BOJ O BRATISLAVSKÝ KRAJ (súhrná správa a analýza)
Pavol Frešo 29.mája 2013 oznámil oficiálne kandidatúru na župana Bratislavského kraja a aj koalíciu, ktorá ho bude podporovať.
Je to široká koalícia sedem strán SDKÚ, KDH, MOST, SAS, SMK, OKS, Strana Zelených.
Zároveň je táto koalícia aj koalíciou na poslancov Bratislavského VUC.
Oproti Frešovi stojí SMER zatiaľ osamote s kandidatúrou Moniky Beňovej – Flašíkovej.
Boj o Bratislavský kraj bude najzásadnejším a najpodstatnejším stretom vládneho SMERu a opozičnej pravice tohoto roka.
Rozhoduje sa v ňom nielen o budúcnosti Bratislavského kraja, ale aj o budúcnosti pravice.
Podľa toho, ako voľby totiž dopadnú sa bude meniť mapa rozloženia politických síl, jednak navonok na slovenskej politickej scéne a jednak vo vnútri politických strán.
Celkovo sa dá povedať, že boj o stoličku Bratislavského župana je bojom takmer o všetko a konzekvencie z tohoto boja budú ovplyvňovať individuálnu budúcnosť všetkých aktérov a aj následné udalosti.
Dokonca budú mať vplyv aj na prezidentské voľby a následne na parlamentné voľby!
Aké sú šance dvoch najsilnejších kandidátov?
Ak by sme vychádzali z výsledkov parlamentých volieb tak, situácia rozloženia síl vypadá následovne podľa jednotlivých okresov:
Bratsilava:
SMER + SNS 34.2%
SaS+MOST+SDKU+KDH+SMK+OKS+SZ 49.0%
Malacky
SMER+SNS 48.2%
SaS+MOST+SDKU+KDH+SMK+OKS+SZ 30.0%
Senec
SMER+SNS 31.0%
SaS+MOST+SDKU+KDH+SMK+OKS+SZ 49.0%
(z toho len MOST+SMK tvorí 21%)
Pezinok
SMER+SNS 45.0%
SaS+MOST+SDKU+KDH+SMK+OKS+SZ 30.0%
Ako je zrejmé z výsledkov parlamentých volieb v roku 2012 v dvoch okresoch dominuje SMER a v dvoch okresoch dominuje pravicová koalícia. Aj podľa týchto výsledokv je zrejmé že o všetkom sa rozhodne v Bratislavskom okrese – okresoch!
V roku 2009 v Bratislavskom samosprávnom kraji sa stretli v druhom kole volieb v súboji o post predsedu BSK Pavol Frešo (SDKÚ-DS, KDH, SMK, OKS a SaS; 41,29 %) s vtedajším županom Vladimírom Bajanom (nezávislý s podporou Smeru-SD, ĽS-HZDS, SZS a HZD; 29,49 %).
o Frešovom víťazstve vtedy rozhodla Bratislava a ak si porovnáte rozdiel hlasov medzi nimi ten sa značne podobá na rozdiel výsledkov z parlamentých volieb 2012, tak ako nám to ukazujú výsledky za Bratislavu vyššie.
Podľa výsledkov z parlamentných volieb 2012 a výsledkov z volieb do VUC v roku 2009 by sa teda zdalo, že Pavol Frešo ma našliapnuté na víťazstvo.
Čo sa však zmenilo po roku 2012 a faktory, ktoré môžu zmeniť výsledky volieb do VUC na jeseň 2013?
1. Pavol Frešo.
Pavol Frešo vstupuje do volieb ako predseda VUC a musí obhajovať svoj post.
Oproti roku 2009 už nie je nepopísaný list a nesie plnú zodpovednosť za stav VUC v rokoch 2009- 2013.
Predchádzajúci kandidáti svoj post z pozície župana neobhájili (Ľubo Roman a ani Vladimír Bajan)!
Súčasne je Pavol Frešo predsedom opozičnej SDKÚ.
Na totmto poste ho verejnosť vníma rozpačito ako nemasného – neslaného.
Voľby v roku 2009 boli najmä o odmietnutí Bajana ako župana a predovšetkým Pavol Frešo do týchto volieb vstupoval ako kandidát úspšnej strany, ktorá sa v Bratislavskom kraji tešila 37% podpore a mala v roku volieb do VUC svoju kandátku na prezidentku, ktorá naviazala na seba 45%.
