Amerikanizácia či konzumizmus sveta?
„Ako veľmi je chorý moderný organizujúci človek, odcudzený, narcistický, bez vzťahov, bez skutočného záujmu o život, zaujímajúci sa len o prístroje, ktorého športové auto vzrušuje viac než žena? „
Erich Fromm
Amerikanizácia sveta – konzumizmus sveta, tieto dva slová uvádzam jedným dychom. Pretože súčasný životný štýl pochádza práve z USA. Tam už reklame „magorenie“ kupuj a spotrebuj, má práve pôvod v USA.
Odcudzenie človeka = hromadná migrácia miest už začala v 19. storočí vznikom tzv. priemyselnej revolúcie. Tisícky ľudí odchádzalo do miest za prácou do veľkých fabrík. Toľko množstva ľudí na malom území malo za následok veľkú anonymitu. Vtedy sa ekonomika začala nadraďovať nad ľudskú prácu. Ideálne to nebolo ani pri poľnohospodárskom štýle človeka. Jedných moc upadala – šľachtici a druhých moc bola na vzostupe – novodobí otrokári, veľkí podnikatelia.
Životná úroveň sa pomaly dvíhala. Spolu s ňou rástlo aj nakupovanie. USA nebolo nikdy vzorom demokratickej krajiny, kde slabší sú chránení pred silnejšími. V priebehu osemdesiatich rokov to nabralo drastické rozmery, nastúpila tzv. komercializácia deti. Ako sa hovorí, ranu tu dostali tí najslabší, ktorí sa nevedia brániť – deti. Deti neboli predmetom krutého marketingového ťahu ako je to dnes v USA. Odporúčam si pozrieť tento film: https://www.youtube.com/watch?v=57lj2galvOU
Do osemdesiatich rokov USA platila ochrana pred zneužívaním deti v reklame. Na tlaky veľkých obchodných spoločnosti bol zákon na ochranu deti zrušený z dôvodu. Že americká spoločnosť je liberálna, kde si každý musí na seba zarobiť, nikto nemá právo obchodné spoločnosti ekonomicky obmedzovať. Všetko dobre, čo bolo na USA, tento zákon zničil.
USA je ovládané veľkými ekonomickými lobby, ktoré majú devastujúci vplyv na celý svet. Ako sa hovorí, že všetko zle čo prišlo, prišlo z Ameriky. Písať, že všetko americké je zlé, musí byť pre bežných Američanov nemilé. Ale vzhľadom na že, USA je svetová veľmoc, americká politika napáchala dosť zlá. Bežní ľudia nesú svoju zodpovednosť. Platí aj o Nemcoch, ktorých šialení politici vyvolali oba svetové vojny. A pritom obete boli aj samotní Nemci. Počas Hitlerovho vládnutia bolo poslaných na trest smrti 15 000 nemeckých občanov, ktorí nesúhlasili s Hitlerovým režimom. Aj o Číne sa hovorí, že je veľký znečisťovateľ životného prostredia a je výrobcom braku. Nemilé označenia a následky ich politikov, nesú bežní ľudia. O Slovákoch sa to povedať nedá. Lebo počas svojej histórie boli iba utláčaní.
Nie je nič zlé, ak chce podnikateľ, aby sa jeho produkty predávali.Pri výrobe šperkov si aj ja „hádžem“reklamu, kde sa dá. A je na kupujúcich či to budú ignorovať alebo si to kúpia. Nie je nič zlé na hmotných veciach, ani reklamách, ani kult tela. Ale musí to mať mantinely. Menej pekní ľudia, ktorým príroda nadelila toho menej, by preto nemali trpieť. Byť dávaný na okraj spoločnosti.
Veľký nerozum uvediem napríklad automobily. V krajinách západnej Európy sa automobil považuje za starý, ak má už päť rokov. Západniarovi sa neoplatí držať takú „starinu“. Výhodnejšie je si kúpiť nové auto. A svoju starinu ponúknuť chudobnejšiemu na východ. Autá sa vyrábajú. V tom sú Američania rozumnejší ako Európania. Tam je veľký dopyt po starinách. Dopracujem sledovať zaujímavé seriály na „kablovke“, kde sú tzv. bazári, kde si Američania idú skočiť do vlasov, keď kupujú stariny ktorých ľudia nechali uložené v skladových priestoroch.
Dnešný trend, tiež z USA je, kúpiť a vyhodiť. Toto veľmi zaťažuje životné prostredie. Naozaj už nie je kam vyhadzovať veci. Biela ekonomika sa nakúpi iba ako módny doplnok, po roku dva sa vyhodí.
http://referaty.atlas.sk/odborne-humanitne/filozofia/41709/konzumna-spolocnost–a-sucasnost
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!