Ako spomaliť starnutie bez ujmy na zdraví?
S pribúdajúcim vekom dochádza v organizme postupne k mnohým zmenám, ktoré sú príznakom telesného i psychického opotrebenia. Zmeny sú síce nevyhnutné, ale ich miera a rýchlosť, ktorou nastupujú nie sú vždy rovnaké. Procesy starnutia môžeme významne ovplyvniť na niekoľkých úrovniach – predovšetkým mierou primeranej psychickej a fyzickej aktivity a správnou stravou. Jednu z popredných pozícií zaujíma tiež stabilné zakotvenie na sociálnej úrovni a kvalita kontaktov s okolím.
Prínos z cvičenia pre seniorov
Tí, ktorí zostanú aktívny sa podľa mnohých štúdií dožívajú vyššieho veku a nielen to. Daného veku sa dožívajú v lepšej celkovej kondícii. Ide predsa nielen o to pridať roky životu, ale aj pridať život rokom. Cvičenie síce mnohokrát neumožní úplne odstrániť problémy, ale môže podstatne znížiť ich ďalší rozvoj.
Bariéry seniorov na ceste k cvičeniu
Seniori majú na rozdiel od ostatných na cvičenie dostatok času. Na druhej strane sa pred nimi vynára rad pre nich špecifických prekážok. Polovica seniorov označuje únavu alebo nemožnosť vykonať daný cvik za dôvod prečo necvičia. Zníženie intenzity a využitie viac obtiažností cvikov môže pomôcť k úľave od nepohodlia. Je vhodné dávkovať záťaž podľa toho, ako sa človek práve v daný deň cíti. Napríklad pohyb vo vode znižuje záťaž. Striedanie rôznych aktivít znižuje riziko pretrénovania. Prevádzkovanie aktivít, ktoré nie sú silové zase používa viac svalových skupín, znižuje riziko vzniku úrazu a väčšinou nie sú ani tak nudné ako silový tréning. Prekonávanie starých návykov je u seniorov obzvlášť ťažké a zvyk nás pritom najlepšie udrží aktívnymi. Keď sa vhodnou intenzitou nadviaže na predchádzajúce aktivity (napríklad aj po niekoľkoročnej prestávke), pomôže to zlomiť negatívne pôsobenie zvyku k pôsobeniu pozitívnemu. Iným príkladom môže byť spojenie pohybu s iným zvykom – napríklad šliapanie na rotopede pri sledovaní nejakého televízneho programu. Aktívny spôsob života má navyše pozitívne účinky, ktoré sú porovnateľné s efektom cvičenia a jeho efekt býva dlhodobo vyrovnanejší.
Včasné zaradenie cvičenia do bežného života uľahčuje jeho praktizovanie aj v neskoršom veku, kedy bežne dochádza k zhoršovaniu schopnosti učenia. Cviky by mali byť ľahko pochopiteľné, aby neodrádzali svojou zložitosťou, či strachom z úrazu. Pri cvičení je potrebné si stanoviť aj krátkodobé a reálne ciele a neupierajúc sa len o dlhodobý prínos. Cvičenie v skupine pomôže udržiavať odhodlanie a pravidelnosť. Nemožno sa spoliehať len na podporu zvonka z médií, či pôsobenie zo strany nášho zdravotníctva. Vzdelávanie v tejto oblasti je potrebné, súčasne je ale veľmi dôležité povzbudenie zo strany priateľov a rodiny.
Na čo dať pozor
Ak máte nejaké chronické ochorenie, konzultujte so svojím lekárom začiatok každej pohybovej aktivity – možno bude treba nejaké špecifické vyšetrenie. Nikdy necvičte, pokiaľ nie je váš zdravotný stav stabilizovaný, ak sa objavili nové symptómy alebo ak Vám to lekár neodporučil. Svoje cvičenie si naplánujte podľa odporúčania kvalifikovaného cvičiteľa alebo trénera.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!