Ako zvládnuť prepis sro – potrebné doklady a postup
Prepis sro je bežným javom v podnikateľskom prostredí, ktorý môže nastať v rôznych situáciách. Dôvody pre prepis firmy sú rozmanité, vrátane úspešného predaja dobre fungujúcej firmy alebo naopak z dôvodu neúspechu a snahy podnikateľa zbaviť sa firmy, ktorá už nie je životaschopná alebo dokonca zadlžená.
Množstvo dokumentov a informácií nevyhnutných k prepisu sro sa v priebehu posledných rokov menilo. Kedysi bolo nevyhnutné k žiadosti o prepis priložiť súhlas správcu dane. Neskôr bol tento proces zjednodušený tak, že stačilo priložiť len čestné vyhlásenie o tom, že ani prevádzajúci, ani nadobúdateľ nie sú dlžníkmi daní. Ak však bola niektorá z týchto osôb daňovým dlžníkom, musel byť pripojený aj súhlas správcu dane. Tento postup sme považovali za zbytočne zložitý, keďže pravdivosť vyhlásenia vždy kontroloval súd pri zápise zmeny do obchodného registra. Navyše, v prípade, že sa ukázalo, že vyhlásenie nebolo pravdivé, žiadna sankcia sa neaplikovala. Preto sme aj my boli názoru, aby súd jednoducho vo svojej databáze overoval, či nie je prevádzajúci alebo nadobúdateľ dlžníkom na daniach, čo by znamenalo menej byrokracie.
Aktuálne však nič z toho, čo bolo spomenuté, nie je potrebné, čo robí prepis sro najjednoduchším a najmenej regulovaným ako nikdy predtým. Aktuálne stačí pri prepise firmy poskytnúť údaje prevádzajúceho a nadobúdateľa a predložiť potrebné dokumenty pre zápis zmeny do obchodného registra. Možno si uvedomujete, že podľa súčasných právnych noriem môže byť prevádzajúci alebo nadobúdateľ daňovým dlžníkom, čo sa môže zdať ako nelogické. Je však dôležité pripomenúť, že stále platí, že ani prevádzajúci, ani nadobúdateľ nesmú mať exekúciu. Z praxe vieme, že takmer všetci „nepoctiví“ daňoví dlžníci majú často aj exekúciu. Toto zjednodušenie procesu teda najviac pomáha pri prípadoch, keď sa prevádzajúci alebo nadobúdateľ stal daňovým dlžníkom neúmyselne alebo len na krátky čas.
Aktuálne sú k prepisu sro vyžadované minimálne 2 alebo 3 dôležité prílohy:
Prvou je zmluva o prevode obchodného podielu (prípadne len jeho časti) medzi prevádzajúcim a nadobúdateľom. Podpisy na zmluve z oboch strán sú povinne overené notárom alebo na matrike.
Druhou prílohou je zápisnica z valného zhromaždenia, ktorá obsahuje súhlas s prevodom obchodného podielu (prípadne len jeho časti). V prípade, že firma má iba jedného spoločníka, zápisnicu nahrádza rozhodnutie jediného spoločníka. Overenie podpisu predsedu valného zhromaždenia alebo jediného spoločníka je rovnako nevyhnutné.
(Pozn.: Pre úplnosť je dôležité spomenúť, že hoci v spoločenskej zmluve alebo zakladateľskej listine môže byť ustanovené, že na prevod obchodného podielu nie je vyžadovaný súhlas valného zhromaždenia, v praxi je takéto ustanovenie vzácne. Vo väčšine prípadov, až v 99 %, je súhlas valného zhromaždenia na prevod podielu nevyhnutný.)
Tretia príloha, ktorá je potrebná iba v situácii, keď firma po prevode obchodného podielu ostane iba s jediným spoločníkom, je vyhlásenie jediného spoločníka. V tomto vyhlásení musí nadobúdateľ potvrdiť, že nie je jediným spoločníkom vo viac ako dvoch ďalších (iných) spoločnostiach, pretože zákon zakazuje, aby jedna osoba vlastnila viac ako tri jednoosobové spoločnosti s ručením obmedzeným (sro). Tento zákaz existuje na obmedzenie reťazenia firiem.
Prepis firmy sa dnes uskutočňuje jednoduchšie ako v minulosti, ale stále ide o proces, ktorý môže byť zložitý v závislosti od špecifických okolností danej firmy. Ak máte záujem o to, aby sme za vás pripravili všetky potrebné dokumenty a zabezpečili celý proces prepisu do 24 hodín, ponúkame vám našu službu prepis sro.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!