusel, Rusko a likvidáciou konkurencie sa nielen zablokuje obchodná výmena, ale vzrastú ceny, poklesne inovačný tlak a v konečnom dôsledku sa firmy stanú neefektívnymi dinosaurami, ktoré túto štátnu starostlivosť budú potrebovať na samotné prežitie. Štátny aparát bude teda rozhodovať o bytí a nebytí firiem, čo je len iná forma zoštátnenia.
Dobrý deň Amerika, v nových „šťastných“ socialistických časoch, Európa sa pridá onedlho
Zdroj:
http://mobil.idnes.cz
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!