Bolo Kosovo začiatkom Veľkomaďarskej ríše?
Keď „medzinárodné spoločenstvo“, rozumej USA, prijalo do svojho náručia nový štát Kosovo, hlasy kuvikov o tom, že sa nám to vypomstí a že bezprecedentné porušenie medzinárodného práva pri rozbití Srbska a násilnej secesii Kosova neostane bez následkov, ostali zatlačené do kúta. Džin však už bol von z fľaše a čakal na svoju príležitosť.
Zdalo sa, že nakoniec ostane len pri Kosove, ale práve týmto precedensom začali argumentovať menšiny v Abcházsku a Južnom Osetsku, ktoré sa napokon, podporované Ruskom, de facto odtrhli od Gruzínska. Pred mesiacom, opäť argumentujúc Kosovom, sa odtrhol od Ukrajiny Krym pod starostlivým dohľadom Ruskej armády a promptne sa pričlenil k Matičke Rusi
Dnes máme na stole ďalšiu požiadavku. Viktor Orbán, maďarský premiér, požaduje „autonómiu“ pre Maďarov žijúcich všade v okolitých krajinách a posmelené revizionisticke hnutie Jobbik dnes otvorené hovorí o vytvorení Veľkého Maďarska. Nie je prekvapením, že poslanec v Rade Európy za stranu Jobbik Tamás Gaudi-Nagy obhajuje pričlenenie Krymu k Rusku – a súčasne požaduje spojenie Zakarpatskej ukrajiny s Maďarskom.
Sny o deinštalácii Trianonu ožívajú ako sa blížime k storočnici podpisu Trianonskej zmluvy. Poníženie národnej hrdosti, predávané ako dedičstvo z otca na syna nikdy nezaniklo a dnes, keď sa ukazuje ako reálne využiť začínajúce turbulencie na medzinárodnej scéne, Maďarsko sa hlási o návrat do minulosti.
Nik neberie právo menšinám usporiadať si svoj osud v rámci územia nejakého štátu na základe spoločenskej zmluvy s majoritou. Ovšem pravidlá, ktoré hovorili, že toto usporiadanie neprekračuje hranice štátu, sú dnes porušované až príliš často. Arogantný a prezieravý postoj elít v Kosove, sa nám napokon vráti v obnove rastu nacionalizmu, zvýšenom napätí v kritických bodoch Európy a aj keď človek nechce myslieť na najhoršie, bolo by nečestné si zakrývať oči aj pred hrozbou násila a vojen.
Viktor Orbán, ktorý deklaruje snahu stať sa premiérom všetkých Maďarom na svete, považuje drvivé víťazstvo v druhom funkčnom období 2014-2018 za potvrdenie svojej cesty, ktorú nastúpil po roku 2010. Maďarská politika po Trianone sa neozývala so snahou o revíziu trianonskeho usporiadania jedine pod knutou komunistov. Je však možné, že Orbán hľadel ďaleko dopredu, keď začal proces udeľovanie občianstva za predchádzajúcej Orbánovej vlády? Je to snaha o vytvorenie podmienok pre zjednotenie Maďarska?
Získať maďarský pas je dnes až smiešne jednoduché – aj na základe doloženia ľubovoľného človeka s ľubovoľným trvalým bydliskom (t.j. nielen v Maďarsku) že jeden z jeho predkov mal maďarské občianstvo (z optiky maďarského štátu sú to všetci aj etnickí Slováci, Rumuni, Srbi či Zakarpatskí Ukrajinci žijúci na územi Uhorského kráľovstva) a že ovláda maďarčinu. Podľa novely už netreba ani podávať žiadosti v Maďarsku, stačí ľubovolný zastupiteľský úrad. Tu ma napadá odbočka k medzinárodnej situácii. Keď Rusi rozdávali ruské pasy Abcházcom, či Osetincom, každý po práve protestoval pretože bola evidentná snaha o zmenu lokálneho politického usporiadania. Keď Maďari začali robiť to isté, je to niečo odlišné?
Hoci Orbán, nikdy nezašiel tak ďaleko ako predstavitelia hnutia Jobbik, ktorí otvorene požadujú Maďarsko v hraniciach Uhorského kráľovstva, označovanie Trianonu ako národnej tragédie, udeľovanie občianstva, či iné aktivity, vyvolávajú v susedných krajinách pochybnosť o jeho skutočných zámeroch. Tvrdí, že „Maďari majú nárok na dvojité občianstvo a autonómiu“ a v sobotu povedal, že zvlášť na (Zakarpatskej) Ukrajine, kde žije dvestotisíc Maďarov je táto požiadavka obzvlášť aktuálna. Podporuje novú vládu premiéra Jaceňuka, označuje ju za demokratickú a očakáva riešenie tejto otázky
Pri začiatku novej vlády Viktor Orbán potvrdil, že nechce žiadne zmeny, potvrdil spojenecké záväzky v NATO, prihlásil sa k európskym hodnotám a členstvu v Európskej Únii, pričom volanie po vystúpení z EÚ odsúdil. Jeho volebným heslom však bolo : „Odkaz EÚ – viac rešpektu k Maďarom“. Toto volebné heslo aj patrične zdôraznil a napriek členstvu v európskych a transatlantických organizáciách si Maďarsko vyhradzuje právo na vlastnú politiku. Nechce sa stať bezduchou hračkou v rukách Bruselu, odmieta nekresťanské hodnoty, požaduje nižšie ceny energií a ukončenie podpory imigrácie. „Nechceme politiku, ktoré podporuje imigráciu a masy imigrantov, ktoré spôsobujú nezvládnuteľné napätie, ale chceme podpora rodín aby mali viac detí,“ dodal.
Zdroj:
http://mobile.reuters.com/article/idUSBREA4904X20140510?feedType=RSS&irpc=932
http://www.aktuality.sk/clanok/159520/trianon-jobbik-chce-riesit-hranice-a-silnu-armadu/
http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/314508-jobbik-chce-zakarpatsko-krym-by-nechal-moskve/
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!