Belfast
„Som hlboko znepokojený scénami násilia v Severnom Írsku, najmä útokmi na PSNI, ktoré chránia verejnosť a podniky, útokmi na vodiča autobusu a útokom na novinára. Rozdiely sa dajú vyriešiť dialógom, nie násilím alebo kriminalitou“, twítol Boris Johnson.
Írsko je tretí najväčší ostrov v Európe a dvadsiaty najväčší na svete. Belfast je mesto v Spojenom kráľovstve a hlavné mesto Severného Írska. Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Írska, do roku 2000 Veľká Británia je ostrovný štát v západnej Európe na Britských ostrovoch a niekoľkých menších ostrovoch.
Dôsledok brexitu je vyostrovanie nacionalizmu vs. unionizmus. Katolicizmus vs. protestantizmus. Neriešiteľné. Konflikt alebo zamrzne alebo sa znova rozhorí. Rozmŕza.
Ide o Veľko piatkovú alebo Belfastskú dohodu 1998. A následky Brexitu:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Ve%C4%BEkopiatkov%C3%A1_dohoda
Johnson: „Žiadne formuláre, žiadne kontroly, žiadne bariéry, neobmedzený prístup, žiadna hranica v Írskom mori“, ktorú po dojednaní a podpise porušuje, tvrdia Severní Íri.
„Má sex (Johnson) a sťažuje sa, že ženy otehotnejú“ (komentár k premiérovmu twítu).
„Žiadate dialóg, ktorý ignorujete?“ (ďalší twít). Poznámka: Zelenský dialóg s Donbasom odmieta.
„Pamätám, čo EÚ Veľkej Británii, k referendu o vystúpení z EÚ. Pamätám všetky klamstvá,“…
„Hranica je britská, nie írska.“
„Severné Írsko má rozlohu 14 200 km2. Okolo 1,8 milióna ľudí. Násilie je na 2 alebo 3 uliciach spôsobené hŕstkou detí. To nijako nereprezentuje celé severné Írsko !!!“
„Obyvatelia Severného Írska sa nikdy nikdy nepodriadia Sinn Fein IRA!“
„Urobili to násilníci v Európskej komisii, za tento neporiadok je zodpovedná EÚ! Spôsobili problém s hranicami!“
„Má to viac spoločného s polovojenskými jednotkami, ktoré majú problémy s dovozom drog kvôli zvýšeným kontrolám tovaru prichádzajúceho cez Írske more.“
„Využívanie problémov brexitu na írskych hraniciach je iba zámienkou na to, aby boli ľudia násilní. Násilie tu nie je ospravedlnené. Ak chcete niekoho obviniť z problémov s írskymi hranicami, obráťte sa na EÚ!“
„Dohoda znamená jednotný trh na ostrove Írsko.“
„Hovadina. Toto vytvorila EÚ. Sedia a smejú sa z chaosu, ktorý spôsobujú, a z bláznov, ktorí hlúpo vinia našu vládu.“
„Bullshit! Severní Íri si aj pred Brexitom hľadali dôvody pre vzburu!“
„Toto nie je protest. Toto je vandalizmus a pokus o vraždu (podpálenie kabíny autobusa s vodičom). Tieto kroky nepredstavujú odborárstvo ani lojalizmus. Pre Severné Írsko sú hanbou a slúžia iba na zameranie pozornosti od skutočných porušovateľov zákona v Sinn Fein. Moje myšlienky sú s vodičom autobusu.“
…
V Belfaste podpálili verejný autobus
V severoírskom hlavnom meste Belfast dochádza už niekoľko dní k nepokojom. Doteraz bolo zranených viac ako 40 policajtov. Mladí ľudia uniesli poschodový autobus a podpálili ho.
Podľa bezpečnostných orgánov za útokmi stoja aj militantné protestantské skupiny, ktoré nie sú spokojné s osobitným postavením Severného Írska v dôsledku odchodu Veľkej Británie z EÚ.
Britská provincia de facto zostala súčasťou obchodnej zóny EÚ, aby zabránila kontrole tovaru na hraniciach s Írskou republikou, ktorá je členom EÚ.
Namiesto toho teraz musia v prístavoch prebiehať kontroly, keď tovar vstupuje do Severného Írska z iných častí Spojeného kráľovstva.
Za ďalší dôvod nepokojov sa považuje rozhodnutie prokuratúry nestíhať vysokých politikov katolíckej strany Sinn Fein za porušenie koronských pravidiel po účasti na veľkom pohrebe bývalého teroristu IRA.