Takže Pavol Frešo vstupoval do volieb 2009 na tejto megaúspešnej vlne priazne pre SDKÚ! Dnes je SDKÚ nezaujímava strana s podporou v Bratislavskom kraji na úrovni 9-11% s klesajúcim trendom!
Posledné prieskumy verejnej mienky v otázke preferencií jednotlivých strán ukazujú, že ako predseda SDKÚ moc strane nepomohol:
Focus:
marec 9.4%,
apríl 8.1%
máj 7.3%
– interval spoľahlovosti 5.3 -9.4% s klesajúcim trendom.
Pavol Frešo dnes vstupuje do kampane volieb na predsedu BSK v čase keď jeho strana zaznamenáva výrazný prepad voličov s dlhodobým trendom.
2. Ľudová platforma
Jadrom koalície, ktorá podporuje Pavla Freša na post župana je Ľudová platfroma.
Ľudová platfroma mala ambíciu pri svojom vzniku byť alternatívou voči vládnucemu SMERu.
Rok po voľbách sa ukazuje, že reálna spolupráca strán v rámci Ľudovej platformy je číra fikcia.
Neschopnosť presadiť vlastného kandidáta na post predsedu NKÚ. Neschopnosť presadiť svoje návrhy v parlamente. No najmä absolútny komunikačný prepadák smerom k verejnosti! Rovnako koalícia v Nitrianskom kraji a možná koalícia KDH v Banskobystrickom kraji so SMERom len potvrzuje nefunkčnosť tohoto zoskupenia!
Pavola Freša navyše oslabuje pred verejnosťou spôsob akým zákulisne jednal o predsedovi NKÚ s Róbertom Ficom!
Ak bola v niečom úspešná Ľudová platforma, tak paradoxne nie v tom, aby integrovala pravicové prúdy v spoločnosti, ale v tom, že slúžila ako účinný nástroj na vytesňovanie a marginalizovanie strany Sloboda a Solidarita z politickej mapy Slovenska.
Občania sotva budú veriť Ľudovej platforme, že to myslí so spolupráocu s SaS vo voľbách do VUC seriózne keď za posledný mesiac v praktických krokoch SaS, páni z Ľudovej platfromy ani raz nepodržali!
Len pre rekapituláciu:
Všetko to začalo stretnutím so Sulíkom v Liberálnom dome, kde ho ako užitočného idiota po strenuti nechali samého na tlačovke a následne ultimatívne na druhý deň vyhlásili kandidatúru Freša na župana.
Voči SaS nedodržali páni z Ľudovej platformy slovo pri voľbe predsedu NKÚ a ani ju nepodržali v otázke vlastného poslaneckého klubu pri odchode časti Sulíkovcov zo strany.
To posolstvo voči voličom je úplne zásadne.
Viera, že tieto strany budú vzájomne korektne a akcieschopne spolupracovať je podobná viere v Yettiho, každí o ňom hovorí, no nik ho ešte nevidel!
—- odtiaľ plynie aj klesajúci trend podpory pravicových strán u voličov!
To, čo nepochopili pravicové strany je, že sa za posledných 10-15 rokov výrazne zmenila štruktúra voličova a ich osobných preferencií.
Bratislava si vyslovene pýtala svojho „liberálneho-občianskeho“ kandáta v štýle Radoslava Procházku – mladého, kompetentného schopného mať presahy z politiky do nepolitiky a vymedzujúceho sa zásadne iným tématickým spôsobom stará pravica!
Pavol Frešo je dinosaurus fyzionomicky aj mentálne!
To, že občania očakávajú koalíciu pravicovvých strán a že ju následne budú voliť je mediálny mýtus ktorý sa umelo pridržiava pri živote! Neexistujú preto žiadne relevantné fakty! Tí politici, ktorí pracujú s profesionálnym politickým servisom to vedia.
Model bipolárnej politiky na jednej strane „FICO“ a na druhej strane koalične vyskladaný „ANTIFICO“ sa vyčerpal voľbamy 2012!
Odvtedy sa výrazne zmenilo správanie voličov!
3. SaS – Sloboda a Solidarita.
SaS mala ešte do polovice apríla jedinečnú a výbornú vyjednávaciu pozíciu v otázke spoločného kandidáta na župana v Bratislavskom VÚC.
