17. november a verejný protest
Čl. 32 Ústavy SR zakladá pokojnú formu protestu v jeho variantoch a formách až po generálny štrajk. Tá je zablokovaná Ústavným zákonom č. 227/2002 v časti núdzový stav.
Násilie v slobodnej a demokratickej spoločnosti nie je prípustné na strane protestujúcich ani vlády. Ibaže režim núdzového stavu ho proti protestujúcim vláde umožňuje; je hlavný dôvod “ochranného“ režimu, predĺženého na dobu ďalších 45 dní vládou Igora Matoviča.
Zákaz zhromažďovania a hromadných podujatí na celom území SR vydaný Vyhláškou ÚVZ č. 24/2020 nespĺňa podmienku § 5 ods. 1 zákona 227/2002 Zb.
Ďakujem za všetky komentáre k mojej ďalšej ankete; pomáhajú mi tvoriť a dotvárať si vlastný názor o vašich mentálnych a občianskych kvalitách (s ľuďmi, aby sa z nich stali aj dobrí občania, je často ukrutne ťažká práca!):
Kvízová otázka: Za akých okolností je prezidentka z Ústavy hlavnou veliteľkou ozbrojených síl, teda slovenskej armády?
…
Pre núdzový stav ale nie sú splnené zákonné podmienky. Slovensko má ísť v režime Zákona č. 335/2004 Zb. O ochrane a podpore verejného zdravia v kompetencii Úradu verejného zdravotníctva (regionálny, lokálny a miestny režim ochranných opatrení).
Dnes a zajtra večer budem mať v okne pietnu sviečku za zbabraný, ukradnutý a vytunelovaný Veľký November 1989.
Účasť na proteste neodporúčam.
S odkazom na ústavu ponúkam riešenia tu; a to je asi tak všetko, čo vo veci a za daného ústavného stavu môžem a viem urobiť, ostatok je už len na vás:
Pomer 95 poslancov vládnej štvorkoalície verzus 55 hlasov opozície neumožňuje odvolanie predsedu vlády Matoviča ani jeho vlády.
Riešením sú predčasné voľby, účel: Premiešanie a nové rozdanie kariet v parlamente, dve cesty:
1. Referendum;
Naliehavý verejný spoločenský záujem, hodný osobitného zreteľa, zakladá možnosť aj referenda o predčasných voľbách, ak vládnou štvorkoalíciou s ústavnou väčšinou je riadna ústavná cesta, teda odstúpenie, odvolanie vlády alebo jej premiéra zablokovaná a iná nie je z ústavy možná.
S odkazom na dikciu Prvej hlavy, Čl. 2 odsek 1 Ústavy, uplatní sa v tom prípade ústavný prvok priamej demokracie:
„Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.“
Poznámka: ONI nechcú priamu demokraciu, ale pozor (!): Treba s ňou narábať opatrne, Slovensko nie je konfederácia ako Švajčiarsko. Budú to na vás „hrať“ ústavným zákazom takéhoto referenda. Podľa jeho výsledku sa budú chcieť „rozhodnúť“ či bude vydaný ako zákon v Zbierke.
Prvé obštrukcie (proti ústavné kecy):
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/568833-da-sa-vobec-povalit-vlada-refrendom/
Ak odmietnu, nastupuje dikcia Čl.32 Ústavy, občiansky odpor (odkaz hore).
2. Všetci poslanci opozície sa vzdajú svojich mandátov bez náhrady; prezidentka vymenuje dočasnú úradnícku vládu do predčasných volieb.
K bodu 1: Dlhé lakte s možnými obštrukciami a prieťahmi. Referendum nemusí byť platné ani úspešné, ako vždy.
Referendum o vstupe Slovenska do EÚ bolo len ratifikačné, nepredchádzalo mu referendum o záujme občanov Slovenska. Nemohlo dopadnúť inak. Nesmelo. Nepreskúmané.
Moja fejzbúková anketa s tisícmi hlasov ÁNO osvedčuje vypísanie občianskej petície. Ňou inšpirovaná anketa strany Hlas na webe: www.referendum2021.sk (spúšťa sa 17. novembra) má overovací zmysel, s očakávaním hlasu ÁNO.
Pomery hlasov áno-nie ankety na webe porovnám s takmer jednomyseľným hlasom ÁNO fejzbúkovej ankety, ktorá ukáže mnou definovaný rozdiel v názore fejzbúkárov a ne-fejzbúkarov (dôvody).
Zo strany opozície (prvý hýbateĺ Pellegrini, pridal sa Smer a podporí ĽSNS, pokým je parlamentnou stranou, než ju zruší a zakáže súd); dá sa očakávať spoľahlivý garant a organizátor petičnej akcie, za stranícke, vlastne naše peniaze pre dobrý dôvod, spoločný účel a cieľ… (prestňte tárať a nekriminalizujte pessonálne jadro Smeru, neboli ste a nesvietili ste im pri tom, od toho sú OČT a „spievajúce“ lapené vtáctvo“; pár dní a týždňov ukáže, kto bude ďalej dávať vysvetlenia, najskôr v pozícii svedka, potom obvinej osoby… (zatiaľ platí imperatív prezumpcie neviny).
„Ste za referendum o skrátení volebného obdobia vlády Igora Matoviča a predčasné voľby?“
Bod 2 je kratšia a rýchlejšia cesta, z ktorej niet úniku.
…
O predčasných voľbách “točím” (moja agenda) už od júla 2020. S blížiacim sa 31. výročím 17. novembra častejšie
https://www.blogovisko.sk/referendum-a-predcasne-volby.html
https://www.blogovisko.sk/slovensko-je-parlamentna-totalita.html
https://www.blogovisko.sk/ucel-sa-plni-otazky-pribudaju.html
https://www.blogovisko.sk/k-nahradam-skody-v-ramci-nudzoveho-stavu.html
https://www.blogovisko.sk/referendum-o-predcasnych-volbach-a-rybicky.html
https://www.blogovisko.sk/na-hrane-a-za-hranou.html
https://www.blogovisko.sk/dno-obcianstva-a-politiky-a-svetlo-v-tmach.html
https://www.blogovisko.sk/vysledok-prieskumu-median-a-v-politike.html
https://www.blogovisko.sk/author/notorickyobcan
P.S. Ak ale nebude referendum o predčasných voľbách platné a úspešné, tak končíte. U mňa určite. A ja s vami. Vyjadríte svoj súhlas s nástupom tretej totality, ktorá na dobu neurčitú, zmetie vás i mňa.
Už dlhšiu dobu viem, že ma tento „slobodný a demokratický“ režim plný európskych „hodnôt“ nemusí… (robí opatrenia).
Máme v dejinách literatúry trebárs Ivana Kraska s jeho „Zmráka sa, stmieva, k noci sa chýli…“. Či? Alebo: „Ako chutí moc“ (Mňačko). Či? Alebo musí prísť Chalupkovo „Mor ho?“ Nejdete na to príliš jednoduchou skratkou?
Za akú cenu? Vyhodnotím 18. novembra.
…
Vzorka rozhodnutých pre protest. Som zvedavý, koľkí prídu a u koľkých ide len o prázdny fejzbúkový truc bez osobnej zodpovednosti:
https://www.facebook.com/groups/3035312689839009/permalink/3439297882773819/?comment_id=3439448802758727
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan
Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!