Aby sa „Naše dobro“ nezabíjalo…..
Média sú veľmi nasaté zlom ako špongia, alebo kriedovým prachom. Popri tom zlé sa robí aj veľa dobra, ale písať o dobre, nie je in. Ani slušnosť a dobro nie je in.
Ja, každý určite počul mnohokrát vetu, ktorá sa stala „hitom“ dnešnej doby „Mne nik nepomôže, ani ja už viac nebudem nikomu pomáhať“, sú to pravdivé slová. Za posledné dva desaťročia skutočne dochádza ku zabíjaniu dobra. Aj pred 20 rokmi človek počúval, že dnešná doba je zlá a to isté človek počúva aj teraz. Akoby sa dobro zabíjalo.
Sú ľudia skutočne takí zlí, doba je zlá, alebo sú len tak ubití starosťami o denné prežitie? Ťažká otázka, ešte ťažšia odpoveď. Asi všetko je tak na tretinu.
O mladých ľuďoch sa hovorí, že sú zlí vlastne to hovorí každá generácia. Príde do módy niečo, čo sa starším nepáčilo. Teraz sú v móde tzv. pírsingy, tetovačky, partnerské spolužitie bez sobášneho obradu. Prvé dva sú iba také ľahké, móda. Druhé už je životný postoj, kde stačí iba spolu žiť, a netreba „papier“, ale to sú okolnosti, ktoré podľa mňa dobro nezabíjajú. Lepšie je to tolerovať, aj keď nesúhlasiť ako odsudzovať. Odsudzovaním sa dobro zabíja.
Ako sa zabíja dobro? Človek príde o prácu. Obráti sa na svojich známych, aby mu pomohli, známi sa im obrátia chrbtom. To v človeku zabíja či ubíja dobro, stráca chuť nezištne pomáhať iným. Menej závažný príklad: Žena nesie ťažké tašky, ľudia prechádzajú okolo nej a majú ju na háku,sú benevolentní pomáhať.
Zabíjanie dobra v nemocniciach: aj nemocnice sú pracoviská, kde nie sú dobré pracovné podmienky plat je dôležitý. Nie je to jediný hlavný činiteľ, ak je napätá situácia na pracovisku, jednoznačne sa to prejaví aj prístupu personálu ku pacientom. Zvýšený hlas na pacienta, necitlivé jednanie, netaktnosť, nevšímavosť,keď na jednu sestričku pripadá asi 30 pacientov.Treba pichnúť infúziu, iné zdravotné úkony jednoducho jeden pracovník,tieto úkony nestíha. Pacient to potom stáva obeťou? napätie na pracovisku si odtrpí v prvom rade personál, potom aj pacienti.
Podobne je to aj v školách, štátnych úradoch všade, kde sa jedna s ľudskými bytosťami. Dobro sa zabíja takto.
V slovenskej právnej úprave chyba ochrana ľudskej dôstojnosti. Ako to poslankyňa pani Marika Ritomská napísala na fbc statuse, že Rakúšania právnu úpravu ochrany ľudskej dôstojnosti majú upravenú. Marika Ritomská sa roky venuje ochrany dôstojnosti človeka na pracovisku. Pracovisko je veľmi dôležité, človek tam trávi jednu tretinu svojho dňa….z toho dôvodu by mali byť pracovné podmienky adekvátne pre každého zamestnanca vo všetkých typoch povolaní.
http://www.ritomska.eu/
https://www.facebook.com/pages/Fand%C3%ADm-Marike-Ritomskej/187115644704442?fref=ts
https://www.facebook.com/groups/1474625749443516/1609857082587048/?notif_t=like
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!