Výsledky z parlamentých volieb v Bratislavskom kraji ju oprávňovali v rámci koaličných rozhovorov si nárokovať post predsedu BSK.
S touto pozíciou do jednaní vstupoval ako regionálny vyjednávač Juraj Miškov a v zákulisí sa šepkalo o mene Daniel Krajcer, ktorý by mohol byť nominovaný ako kandidát na predsedu BSK.
Po rozpade SaS, odchode jej časti poslancov sa situácia výrazne zmenila a Ľudová platforma vytušila možnosť pretlačiť svojho kandidáta. Čo sa jej nakoniec aj podarilo v osobe Pavola Freša.
Následným krokom SaS od 20.apríla jej voliči a priaznivci len sotva budú rozumieť.
SaS sa jednak začala razantne vymedzovať voči Ľudovej platforme (blogy jej členov hovorili o gorilých stranách starej pravice) a jednak SaS prijala na svojej Republikovej rade uznesenie, že s SMK spolupracovať nebude, pretože ju považuje za extremistickú stranu (opäť o tom svedčia blogy členov SaS).
Zdalo sa, že SaS hľadá vlastnú alternatívu ako sa vysporiadať s voľbami do VUC.
Výrazná časť jej voličov a priaznivcov volala buď po smamostatnom postupe v Bratislave (spominalo sa meno Ľubomíra Galka) alebo po formovaní nového negorilieho pravicového bloku spolu s predstaviteľmi NOVA Daniela Lipšica!
Nakoniec včera SaS skončila v lone Ľudovej platfromy a vzhľadom na jej medializované vyhlásenia o Ľudovej platforme a o SMK podpísala v rozpore s všetkým tým čo tvrdila celý mesiac koaličnú dohodu!
Pritom si je nutné uvedomiť, že bývali voliči SAS sú pre súboj o župana BSK úplne zásadní a je možné, že to budú práve oni, ktorí nakoniec rozhodnú kto bude županom.
Navyše výrazná časť voličov SaS má negatívny vzťah k VUC a pokladá ho za zbytočný prvok v územnosprávnom členení.
Nezabúdajme, že hovoríme v Bratislavskom kraji o 14-18% bývalých voličov SaS a teda o skoro 45tis voličoch v Bratislavskom kraji, ktorý urobili z SaS vo voľbach 2012 v Bratislavskom kraji druhú najsilnejšiu politickú stranu po SMERe!
Dnes je ťažké predpovedať správanie týchto voličov, koľko ich nakoniec podporí SaS v župnej koalícii a nakoniec sama SaS svojou protichodnou politikou týchto voličov úplne dezorientovala!
4. NOVA-DOHODA. A OĽANO
NOVA-DOHODA a OĽANO sú hráčmi, ktorí môžu zamiešať vo voľbách do VUC výrazne karty.
Po tom ako k NOVA-DOHODA prestúpila časť poslancov bývalej SAS má táto politická formácia výbornú východziu pozíciu vo voľbách do VUC v Bratislavskom kraji.
Nezabúdajme totiž na jedno:
Daniel Lipšic, Jozef Kollár, Daniel Krajcer, Juraj Miškov a Juraj Droba sú predovšetkým bratislavskí hráči! Ich najväčšia podpora tkvie u Bratislavských voličov!
Predtavitelia NOVA-DOHODA intuitívne správne cítia, že potom ako SaS odpískala svoju vlastnú tvár vo voľbách do VUC a svoju politickú jedinečnú bratislavskú identitu utopila v lone Ľudovej platfromy sa práve subjektu NOVA – DOHODA otvára možnosť postaviť svojho kandidáta na župana a paradoxne pri akomkoľvek jeho výsledku v týchto voľbách jednoducho neprehrať.
Pretože z hľadiska NOVA-DOHODA o viťazstvo v zmysle niekoho poraziť a mať vlastného župana vôbec nejde a ak by sa to aj pri kandatúre Daniela Krajcera podarilo bol, by to úspech navyše a sladký bonus.
Pre NOVA-DOHODA sú totiž voľby do VUC v Bratislavskom kraji pokračovaním jej zaujímavého marketingového príbehu o budovaní novej pravice.
Čokoľvek v tejto kampani urobí, vyznieva pre ňu samotnú pozitívne. Má totiť vo voľbe stavania a rozvíjania tohoto príbehu voľné ruky a môže pracovať s viac témamy.
