Aj ruský úspech SpaceX Dragon
Vedúci Roscosmos Dmitrij Rogozin na Twitteri zablahoželal hlave NASA Jimu Brydensteinovi a vedúcemu kozmickej lode Dragon Ilonovi Maskovi za úspešný štart a let a dokovanie s ISS.
„Bravo! Prajem tímu NASA, aby úspešne dokončil rekonštrukciu svojho národného systému vesmírnej dopravy,“ napísal Rogozin na Twitteri v angličtine.
Illon Musk a úspešné dokovanie kapsuly k ISS:
Za posledných deväť rokov dodávala do ISS ľudí iba kozmická loď s posádkou Sojuz. Američania poslali svojich astronautov na vesmírnu stanicu v rámci programu Space Shuttle naposledy v roku 2011. Potom, medzi NASA a Roscosmos, vstúpila do platnosti zmluva o cene 90 mil. dolárov za dopravu jednej osoby na ISS. Jej platnosť sa skončí v októbri 2020.
…
Riaditeľ americkej spoločnosti SpaceX Ilon Musk po prvom uvedení posádky draka v sobotu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) pripomenul starší vtip Dmitrija Rogozina, generálneho riaditeľa spoločnosti Roscosmos, o trampolíne:
V roku 2014 podpredseda vlády Rogozin komentoval sankcie USA voči ruskému vesmírnemu programu (Krym): „Spojené štáty americké dodávajú astronautov do ISS pomocou ruskej trampolíny.“
„Trampolína funguje,“ uviedol Musk na tlačovej konferencii po úspešnom lete k ISS. Potom sa spolu s Jamesom Braidensteinom, riaditeľom Národnej správy letectva a vesmíru (NASA), ktorí sa tiež zúčastnili tlačovej konferencie, na seba pozreli a zasmiali sa. „Toto je súkromný vtip,“ vysvetlil šéf SpaceX. https://tass.ru/kosmos/8610879
…
Po úspechu dvojčlennej misie Dragon bude možné otestovať tieto lode v rámci šesťmesačnej výpravy na ISS, verí ruský raketový akademik Marinin. Podľa jeho názoru budúci let Crew Dragon letieť už so štvorčlennou posádkou. https://www.vesti.ru/doc.html?id=3269725
Súčasne môžu ruskí kozmonauti v budúcnosti začať lietať na ISS na americkom letúne Dragon and Starliner. Ako bolo povedané RIA Novosti, vedúci tlačovej služby Roscosmosu, Vladimir Ustimenko, o tejto možnosti sa diskutuje v plánoch ďalšej spolupráce. V tomto prípade budú americkí astronauti naďalej lietať výmenou aj na ruských lodiach.
…
Koľko komponentov Dragon je ruských?
Prvý podpredseda dumy Štátneho výboru pre obranu, Alexander Sherin, oznámil zatiaľ nejasný ale možný aj ruský pôvod komponentov SpaceX pilotovaných kozmických lodí posádka Dragon, Ilona Maska.
„Mali by sme vedieť, koľko komponentov a ktoré sú ruské, včítane motorov…“ povedal Sherin.
„Keď hovoríme o úspechu Dragon“, vyjadril presvedčenie, že „vesmír bude aj ruský, všetko funguje, všetko letí, všetko zakotvilo“.
…
„V tomto roku Roscosmos otestuje dve nové rakety a lunárny program sa obnovíme budúci rok,“ uviedol šéf tlačovej služby štátnej spoločnosti Vladimir Ustimenko.
Reagoval tak na spustenie kozmickej lode Crew Dragon s astronautmi v Spojených štátoch. Ustimenko ocenil túto udalosť a poznamenal, že „budeme mať najmenej dva dopravné systémy, ktoré môžu zabezpečiť prítomnosť posádok z rôznych krajín na palube ISS“.
Rogozin: „Životnosť ISS je sedem, možno desať rokov existencie (štruktúrna a materiálny únava). Rusko už začína pracovať na novej stanici. Do roku 2030 vytvorí nástupcu ISS a už začalo s vývojom svojich modulov. Nová stanica vraj bude navyše schopná dodávať pohon vesmírnym lodiam.
Rusko plánuje pristátie astronautov na Mesiaci po roku 2028, keď sa začnú skúšky mimoriadne ťažkej lunárnej rakety. Источник: https://rusvesna.su/news/1590649657
Na rozdiel od dvojcestných raketoplánov, kapsula s dvomi Američanmi je vesmírne osobné auto pre cestu tam i späť. Oboje je úžasné! Iba keby už konečne na Zemi zavládol pokoj a mier. To by bolo ešte úžasnejšie!
Vražda neozbrojeného afroameričana policajtom v Minnesote (Minneapolis) a pokračovanie vojny „juhu proti severu“ v USA vážne zatienilo úspech amerického vesmírneho programu.
Zároveň otvorila dialóg s Ruskom vo veciach ľudských práv; krik USA voči Rusku by sa mal otočiť dovnútra USA.
Ak Trump protekcionisticky „pasoval“ USA za neohrozeného lídra vesmírneho programu, táral…
A robí to často.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!