Adresa s popisným číslom „hipster“
Veronika Šmiralová
Ste na návšteve. Usadili vás na zem. Rozhliadate sa po byte a máte pocit, že všade naokolo sú nejaké bizardné divadelné kulisy. Nábytok a doplnky k sebe vôbec nepasujú, ale vám to nevadí. Tento priestor čosi zo seba vyžaruje a vy sa tam cítite príjemne. Pravdepodobne ste sa práve ocitli v typickom byte hipstera.
Ako si zariadiť hipsterský byt
Redakor Mitchel Parker zo stránky Houzz.com navštívil 23 domácností hipsterov. Vo svojej reportáži prináša 23 rád ako si zariadiť takýto byt. Za prvé radí vybrať si múdro. S kúpou nábytku by ste mali vyčkať až dovtedy, pokým si nie ste istí, že ide o dizajnérsky solitér.
Ďalšou radou je vsadiť na retro. Starý, zhuntovaný a nemoderný kúsok je vlastne „in“. Ideálne je aj obývať nejakú industriálnu budovu, ktorá je perfektným útočiskom pre každého hipstera. Tí radi bývajú v starých garážach prerobených na bytové priestory.
Ďalším Parkerovým typom je pochváliť sa so všetkým s čím sa len dá. Rámik, ako hovorí, nie je len na rodinné fotografie. Dá sa do neho zarámovať skutočne všetko, od starodávnych portrétov, cez grafický dizajn, krajinku až po motivačné nápisy. Netreba len rámovať, na stenu si môžete zavesiť aj ojazdený skateboard, vinylovú platňu alebo starý bicykel.
Keď vkročíte do hipsterského bytu, musíte sa cítiť ako v nejakej klubovni. Preto ďalšia rada znie: spravte si pohodlie. Kúpte si sedacie vaky, vodnú fajku a veľa vankúšov. Apropo vankúšov nikdy nie je dosť. A aby sa nezabudlo, odporúčajú sa aj koberčeky, háčkované dečky a taburetky.
Aspoň jeden šrikovaný muffin
„Ukáž mi štrikovaný muffin a ja Ti poviem, že si sa práve ocitol v hipsterskom byte“.Takto zhrnul spomínaný reportér vkus súčasného hipstera. Medzi adresami, ktoré navštívil, bol aj byt Denverčanky Caylin Engle. Býva v loftovom byte so svojim snúbencom a psom. Priestor si zariadili moderným nábytkom.
Keďže ide o ich prvé spoločné bývanie, snažili sa investovať čo najmenej peňazí. Caylin začala štrikovať a aby priestor nebol príliš chladný, naaranžovala v ňom svoje vlastnoručne uštrikované muffiny.
Podľa bytovej dizajnérky Karolíny Dobruckej vidno, že na hipsterských bytoch badať zmysel pre hravosť. „Sympatické je, že recyklujú. Citlivo sa hrajú s farbami a materiálmi. Ich obydlia navodzujú pocit útulnosti a tepla domova. Videla som napríklad, že jeden muž si do obývačky umiestnil rebrík a našiel pre neho nové využitie, pretože z rebríka sa stala polica.
V tom, že títo ľudia radi hľadajú pre predmety nové uplatnenie vidím akýsi odkaz na dadaizmus, surrealizmus, či konceptuálne umenie“. Dvadsaťsedemročná Hlohovčanka Mirka uprednostňuje bytové doplnky, ktoré si vyrobila alebo dotvorila sama. „Nepáči sa mi, keď je priestor sterilný a uniformný, keď z neho necítiť známky žitia. Mám rada veci, ktoré nesú odtlačky ľudských rúk“.
Hipsteri sú známi aj tým, že preferujú ekologické riešenia, pestujú si biopotraviny a radšej jazdia na bicykli ako na aute. V urbánnom slovníku dokonca nájdeme aj označenie eko-hipster.
„S priateľom sme si svojpomocne postavili hlinený domček na brehu jazera. Jeho strecha je porastená trávou. Má kupolovitú miestnosť v strede a okolo sú malé izbičky. V obývačke máme veľkú pec a namiesto telky plátno s projektorom.“ hovorí Mirka.
Hipsterské byty sa stávajú mainstreamom
Typické domácnosti hipsterov sa čoraz viac začínajú objavovať v časopisoch o bývaní. Dokonca IKEA zamerala svoju kolekciu 2014 práve na túto cieľovú skupinu. Hipsterov definuje ako mladých mestských ľudí žijúcich v priestoroch menších ako 30 metrov štvorcových. Väčšina z nich býva v podnájme a pri kúpe nábytku preferujú viac funkčnosť nad vzhľadom.
Výskum, ktorý si dala IKEA spraviť ďalej uvádza, že hipsteri si vyberajú interiéry, ktoré vyžarujú nezávislosť a individualizmus, pričom do svojich domácností investujú čo najmenej peňazí.
Podľa bytovej dizajnérky Karolíny Dobruckej vidno, že repertoár prvkov a symbolov sa u hipsterov veľa krát opakuje. „Často vidíme starodávne nástenné hodiny, parohy, gramofóny alebo kus nábytku z minulého storočia. Ďalej sa opakujú viktoriánske a provensálske prvky a mám pocit, že to opäť zabieha do snobizmu a klišé.
Ja sa pýtam, prečo títo ľudia málo čerpajú vo svojich vlastných kultúrnych koreňoch a tradíciách. My na Slovensku máme napríklad modranskú keramiku, kolovrátok, krpce, gajdy či fujaru. V súčasnosti sú symbolicky vyčerpané a prežité, no bolo by zaujímavé ich význam oživiť a hľadať pre ne nové umelecké kontexty.“
Každý je svojím spôsobom hipster
Zaujímavý je ten fenomén, že k hipsterstvu sa vám nikto neprizná. Napriek tomu, že títo ľudia sú niečím originálni, slovo hipster sa dnes stalo akousi karikatúrou. Pôvodní hipsteri však boli intelektuáli, ktorí sa vyznačovali tým, že sa chceli vymaniť z mainstreamu. Podľa Roberta Lanhama, autora príručky Hipster Handbook, sa hipsteri až tak snažili odlíšiť od davu, až si vytvorili svoj vlastný.
Keď sa opýtam, kto je to teda ten hipster, zakaždým dostanem inú odpoveď. „Každý druhý Bratislavčan je hipster, ale neprizná sa k tomu.“ uviedla dvadsaťdva ročná Zuzana z Bratislavy. Monika 38 dodáva: „Keď sa nad tým zamyslím, v mnohých z nás je skutočne kúsok hipstera, ktorý chce byť svojím spôsobom originálny.
Ja napríklad kupujem veci v bazári. Nielen preto, že sú lacnejšie, ale aj kvôli tomu, že je to môj spôsob recyklácie. Môj sedemdesiatosem ročný otec minule použil časť starého autobusového okna na zhotovenie poštovej schránky, no nálepku hipsteri jednoznačne odmietame,“ smeje sa Monika.
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!