Napriklad:
“nespájame sa so stranamy gorilieho údelu”, “sme jediná skutočná nová pravicová alternatíva voči SMERu a aj starým pravicovým stranám”, “sme sami za seba a nevytvárame umelé kolaície”, “ s SMK nepsolupracujeme” alebo “niesme zoskupenie strán nebytových priestorov v Bratislave!”.
Zároveň má NOVA-DOHODA jedinečnú príležitosť získať spojencov z “nepolitického” prostredia, podporovateľov z umeleckých kruhov, tretieho sektoru a think-tankov.
Dnes si je len ťažké predstaviť, že ľudia z týchto “nepolitických” kruhov by riskovali svoju tvár na plagáte s niekym ako Sulik, Fígeľ alebo predseda SMK.
NOVA-DOHODA po skončení volieb do VUC a akokoľvek výsledky dopadnú, bude rátať len v plusových číslach.
V prípade buď viťazstva Moniky Beňovej – Flašíkovej alebo buď víťazstva jej vlastného kandidáta (NOVA-DOHODA) to subjekt NOVA-DOHODA katapultuje na lídra opozície, pretože prehra Pavla Freša bude posledná rana z milosti deprimovanému voličovi Ľudovej platformy a SaS a ten definitívne bude hľadať novú perspektívu!
V podobnej situácii je aj OĽANO, ktoré v Bratislavskom kraji operuje s podporu cca 9-13%. Jediným jeho problémom je rozchod s Alojzom Hlinom.
OĽANO má tri možnosti buď podporí kandidáta NOVA-DOHODA a pridá sa tak opticky k začínajucemu hnutiu novej neoligarchickej a neskorumpovanej pravice alebo nepostaví v BSK žiadneho kandiáta a nepriamo tým podporí Alojza Hlinu.
Nakoniec má OĽANO ešte tretiu možnosť a to otvoriť v kampani tému zmysluplnosti dnešného územnosprávneho členenia a vymedziť sa tak voči všetkým politickým stranám, pretože drvivá väčšina občanov sa s dnešným usporiadaním krajom nestotožnila a zároveň rovnako väčšina občanov volá po nejakej zmene tohoto usporiadanie (od zrušenia, 3krajov až po 16žúp).
OĽANO je v rovnakej situácii ako Lipšicovci, výsledok z volieb BSK im nijak neublíži!
5. Monika Beňová – Flašíková.
Voľba SMERu postaviť ako kandátku na županku BSK Moniku Beňovú – Flašíkovú bola jediná možná voľba.
Kto pozná jej činnosť za posledné roky, tak vie, že nik zo SMERu neourobil tolľko, aby sa priblížil k liberálom v Bratislave.
Keď hovorím o liberáloch v Bratislave, tak mám na mysli mienkotvorné osobnosti bratislavského liberálneho urbánneho mainstreemu.
Dnes má Monika Beňová – Flašíkova na svojej strane v kandidatúre na županku BSK LGBT komunitu, ľavicovo-linerálne predstaviteľky ženských organizácii a väčšinu bratislavských aktivistov a blogerov tzv. Liberálov ľudsko-právnej agendy!
Nie je náhoda, že svoju kampaň poníma ako osbnú kampaň a vôbec v nej nespomína seba ako členku SMERu.
Monika Beňová – Flašíková totiž vie, že ak má byť jej kampaň úspešná nesmie byť vymedzovacia, ale integrujúca a pozitívna.
Musí výrazne bodovať v okresoch Malacky a Pezinok a dnešnú podporu, ktorú v nich má rozšíriť o ďalších 10-15% voličov tak aby mohla kompenzovať výsledky z okresu Senec a zároveň sa sústrediť na rozhodujúci súboj v Bratislave, ktorá o všetkom rozhodne.
Demografické zloženie obyvateľstva Bratislavy sa totiž za posledných 10rokov úplne zmenilo.
Väčšina mladých ľudí, ktorí v nej študovali v rokoch 2000-2008 je už dnes Bratislavčanmi a majú v nej trvalý pobyt.
Najpočetnejšiou skupinou voličov v Bratislave je liberálna komunita voličov.
Dnes sa táto komunita pohybuje na úrovni 35-40% všetkých voličov. Charakteristickým znakom tejto komunity je, že pre nich “liberalizmus” je otázkou životného štýlu.
