Ako robiť zmeny v s.r.o. v roku 2023?
Uskutočňovanie zmien v obchodnom registri je častokrát náročnejší a komplikovanejší proces ako sa na prvý pohľad môže zdať. Je tomu tak z viacerých dôvodov, avšak medzi 2 najhlavnejšie môžeme určite zaradiť: Neustále sa meniace právne predpisy upravujúce túto problematiku a pre bežného užívateľa nezrozumiteľné a náročné elektronické formuláre, na ktorých sa návrh podáva. Komplikovaný je však aj celý systém, cez ktorý sa uskutočňuje podanie návrhu na zápis zmeny v s.r.o.
Vzhľadom na to, že sa v tomto článku budeme zaoberať tým ako robiť zmeny v s.r.o. vo všeobecnosti, nebudeme rozoberať špecifiká jednotlivých druhov zmien v s.r.o. (je samozrejme rozdiel medzi tým ako previesť obchodný podiel v s.r.o. oproti tomu ako rozšíriť predmet činnosti s.r.o.), ktoré bližšie rozoberáme v ďalších článkoch venovaných týmto konkrétnym zmenám.
Prvým krokom k uskutočneniu zmien v s.r.o. je vypracovanie potrebných dokumentov k príslušnej zmene, ktoré sú následne povinnou prílohou návrhu na zápis zmeny, ktorý sa podáva na súd. Prílohy upravuje vyhláška Ministerstva spravodlivosti č. 25/2004 Z. z. Pri väčšine zmien sa však jedná o zápisnicu z valného zhromaždenia, resp. (ak má firma len 1 majiteľa) rozhodnutie jediného spoločníka. To, či o danej zmene rozhoduje valné zhromaždenie / jediný majiteľ je upravené v Obchodnom zákonníku. Okrem tohto „hlavného dokumentu“ môžu byť k uskutočneniu jednotlivých zmien potrebné ďalšie, napríklad: Splnomocnenie, vyhlásenie jediného spoločníka, podpisový vzor konateľa, zmluva o prevode obchodného podielu, čestné vyhlásenie, súhlas zodpovedného zástupcu a i.
Ak máme vypracované a podpísané dokumenty (pri niektorých zmenách je potrebné podpis overiť u notára alebo na matrike), môžeme prejsť k príprave a podaniu návrhu na zápis zmeny v obchodnom registri. Formulár, na ktorom sa návrh podáva je verejne prístupný na webovej stránke Ministerstva spravodlivosti, kde sa môžete presvedčiť o jeho (ne) prehľadnosti. V návrhu je potrebné vyplniť príslušné kolónky s údajmi navrhovateľa, údajmi, ktoré sa menia a zoznam príloh potrebných k zápisu tejto zmeny v obchodnom registri. Následne je potrebné návrh stiahnuť a spolu s prílohami podpísať kvalifikovaným elektronickým podpisom navrhovateľa alebo splnomocnenca.
Ak sme všetky vyššie uvedené kroky úspešne absolvovali, ostáva nám už len návrh podať prostredníctvom ústredného portálu verejnej správy, teda webu slovensko.sk. Podanie sa uskutočňuje cez elektronickú službu s názvom podávanie návrhu na zápis, zmenu a výmaz údajov v obchodnom registri na tomto webe.
Po odoslaní návrhu je potrebné ešte počkať na doručenie vygenerovanej výzvy na úhradu súdneho poplatku k zmene, ktorá príde automaticky do pár minút do elektronickej schránky osoby, ktorá návrh odoslala. Až po úhrade, respektíve spárovaní platby za súdny poplatok bude návrh doručený do elektronickej podateľne príslušného súdu, ktorý rozhodne o zapísaní zmeny alebo odmietnutí tohto návrhu (ak je napríklad návrh vyplnený nesprávne alebo nie sú priložené všetky potrebné prílohy). Užitočný tip, ktorý vám zo skúseností vieme poskytnúť je, že v prípade ak súdny poplatok zaplatíte kartou cez platobnú bránu na slovensko.sk, tak bude návrh doručený na súd o cca. 3 pracovné dni skôr, ako v prípade ak súdny poplatok uhradíte „bežným“ bankovým prevodom. Vďaka tomu viete dosiahnuť rýchlejší zápis vašej zmeny v s.r.o.
Dúfame, že vám tento článok pomohol pri uskutočňovaní zmien vo vašej firme a v prípade ak sa chcete vyhnúť tomuto náročnému procesu alebo máte obavu, že by bol vami podaný návrh na zápis zmeny súdom odmietnutý, využite našu ponuku pre zmeny v s.r.o. a my sa o všetko postaráme.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!