V pro-britskej rezidenčnej štvrti v severoírskom hlavnom meste Belfast prevzali kontrolu nad verejným autobusom mladí ľudia. Hodili zápalné zariadenia na vozidlo, ktoré úplne vyhorelo. Na policajtov boli hádzané kamene a bol napadnutý tlačový fotograf pre noviny Belfast Telegraph.
K násiliu došlo na ulici Shankill Road, západne od Belfastu, blízko takzvaného Mierového múru, ktorý oddeľuje komunitu od írskej nacionalistickej pevnosti na Falls Road. Zišli sa tam aj skupiny mladých ľudí.
Polícia vyzvala obyvateľov, aby sa vyhýbali viacerým oblastiam v meste. Pri celodenných nepokojoch v Belfaste bolo zranených viac ako 40 policajtov .
Podľa bezpečnostných orgánov za útokmi stoja aj militantné protestantské skupiny, ktoré nie sú spokojné s osobitným postavením Severného Írska v dôsledku odchodu Veľkej Británie z EÚ.
Britská provincia de facto zostala súčasťou obchodnej zóny EÚ, aby zabránila kontrole tovaru na hraniciach s Írskou republikou, ktorá je členom EÚ. Namiesto toho teraz musia v prístavoch prebiehať kontroly, keď tovar vstupuje do Severného Írska z iných častí Spojeného kráľovstva.
Za ďalší dôvod nepokojov sa považuje rozhodnutie prokuratúry nestíhať vysokých politikov ľavicovo-katolíckej strany Sinn Fein za porušenie koronských pravidiel po účasti na veľkom pohrebe bývalého teroristu IRA.
Britský premiér Boris Johnson bol „hlboko znepokojený násilím“. Pokračoval v tweetovaní, že spôsoby riešenia rozdielov vedú prostredníctvom dialógu, a nie násilia alebo zločinu.
Predsedníčka DUP Arlene Fosterová na twitteri uviedla: „Toto nie je protest. Toto je vandalizmus a pokus o vraždu. Tieto činy nepredstavujú unionizmus ani lojalizmus. Sú hanbou Severného Írska.“ Foster označil konkurenčnú Sinn Fein za „skutočných porušovateľov zákona“.
Nepokoje sa začali v piatok večer po 20-tej hodine miestneho času. A nech je to mládež kdekoľvek, vždy je použitá a zneužitá niekým na nekalé ciele! Plus spoluipracujúca kadejaká bezprizorná luza!!! Neomarxistický proletariát!
Lojalisti sú nespokojní s pobrexitovou dohodou medzi Britániou a Európskou úniou, ktorá podľa nich vytvorila prekážky medzi Severným Írskom a zvyškom Spojeného kráľovstva.
Kľúčovou súčasťou pobrexitovej dohody Británie a EÚ boli otvorené hranice medzi Severným Írskom a Írskom, ktoré je členskou krajinou EÚ.
To však znamená, že tovar z Británie môže byť v Severnom Írsku podrobený osobitným kontrolám, ak existuje riziko, že môže byť následne prepravený do EÚ cez zmieňované otvorené hranice.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Poznámka 1: Kresťanstvo vo svojej „pracovnej náplni“ násilie nemá. Vždy ho rozdúchavali falošní kresťania. Praví kresťania by sa mali dištancovať aj od kresťansko-demokratických strán a hnutí. Katolíkov aj protestantov. Kresťanstvo je teokracia nie demokracia.
Politické strany a hnutia pod rúškom kresťanstva zneužívajú kresťanstvo na pochybné politické ciele proti kresťanskej viere a učeniu…
K politikárčeniu a násiliu má blízo katolicizmus aj protestantizmus.
Poznámka 2: Hnutie pro life a rodinu z pohľadu vedeckej antropológie nemá nič spoločné so žiadnym náboženstvom; liberálmi a neomarxistami a „dúhovým aktivizmom“ a údajnou rovnoťou pohlaví, je kresťanom umelo pripisované pre účel jeho likvidácie, pod rúškom falošným pozláteným rúškom bezbrehých multiliberálnych slobôd a novej progresívnej normality, ktorým vraj, v ich presadzovaní scestne zmýšľajúcim neomarxistom, bránia práve kresťania.
https://www.dw.com/de/linienbus-in-belfast-in-brand-gesteckt/a-57127691
https://www.teraz.sk/najnovsie/v-severnom-irsku-pokracovali-vytrzno/540344-clanok.html
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!