V tomto sa Bratislava začína podobať na západoeurópske metropoly. Pre urbánneho liberálneho voliča je rovnako možné byť cez pracovný týždeň úspešným manažérom, zástanocm registrovaných partnerstiev, podporvateľom antideveloperských aktivít a zároveň priležitostným víkendovým užívateľom drôg.
Z tejto skupiny liberálnych voličov deominanté skupiny tvoria muži vo veku 20-35rokov a ženy vo veku 30-45rokov.
Monike Beňovej – Flašíkovej sa podarilo vytvoriť za posledné 3roky tzv. personálne presahy ku všetkým ľavicovým a občianskym liberálom v Bratislave!
Zásadnou otázkou zostáva koľko z týchto liberálnych voličov v skutočnosti pôjde aj k voľbám do VUC voliť a pre knadidatúru Moniky Beňovej – Flašíkovej to bude rozhodujúca vec.
Vedia to dnes aj jej oponenti.
Voličov Moniky Beňovej – Flašíkovej môžu mobilizovať najmä: útoky na to, že je manželkou Fedora Flašíka, útoky na ňu ako ženu a útoky na jej podporovateľov “ikony” bratislavského liberálneho mainstreemu – má teda najväčšie šance získať tzv. “Vzdorovité hlasy!”
Boj o Bratislavský kraj je zásadným politickým súbojom tohoto roka na Slovensku. Rozhoduje sa v ňom o budúcnosti jednak ľavice a natlačení sa SMERu do politického stredu a jednak pravice a jej nového usporiadania po voľbach VUC, ktoré bude mať rozhodujúci vplyv na prezidentské voľby 2014 a parlamentné voľby 2016!
KONZEKVENCIE:
1. Prípadné víťazstvo Moniky Beňovej – Flašíkovej zmení rozloženie vnútorných síl v Smere a posilní postavenie “liberálnejšieho krídla”, ktoré dnes reprezentuje Kaliňák, Kažimír a Beňová – Flašíková.
2. Vlastný kadnidát NOVA-DOHODA na post župana BSK strhne na seba pozonosť voličov pravicových strán a len samotná kampaň tohoto subjektu bez ohľadu na výsledok, tomtuto subjektu pomože odlíšiť sa od starej pravice a “deprimovaných a váhajúcich pravicových voličov” naviazať na svoje dnešné voličské jadro!
3. Zároveň pri víťazstve vlastného kandidáta alebo víťazstve Beňovej – Flašíkovej NOVA-DOHODA bude poskytovať novú perspektívu ľuďom zo strán ako SDKU a SaS!
4. Je možné, že po týchto voľbách a neuspešnej kandidatúre Pavla Freša očakávať prechod Ľucie Žitňanskej a ďalších k Lipšicovcom a Kollárovcom, čím doteraz úspešný marktingový príbeh Novej pravice naberie ešte na väčšej sile!
5. V kandidatúre Pavola Freša sa Ľudová platforma a SaS rozhodla hrať vabank hru o svoj osud!
Otázka dnes teda znie:
Jednak do akej miery je autentická podpora jednotlivých strán 7koalície za jeho menom a po druhé do ako zvládne kampaň z oslabujúcej pozície predsedu SDKÚ a predsedu BSK.
Koho negtívny výsledok a prehra Pavla Freša neohrozí je dnes KDH!
Je zastabilizované (KDH) a dobre vie, že výsledok z volieb v BSK, bude pre neho jednoznačným impulzom ako ďalej v opozíciií postupovať a či náhodou ďaleko lepším krokom pre jeho budúcnosť nebude budovanie vlastnej politickej identity a značky a zároveň po voľbach v BSK padne aj rozhodnutie o prezidentskom kandidátovi, ktorého KDH bude podporovať!
Ponechávam na voličov a čitateľov nech sami premýšlajú o tom, čí víťazstvo Pavola Freša je pre KDH prínosom a kto pozná ako vnútorne funguje KDH vie, že pre KDH nie je problém aj narpiek členstvu v nejakej koalícii poslať správu koho voliť svojim voličom!
SDKÚ
Daniel Dangl vo svojom glosári na margo klesajúcej podpory voličov pre SDKÚ povedal, že “voliči SDKÚ sú ako Čalfové vlasy, postupne sa vytrácajú!”
Je v tom kus pravdy. Mikuláša Dzurindu sa jednoducho nepodarilo Pavolom Frešom nahradiť a “vychodniarske” odstavenie Ľucie Žitňanskej pri voľbe predsedu SDKǓ sa dnes javí ako smrtelný krok.
Dnes má SDKÚ iba dvoch politikov, ktorých je najviac vidieť je ním Ľucia Žitňanská a Ľudovít Kaník.
Obaja vedú personálne kampane sami za seba, čím si otvárajú aj po neúspechu Freša a SDKU svoju politickú perspektívu. Obaja niesu viazaní s úspechom, či neúspechom Freša a SDKÚ vo voľbách.
Lucia Žitňanská si vďaka projektu TVORÍME SLOVENSKO vybudovala infraštrukúru spolupracovníkov mimo SDKÚ a na jeseň bude pre kohokoľvek zaujímavým partnerom.
Kto pozná Ľudovíta Kaníka vie, že jedno sa mu nedá uprieť. Takmer vždy keď ho všetci odpisovali a pokladali za “politicky mrtvého” vždy sa vrátil a svoju pozíciu vylepšil.
Kým Lucia Žitňaňská stavia svoju pozíciu na odbornosti a spojencov z odborných kruhov, Ľudo Kaník svoju pozíciu buduje na kontakte s voličmi. Kto sleduje jeho kampaň na predsedu BBSK vie, že má dnes na víťazstvo minimálne dobre našliapnuté!
L. Žitňanská a L. Kaník su dnes jediní politici SDKÚ, ktorí prežíjú aj jej prípadný rozpad po voľbách do VUC!
Pavol Frešo nemá dnes nič a tým, že sa rozhodol kandidovať na predsedu BSK, sa rozhodol usporiadať referendum nielen o osude Ľudovej platformy ale aj o osude SDKÚ.
Pre SDKU je boj o predsedu BSK bojom o vlastné prežite!
Pre KDH je boj o predsedu BSK referendom o tom, či sa trápiť ďalej v nefunkčnej Ľudovej platfrome alebo na jeseň vztýčiť naplno zástavu vlastnej značky a zaroveň postaviť vlastného kandidáta na prezidenta!
Pre SaS je boj o predsedu BSK už dnes prehraty a tým aj o svoj osud, pretože celý mesiac vysielala SaS signály svojim voličom , ktoré nakoniec pri podpise Sedemkoalície vyznievajú úplne protichodne, než by človek na základe nich čakal, že čo SaS spraví.
Navyše prehrou Pavla Freša sa SaS dogumuje hlúpou rukou Richarda Sulíka z politickej mapy!
Pre MOST bude prehra Pavla Freša posledným signálom k tomu, aby prestala ignorovať SMK a tým 5% voličov maďarskej národnosti.
Z pohľadu prežitia oboch strán je dlhodobo neudržatelné, aby sa vzájomne ignorovali.
Tým projekt MOSTU medzi Slovákmi a Maďarmi skončí. MOST sa stočí do lona SMK ,aby sa tak nakoniec stal lávkou medzi Komárnom a Komárom!
Pre NOVA-DOHODA je víťazstvom už len to že môže postaviť vlastného kandidáta na župana BSK a zároveň to, že SaS nakoniec išla do koalície so stranamy Gorilieho údelu!
Pre Ondreja Dostála a OKS je v princípe jedno či Frešo vyhrá alebo nie.: Vo voľbách na poslancov VUC mu dvaja – traja kandidáti uspejú a jeho dobré vzťahy s Danielom Lipšicom mu umožňujú do budúcna pokúsiť sa vyjednať nejaké to miesto na kandátke NOVA – DOHODA pre OKS!
Boj o Bratislavský samosprávny kraj je bojom o budúcnosť pravice na Slovensku, čas ukáže ako rozhodujúcim bojom naozaj bude a akým po jeseni bol!
Zatiaľ je jasné len jedno:
cenu najväčšieho vabank hráča roka získava v tejto kampani Pavol Frešo a cenu hlupáka roka si už dávno prevzal Richard Sulík!
(c) Bod Zlomu – Občianske a liberálne fórum, máj 2013
viac o problematike VUC na našej stránke:
https://www.facebook.com/BodZlomuLiberaliMeniaSlovensko
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!